TSC Online portal for checking registration status
TSC Online portal for checking registration status

The Teachers Service Commission is inviting applications from suitably qualified candidates to fill 10,300 teacher internship posts (4,300 posts for Primary Schools and 6,000 posts for Secondary Schools).
Interested candidates who meet the required qualifications, should make their applications online through the TSC Website: https://teachersonline.tsc.go.ke so as to be received on or before Wednesday, 23rd October, 2019.

Here is a list of all the 6,000 Post Primary Institutions, Secondary schools, vacancies:

RECRUITMENT OF POST PRIMARY INTERN TEACHERS (6000)

CENTRAL REGION

KIAMBU COUNTY
GATUNDU NORTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kairi Boys Bio/Chem 1
2 Ngethu Day Phy/Maths 1
3 Mataara Day Hist/CRE 1
4 OLF Kiriko Girls Eng/Lit, Geo/Bst 2
5 IHM Kairi Day Agric/Bio 1
6 Gatunguru Boys Phy/Maths 1
7 Ndekei Day Hist/CRE 1
8 Gakoe Girls Kisw/CRE 1
9 Kiangunu Day Phy/Chem 1
10 Gacege Day Maths/Bst 1
11 Njahi Mixed Boarding Bio/Agric 1
12 Makwa Day Phy/Chem 1
13 St Joseph Worker Day CRE/Hist 1
14 Mutuma Day Eng/Lit 1
15 Gikindu Girls Kisw/CRE 1
TOTAL 16

GATUNDU SOUTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Munyuini Sec Bio/Phy 1
2 Ituru High Bio/Agric 1
3 Ucekeini Girls Agric/Bio 1
4 Ndundu Mixed Day Eng/Lit 1
5 Muhoho High Kisw/Hist 1
6 Gatitu Girls Hist/Kisw 1
7 Kimunyu Sec Agric/Bio 1
8 Ruburi Sec Phy/Maths 1
9 Kagio Sec Kisw/CRE 1

1

10 Muthiga Girls Chem/Bio 1
11 Queen Of Peace Nembu Eng/Lit 1
12 Gachika Sec Geo/Hist 1
13 Gikure Sec Chem/Bio 1
14 Karinga Girls Bio/Agric 1
15 Ndarugu Sec Phy/Maths 1
16 Handege Sec Eng/Lit 1
17 Kahuguini Sec Eng/Lit 1
18 Wamwangi Sec CRE/Hist 1
19 Mutunguru Sec Phy/Maths 1
20 Mururia Boys CRE/Geo 1
21 Kiamworia Sec Kisw/CRE 1
22 Ng’enda Sec Chem/Bio 1
TOTAL 22

KIKUYU SUB COUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Fr. Kevin Kelly Mixed Day Eng/Lit 1
2 Musa Gitau Girls Eng/Lit 1
3 Karai Mixed Day Geo/B/St 1
4 Moi Girls Kamangu Sec Maths/Phys 1
5 Kikuyu Boys Kisw/CRE 1
6 Kikuyu Day Kist/CRE 1
7 Alliance Girls Eng/Lit 1
8 Nachu Mixed Day Eng/Lit 1
9 Mai-A-Ihii Mixed Day Kisw/Hist 1
TOTAL 9

KABETE SUB COUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mary Leakey Girls Maths/Phys 1
2 Uthiru Girls Hist/CRE 1
3 Kahuho Uhuru Mixed Day Bio/Chem 1
4 Kirangari Mixed Boarding Eng/Lit 1
5 Rungiri Mixed Day Hist/CRE 1
6 Gathiga Mixed Day Phy/Chem 1
7 Muguga Wa Gatonye Mixed Boarding Eng/Lit 1
TOTAL 7

THIKA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Queen of Rosary Mixed Day His/Kis 1
2 Karibaribi Mixed Eng/Lit 1
3 Thika High Bio/Chem 1
4 Broadways Mixed Day Maths/Bst 1
5 Maryhill Girls Boarding Bio/Chem 1
2

6 Thika Girls Karibaribi Bio/Agric 1
7 Thika Garrison Mixed Day Kis/His 1
8 Kimuchu Mixed/Day Kis/Geo 1
TOTAL 8

THIKA EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gatuanyaga Mixed Bst/Chem 1
2 Magogoni Mixed Day Kis/Geo 1
3 St Pauls Gatuanyaga Boys Eng/Lit 1
TOTAL 3

JUJA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mangu Boys Boarding Maths/Chem 1
2 St Francis Nyacaba Mixed Day Bio/Agric 1
3 Juja Farm Mixed Day Kisw/Hist 1
4 Ndururumo Mixed Day Phy/Chem 1
TOTAL 4

LIMURU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Loreto Limuru Girls Bio/Chem 1
2 Limuru Girls Phy/Maths; 1
3 Mirithu Girls Maths/Chem 1
4 St. Marys Girls Hist/CRE 1
5 Ngenia High Comp/Bst; 1
6 Thigio Boys Bio/Agric; 1
7 Bibirioni Boys Maths/Bst; 1
8 Gichuru High Comp;… 1
9 Nguirubi Mixed Day Kisw/Hist 1
10 Ngecha Girls Kisw/Hist; 1
11 Gatuura Mixed Day Bio/Chem 1
12 Kamirithu Mixed Day Kisw/CRE; 1
TOTAL 12

LARI SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gachoire Girls Maths/Phy, Kisw/Hist 2
2 Gatamaiyu Boys High Eng/Lit 1
3 Gitithia Girls Geo/CRE 1
4 Gitithia Mixed Sec Kisw/CRE 1
5 Gituamba Girls Maths/Phy, Eng/Lit 2
6 Kamae Sec Maths/Phy 1
7 Kamahindu Sec Bio/Agric 1
8 Kambaa Girls Agric/Bio, CRE/Hist 2
3

9 Kijabe Boys Bio/Chem, Phy/Maths 2
10 Kijabe Girls Kisw/CRE 1
11 Kimende Sec Eng/Lit 1
12 Kinale Girls Comp/… 1
13 Kirenga Boys Bio/Agric 1
14 Kirenga Girls Bio/Agric 1
15 Magina Sec Math/Phy 1
16 Mbau Ini Mixed Day Kisw/Hist 1
17 Mirangi Sec Kisw/CRE 1
18 Mugiko Sec Eng/Lit 1
19 Nyamweru Mixed Day Eng/Lit 1
20 P.B Kagwe Girls Sec Eng/Lit, Kisw/CRE, Chem/Bio 3
21 St. Augustine Nyanduma Sec Agric/Bio 1
TOTAL 27

GITHUNGURI SUB COUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Komothai Boys Bio/Agric 1
2 Mukua Sec Kisw/Geo 1
3 Kagema Sec Sch Eng/Lit 1
4 Matuguta Sec Hist/Bst 1
5 Kamondo Sec. Eng/Lit 1
6 Kahunira Sec Chem/Maths 1
7 Komothai T. Girls Agric/Bio 1
8 Gitwe Girls Secondary Kisw/Hist 1
9 St. Joseph’s High Sch Maths/Bst, Maths/Phy 2
10 Githiga High School Kis/CRE 1
11 Githima Secondary School Kisw/Hist 1
12 Kambui School For Hearing Impaired Phy/Maths/KSL, Hist/CRE/KSL 2
13 P.C.E.A Ngemwa Chem/Phy 1
14 Kambui Girls Maths/Chem 1
15 Gathirimu Girls T. High Sch Phy/Chem 1
16 Kiambururu Sec Geo/CRE 1
17 J.G. Kiereini Boys Eng/Lit 1
TOTAL 19

KIAMBAA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Karuri Mixed Day Eng/Lit- 1
2 St.Angelas Girls Eng/Lit , Bst/Maths 2
3 Sr. Chief Koinange Girls Phy/Maths, Kisw/CRE 2
4 Gachie Mixed Day Eng/Lit 1
5 ACK Karura Mixed Day Physics/Maths 1
6 Kiambaa Mixed Eng/Lit 1
7 Cianda Mixed Day Chem/Bio 1
8 Kihara Mixed Day Bio/Chem 1
4

9 St Andrews Ndenderu Mixed Day Kisw/Hist 1
10 Muthurwa Girls sec Eng/CRE 1
TOTAL 12

KIAMBU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ting’ang’a Mixed Day Agric/Bio 1
2 Kasarini Mixed Day Kisw/CRE 1
3 St. Anne’s Sec. – Lioki Girls sec Hist/CRE 1
TOTAL 3

RUIRU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Githurai Mixed Sec. School Bio/Agric 1
2 Mwihoko Sec Maths/Phy 1
3 Kwangethe Mixed Day Chem/Phy 1
4 Gikumari Springs Mixed Day CRE/Geo 1
5 Devki Ruiru Mixed Day Maths/Phy, Geo/Bst 2
TOTAL 6

KIRINYAGA COUNTY
KIRINYAGA CENTRAL SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gatwe Sec Bst/Maths 1
2 St John Thaita Mixed Day Hist/Geo 1
3 St Joseph Kerugoya Mixed Day Kisw/CRE 1
4 Kiamaina Mixed Day Comp/Maths 1
5 Kerugoya Boys sec Phy/Maths 1
6 Ngaru Girls Maths/Chem 1
7 Njega Boys Chem/Maths, Hist/CRE 2
8 St Agatha Kanyekini Mixed Day Phy/Maths 1
9 Kamuiru Boys Maths/Chem 1
10 Kagumo Girls Chem/Bio 1
11 St James Kiaritha Mixed Day Eng/Lit 1
12 Kerugoya Girls Bio/Chem 1
13 Kiamuruga Sec Bio/Agric 1
14 Mutira Girls Geo/Kisw 1
TOTAL 15

More reading on TSC matters;

KIRINYAGA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Baricho High Sec Maths/Chem, Eng/Lit 2
2 Gathambi Girls’ Bio/Chem 1
3 Karima Sec Bio/Chem 1
4 Kathaka Mixed Day Bio/Chem 1
5 Kiandangae Sec Eng/Lit 1
5

6 Kianjege West Mixed Day Maths/Phy 1
7 Kiaragana Girls Maths/Phy, Hist/CRE 2
8 Kibirigwi Girls Maths/Chem 1
9 Kiburu Boys Sec Kisw/CRE 1
10 Kiine Girls’ Bio/Agric 1
11 Kiine Mixed Day CRE/Hist 1
12 Ngugu-Ini Sec Kisw/CRE 1
13 Sagana Sec Comp 1
14 St. Mary’S Kiaragana Day Sec CRE/Geo 1
15 St. Philips Baricho Sec Maths/Phy 1
TOTAL 17

KIRINYAGA EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gacatha Mixed Kisw/Geo 1
2 Gaciongo Mixed Kisw/CRE 1
3 Gatunguru Mixed CRE/Hist 1
4 Githure Mixed Eng/Kisw 1
5 Kabare Girls Sec. Eng/Lit 1
6 Kavote Mixed Eng/Lit 1
7 Kiamiciri Mixed Kisw/CRE 1
8 Kiamugumo Girls Bst/Geo 1
9 Kiamutugu Boys Eng/Lit 1
10 Kianyaga Boys Sec Geo/Kisw 1
11 Mucagara Mixed Bio/Chem 1
12 Mugumo Girls . Agric/Bio 1
13 Mutige Boys Sec Kisw/CRE 1
14 Ngariama Mixed CRE/Kisw 1
15 Ngiriambu Girls Sec Maths/Chem, Eng/Lit 2
16 Ngungu Mixed Bst/Geo 1
17 Our Lady Of Consolata Rukenya Mixed Eng/Lit, Kisw/CRE 2
18 Rwambiti Mixed Agric/Bio 1
19 St. Ann Gituba Girls Boarding Kisw/CRE 1
20 St. Bakhita Kiburia Girls Sec Hist/CRE 1
21 St. Magdalene Githage Mixed Day Hist/CRE 1
22 St. Marks Thumaita Girls Sec Eng/Lit 1
23 St. Marys Karumandi Boys Sec Kisw/CRE 1
Total 25

MWEA EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Nyangati Sec Kisw/Hist 1
2 Ngurubani Sec Bst/Geo 1
3 Kiorugari Sec Eng/Lit 1
4 Mathangauta Sec Kisw/Hist 1
5 Gathigiriri Sec Hsci/CRE 1
6

6 Mumbuini Sec Phy/Maths 1
7 Wanguru Girls Maths/Bst 1
8 Karoti Girls Agric/Bio 1
9 Murinduko Sec Kisw/Bst 1
10 Tebere Sec Hist/CRE 1
11 Kanjinji Sec Maths/Chem 1
12 Togonye Sec Eng/CRE 1
13 St Marys Kiumbu Maths/Phy 1
14 Kiamanyeki Sec CRE/Hist 1
15 Urumandi Sec Bio/Agric 1
TOTAL 15

MWEA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kombuini Sec Kisw/CRE 1
2 Good Samaritan Sec Kisw/Hist 1
3 Hon.Kiragu Sec Bio/Chem 1
4 St Marys Kagio Boys Comp/… 1
5 Rukanga Sec Hist/CRE 1
6 St Marys-Mwea Girls Chem/Phy 1
7 Nguka Mixed Sec Hist/CRE 1
8 Kangure Sec Bst/Geo 1
9 Rurii Sec Eng/Lit 1
10 Nyaga Sec Sch Bio/Chem 1
11 St Augustine Mwea Boys Bio/Chem 1
12 Ngothi Sec Bst/Geo 1
TOTAL 12

NYANDARUA COUNTY
KIPIPIRI SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Satima Mixed Day Chem/Maths 1
2 Lereshwa Mixed Day Kisw/Hist 1
3 Malewa Mixed Day Kisw/CRE 1
4 Huhirio Mixed Day Chem/Bio 1
5 Gathuthi Mixed Day Kiswa/CRE 1
6 Mikeu Mixed Day Eng/Lit 1
7 Kagongo Mixed Day Maths/Bst 1
8 Mawingo Mixed Sec Chem/Maths 1
9 Michore Mixed Day Phy/Maths 1
10 Kirima Mixed Day Bio/Agric 1
11 Geta Mixed Sec Hist/Geo 1
12 Mahindu Sec Hist/Kis 1
13 Wanjeri Sec Eng/Lit 1
14 Jura Sec Sch Kisw/Hist 1
15 Kiambogo Sec Hist /CRE 1
7

16 Gatondo Sec CRE/Hist 1
17 Kianjogu Sec Eng/Lit 1
18 Wanjohi Girls Hist/Kisw 1
19 Kipipiri School Maths/Phy 1
20 Wanjohi Mixed Kisw/CRE 1
21 Marimu Sec Kisw/CRE 1
22 Ndemi Sec Maths /Phys 1
23 Mumui Sec Chem/Maths 1
24 Manunga Mixed Sec Maths/Chem 1
25 Kimuru Sec Eng/Lit 1
26 Turasha Sec Eng/Lit 1
27 Githioro Sec Eng/Lit 1
TOTAL 27

NYANDARUA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kangui Sec. Bio/Agric 1
2 Weru Sec. Eng/Lit 1
3 Gathanji Sec Hist/Geo 1
4 Hospital Hill Sec Eng/Lit 1
5 Kanguu Sec His/Kisw 1
6 Kiheo Sec Bio/Agric 1
7 Silibwet Sec Maths/Chem 1
8 Gikingi Sec Phy/Maths 1
9 Matura Sec Agric/Bio 1
10 Gatimu Girls Bio/Agric 1
11 Gatimu Mixed Sec Phy/Chem 1
12 Ol joro orork sec Geo/CRE 1
13 Nyahururu High Sch Maths/Bio 1
14 Karandi Sec Phy/Maths 1
TOTAL 14

MIRANGINE SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Tumaini Mixed Sec Hist/CRE 1
2 Nyakiambi Girls Sec Music/Eng, Chem/Phy 2
3 Matindiri Mixed Day Maths/Bst 1
4 Sabugo Mixed Day Maths/Chem 1
5 Nyaituga Mixed Day Maths/Phy 1
6 Gituamba Mixed Day Kisw/Geo 1
7 Githima Mixed Day Bio/Agric 1
8 Kanjuiri Mixed Day Kisw/Hist 1
9 Ruiru Mixed Day Maths/Chem 1
10 Ngorika Mixed Day Hist/CRE 1
11 Kihoto Mixed Day Bio/Agric 1
12 Mirangine Mixed Day Hist/CRE 1
8

TOTAL       13

KINANGOP SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Bongo Girls Sec Eng/Lit 1
2 Githinji Mixed Day CRE/Hist, Bio/Agric 1
3 Kageraini Mixed Kisw/CRE 1
4 Kamunyaka Mixed Day Bio/Chem 1
5 Kinangop Gate Way Mixed Day Chem/Bio 1
6 Koinange Mixed Maths/Chem, Kisw/CRE 2
7 Magumu High Sec Bio/Chem 1
8 Mt Kinangop Girls Sec CRE/Hist, Maths/Phy 2
9 Mucibau Mixed Day Chem/Bio 1
10 Munyaka High (Kinangop) Eng/Lit 1
11 Ndothua Mixed Day Bs/Maths 1
12 Njabini Boys’ High Bio/Chem, Kisw/CRE 2
13 Njabini Mixed Agric/Bio 1
14 Ragia Mixed Day Hist/CRE, Maths/Phy 2
15 Rwanyambo Mixed Day Geo/Hist 1
16 Sasumua Mixed Day Eng/Lit, Kisw/Hist 2
17 St Christopher’S (Kinale) Sec Geo/Bst 1
18 Tulaga Sec Bio/Chem 1
19 Yaang’A Mixed Day Agric/Bio 1
TOTAL 24

NYANDARUA SOUTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kitogo Sec. Eng/Lit 1
2 Rugongo Mixed Sec. Chem/Phy 1
3 Nandarasi Sec. Geo/Ksw 1
4 Ndunyu Njeru Sec. Bio/Chem 1
5 Mkungi Sec. Agric/Bio 1
6 Mekaro Mixed Day Maths/Bst 1
7 Magomano Girls Sec. Comp/.. 1
8 Muruaki Sec. Eng/Lit 1
9 Kinja Mixed Day Bst/Geo 1
10 Kimuri Mixed Day Eng/Lit 1
11 Mwenda-Ndu Sec. Bio/Chem 1
12 Gathara Mixed Day Hst/Geo 1
13 Karima Girls’ High Kisw/Hst, Maths/Phy 2
14 Mwiteithia Mixed Day Agric/Bio 1
15 Murungaru Mixed Day Maths/Chem 1
16 Mutamaiyu Mixed Day Bst/Maths 1
17 Kihumbu Mixed Day Maths/Phy 1
18 Kiambariki Mixed Day Hist/CRE 1
19 Aberdare Ranges Mixed Day Bio/Agric 1
9

20 Kirarwa Mixed Day Eng/Lit 1
21 Raitha Mixed Sec Maths/Bst 1
TOTAL 22

NYANDARUA NORTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Githunguchu Mixed Day Chem/Bio 1
2 Irigithathi Sec Bio/Agric 1
3 Kagondo Sec. Geo/CRE 1
4 Kambaa Tech. Mixed Eng/Lit 1
5 Kihara Sec Ksw/Hist 1
6 L. Olbollosat Mixed Day Kisw/Hist 1
7 Leshau Boys Phy/Chem 1
8 Mathingira Girls Eng/Lit 1
9 Mukoe Sec. Kisw/Hist 1
10 Murichu Sec. Maths/Chem 1
11 Ndaragwa Boys Maths/Phy, Chem/Bio 2
12 Ndaragwa Girls Chem/Bio 1
13 Ngaindeithia Mixed Day Phy/Maths 1
14 Pondo Sec. Phy/Maths 1
15 Shamata Girls Sec Agric/Bio 1
16 Uruku Sec. Maths/Chem 1
17 Wangui Sec. Hist/Kisw 1
18 Subuku Sec Phy/Maths 1
TOTAL 19

NYANDARUA CENTRAL SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kieni Sec. Eng/Lit 1
2 Mwihoti Mixed Day Bus/Maths 1
3 Silanga Mixed Day Eng/Lit 1
4 Kamande Mixed Sec Geo/Bus 1
5 Manyatta Mixed Day Bio/Chem 1
6 Mihuti Mixed Day Kiswa/CRE 1
7 Huruma Mixed Day His/CRE 1
8 Kaimbaga Mixed Day Eng/Lit 1
9 Munyeki Mixed Day CRE/Kisw 1
10 Passenga Mixed Sec Eng/Lit 1
11 Salient Mixed Day Kisw/CRE 1
12 Gichungo Mixed Day Geo/CRE 1
13 Nyandarua Mixed Sec Maths/Chem 1
TOTAL 13
NYERI COUNTY
MATHIRA EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
10

1 Kanjuri Boys Sec Kisw/CRE 1
2 Kiarithaini Boys Sec Bio/Agric 1
3 Giakaibei Boys Sec Bio/Chem 1
4 Ihwagi Mixed Day Phy/Maths 1
5 Muthea Mixed Day Kisw/CRE 1
6 Karatina Girls Sec Kisw/Hist 1
7 Kirimara Boys Sec Chem/Maths 1
8 Gikumbo Mixed Sec Maths/Chem 1
9 Magutu Girls Sec Eng/Lit, Bst/Geo 2
10 Mathaithi Girls Sec Phy/Maths 1
TOTAL 11

MATHIRA WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Bishop Ngandu Girls Maths/Chem 1
2 Tumutumu Girls Music/Eng 1
3 Ngorano Mixed Day Eng/Lit 1
4 General China Mixed Day Bst/Maths 1
5 Ruthagati Boys Phy/Chem 1
6 Ngaini Mixed Day Hist/Kisw 1
7 Icuga Girls CRE/Hist 1
8 Hiriga Girls Eng/Lit 1
9 Kanyama Mixed Day Bio/Maths 1
10 Ngunguru Mixed Day Maths/Chem 1
11 Maganjo Mixed Day Maths/Bst 1
TOTAL 11

NYERI SOUTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Birithia Girls Sec Agric/Bio, Kisw/Hist 2
2 Mahiga Girls Eng/Lit 1
3 Kihome Sec Kisw/Geo 1
4 Chinga Girls’ High Geo/Hist 1
5 Mucharage Sec Maths/Phy 1
6 Kiamuya Mixed Day Maths/Phy 1
7 Witima Sec Comp… 1
8 Othaya Boys Eng/Lit, Bio/Chem 2
9 St Maria Gorretti Ruruguti Hist/Kisw 1
10 Kiahagu Mixed Day Maths/Phy 1
11 Gatugi Girls Phy/Maths 1
12 Karima Boys High Phy/Maths, Kisw/CRE 2
13 Othaya Girls Bio/Chem, Kisw/Hist 2
14 Iriaini Girls Sec Chem/Maths 1
15 St. Gregory Karima Day School Phy/Chem 1
TOTAL 19

11

KIENI EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Naromoru Boys CRE/Hist 1
2 Naromoru Girls’ Maths/Comp 1
3 Mwichwiri Mixed Sec Bio/Chem 1
4 Burguret Mixed Day Kisw/CRE 1
5 St Monica Munyaka Maths/Phy 1
6 Irigithathi Mixed Day PhyMaths 1
7 Gakawa Sec Eng/Lit 1
8 Moi Equator Sec (Girls) Hist/CRE 1
9 Mureru Sec Bio/Agric 1
TOTAL 9

NYERI CENTRAL SUB COUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Giakanja Sec Eng/Lit 1
2 Nyeri High Sec Bio/Chem 1
3 Muruguru Sec Comp/Maths 1
4 Gachika Sec. Kisw/Geo 1
5 Muthuaini Sec CRE/Hist 1
6 Rware High Kisw/Hist 1
7 Riamukurwe Sec Kisw Phy 1
8 St. Peters Thunguma Bst/Geo 1
9 Kiandere Mixed Sec Bio/Agric 1
10 Nyaribo Sec Agric/Bio 1
TOTAL 10

TETU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gachatha High Comp/.. 1
2 Dedan Kimathi Sec Maths/Bst 1
3 Kangubiri Girls Eng/Lit 1
4 Kiriti Sec. Hist/CRE 1
5 St. Pauls Githakwa Sec Bio/Kisw 1
6 Wandumbi Girls Sec. Eng/CRE 1
7 Mathakwaini Mixed Day Agric/Bio 1
8 Dr. Kamundia Girls Bio/Agric 1
9 Huhoini Girls Kisw/Hist 1
10 Gititu Mixed Comp… 1
11 Wamagana Girls Eng/Lit 1
TOTAL 11

KIENI WEST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St.Faustina Mweiga High School Comp 1
2 Mwiyogo Mixed Day Kisw/CRE 1
12

3 Endarasha Boys Eng/Lit/ 1
4 St Thomas Mixed Day Eng/Lit 1
5 Lamuria Sec Eng/Lit 1
6 Kimuri Sec Eng/Lit 1
7 St Regina Nairuta Mixed Day Chem/Bio 1
8 St Anthony Padua Mixed Day Bst/Maths 1
9 Bellevue Sec Hist/Kisw 1
10 St Monica Gitegi Mixed Day Hist/CRE 1
TOTAL 10

MUKURWE-INI SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ngoru Orthodox Mixed Day Maths/Phy 1
2 Rev. Muhoro Sch For The Deaf Eng/CRE/KSL 1
3 Gathungururu Girls Maths/Chem, Eng/Lit 2
4 St. Bonaventure Kaheti Boys Bio/Agric, Eng/Lit 2
5 Mukurwe-Ini Boys Agric/Kisw 1
6 Ndia-Ini Girls Bio/Agric 1
7 Kihate Orphans Mixed Day Bio/Agric 1
8 Karundu Mixed Day Maths/Phy 1
9 Giathugu Mixed Day Maths/Chem 1
10 South Tetu Girls Maths/Phy, Kisw/Geo 2
11 Mweru High CRE/Kisw 1
12 Ngamwa Mixed Day Maths/Geo 1
13 Kaharo Mixed Day Maths/Phy 1
14 St Cecilia Kaheti Girls Maths/Phy 1
15 Thangathi Sec Kisw/Geo 1
TOTAL 18

MURANG’A COUNTY
MATHIOYA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kamacharia Sec. Geo/CRE 1
2 Kihuro Sec. Kisw/CRE 1
3 Kiriaini Girls Eng/Lit 1
4 Kiriti Girls Bio/Chem 1
5 Kiru Boys Kisw/CRE 1
6 Njumbi High Maths/Phy 1
7 Wahundura High Eng/Lit 1
8 Wahundura Mixed Agric/Bio 1
TOTAL 8

KAHURO SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mugoiri Girls Maths/Chem, Music/….. 2
2 Ndutumi Sec Phy/Bio 1
13

3 Kiaguthu Boys. Kisw/Geo, Phy/Chem 2
4 Kahithe Sec. Geo/Bst 1
5 Kiboi Sec. Maths/Phy 1
6 Kagumo Sec. Kis/CRE 1
7 Kagaa Sec Maths/Chem 1
8 Kahatia Sec. Hist/CRE 1
9 Gitura Sec. Hist/Geo 1
10 Kaganda Mixed Day Eng/Lit 1
11 Murarandia Sec Geo/Hist 1
12 Kahuhia Girls Eng/Hist 1
13 Weithaga Mixed Maths/Phy 1
14 Weithaga Boys Agric/Bio, Bst/Maths 2
15 Mukangu Sec. Maths/Phy 1
16 Gitweku Girls Kis/Hist 1
17 Koimbi Boys Comp… 1
18 Kirogo Boys Chem/Maths 1
19 Kianderi Girls. Eng/Lit 1
TOTAL 22

KANGEMA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kiangunyi Girls Bio/Agric 1
2 Gitugu Sec Bio/Chem 1
3 Kangema High Phy/Chem 1
4 Dr. Kiano Boys Sec Agric/Bio 1
5 Kiairathe Sec Agric/Bio 1
6 Muguru Sec Comp… 1
7 Kiruri Boys Comp… 1
8 Kiawambogo Sec Maths/Phy 1
9 Iyego Sec. Phy/Chem 1
TOTAL 9

GATANGA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Chomo Sec Phy/Maths 1
2 Christ The King Kirwara High Kisw/Hist 1
3 Gatanga Girls Maths/Chem 1
4 Giachuki Boys Eng/Lit 1
5 Githambia Sec Geo/CRE 1
6 Gititu Sec Hsc… 1
7 Gituamba Mixed Day Kisw/Hist 1
8 Iembeni Mixed Day Kisw/Hist 1
9 Jogoo Kimakia Mixed Day Kisw/Geo 1
10 Karangi Sec Kisw/Bst 1
11 Kiamwathi Mixed Day Kisw/CRE 1
12 Kihumbuini Sec Eng/Lit 1
14

13 Kimandi Sec Maths/Phy 1
14 Kiunyu Gilrs Sec Geo/CRE 1
15 Mbugiti Boys Kisw/Geo 1
16 Mugumo Mixed Bio/Chem 1
17 Ndakaini Mixed Day Geo/Hist 1
18 St Augustine Mutundu Mixed Day Phy/Chem 1
19 St Marys Rwegetha Mixed Day Maths/Chem 1
20 St Teresas Mixed Day Chem/Phy 1
21 St Pauls Gatura Mixed Day CRE/Hist 1
22 St. Anuarite Gatanga Girls Maths/Phy 1
23 Swani Sec Kisw/Bst 1
TOTAL 23

More reading on TSC matters;

MURANG’A EAST SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gakurwe Sec Phy/Maths 1
2 Mukurwe Mixed Day Kisw/Geo 1
3 St Paul Boys Boarding Sec Eng/Lit 1
4 St.Catherine Gaturi Girls Hist/CRE 1
5 Mweru Sec Maths/Phy 1
6 Kimathi Sec Phy/Chem 1
7 Murang’a High Maths/Phy 1
8 St. Joseph Kiangage Bio/Chem 1
9 Muchungucha Mixed Day Maths/Bst 1
10 Murang’a School for .H.I sec Hsc/….KSL 1
11 Mirira Sec Maths/Bio 1
TOTAL 11

MURANG’A SOUTH SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kambiti Mixed Day Bio/Chem 1
2 Makuyu Girls Comp/Phy 1
3 Ichagaki Boys Kisw/Geo 1
4 Mwangaza Mixed Day CRE/Geo 1
5 Igikiro Mixed Day Maths/Geo 1
6 Kamahuha Girls Agric/Bio 1
7 Itaaga Sec Phy/Chem 1
8 Saba Saba Mixed Day Agric/Bio 1
9 Thaara Mixed Day Kisw/CRE 1
10 Gathera Sec CRE/Hist 1
11 Kaharo Boys Chem/Geo 1
12 Kaharo Girls Kisw/CRE 1
13 Maragua Sec CRE/Eng 1
14 Nginda Girls Maths/Geo 1
15 Nginda Mixed Eng/Lit 1
16 Ichagaki Mixed Maths/Geo 1
15

17 Kianjiruini Sec Kisw/CRE 1
TOTAL 17

KIGUMO SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Njora Sec Maths/Chem 1
2 Ack Kahumbu Bst/Kisw 1
3 Mununga Sec Bio/Agric 1
4 Kanderendu Sec Phy/Maths 1
5 Karinga Sec Hist/CRE 1
6 Njiiri School Bio/Chem Comp… Hist/Geo 3
7 Mwarano Sec Eng/Lit 1

8
Muthithi Sec Bio/Chem Comp/..
Maths/Geo
3
9 Githembe Sec Comp/…. 1
10 Mumbu Sec Phy/Chem 1
11 Mutunguru Sec Phy/Bio 1
12 Mariira Sec Eng/Lit 1
13 Turuturu Sec Hist/Geo 1
14 Rarakwa Sec Bio/Maths, Kisw/Hist 2
15 Kigumo Bendera High Kisw/Hist, Eng/Lit 2
16 St Paul Kamukabi Mixed Day Geo/CRE 1
17 Wamahiga Sec CRE/Geo 1
18 Kigumo Girls Hsc…… 1
19 Karega Sec Kisw/Hist 1
20 Kinyona Mixed Sec Bio/Maths 1
TOTAL 26

KANDARA SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gacharage Girls Chem/Bio 1
2 Gatitu Girls CRE/His 1
3 Gichagi-Ini Mixed Day His/CRE 1
4 Githumu High Agric/Bio 1
5 Githunguri Girls His/Kis 1
6 Gituru Boys Sec Maths/Phy 1
7 Kangui Mixed Day Eng/CRE 1
8 Karigu-Ini Mixed Day Eng/CRE 1
9 Kariti Mixed Day Geo/CRE 1
10 Kariua Mixed Day Phy/Chem 1
11 Kenyoho Mixed Day Agric/Bio 1
12 Kiangari Mixed Day Kis/His 1
13 Kibage Mixed Day Eng/Lit 1
14 Kiranga Boys His/CRE 1
15 Kirigithu Maths/Chem 1
16 Kirunguru Kis/His 1
16

17 Mugecha Hist/Kisw 1
18 Mung’aria Comp… 1
19 Muruka Bst/Maths 1
20 Mutitu Bio/Agric 1
21 Naaro High His/CRE 1
22 Ng’araria Girls Maths/Chem 1
23 Ng’araria Mixed Bio/Chem 1
24 Ngurwe-Ini Eng/Lit 1
25 Pcea Mahutia Maths/Bio 1
26 Ruchu Girls Phy/Comp 1
27 St. Peters Kandara Maths/Phy 1
28 St.Mathew Kianyingi Maths/Chem 1
TOTAL 28

COAST REGION

KWALE COUNTY
MSAMBWENI SUB-COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kinondo Mixed Day Sec Sch CRE/Hist 1
2 Ukunda Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Gombato Boys Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
4 Mkwakwani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
5 Kingwede Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric, Eng/Lit 2
6 Ramisi Mixed Day Boarding Sec SCh Maths/Phy 1
7 Mvindeni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
8 Msambweni Boys Boarding Sec sch Kisw/Hist , Maths/Chem 2
9 Mivumoni Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
10 Babla Diani Girls Day Sec sch Eng/Lit 1
11 Dori Girls Day Sec Sch Maths/Bst 1
12 Franz Josef Sec Sch Eng/Lit , Phy/Maths 2
13 Muhaka Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
14 Madago Mixed Day Sec SCh Bio/Agric 1
15 Mwamzandi Girls Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
16 Tswaka Mixed Day Sec Sch Hist/IRE 1
TOTAL 19

KINANGO SUB-COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mackinnon Road Mixed Day Sec SCh Bio/Agric 1
2 Salim Mvurya Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
3 Nzovuni Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
4 Mwalukombe Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
5 Taru Girls Day Sec Sch CRE/Kisw 1
6 Mazeras Girls Memorial Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
17

7 Vugurungani Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
8 Bofu Mixed Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
9 Kinango Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Chem , Eng/Lit 2
10 Kinagoni Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
11 Taru Mixed Day Sec Sch IRE/Kisw 1
12 Samburu Mixed Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
13 Mnyenzeni Mixed Day /Boarding Sec Sch Eng/Lit , Kisw/IRE 2
14 Mtaa Mixed Day Sec Sch Bst/Maths 1
15 Mwarovesa Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 17

MATUGA SUB-COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mbuguni Mixed Day Sec Sch Phy/Maths 1
2 Mwamgunga Girls Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Rose Mwakwere Girls Boarding Sec SCh CRE/Kisw 1
4 Kiteje Mixed Day Sec Sch Phy/Bio 1
5 Mwanambeyu Girls Boarding Sec SCh Agric/Bio, Hist/CRE 2
6 Kayatiwi Mixed Boarding Sec sch Kisw/CRE, Chem/Bio 2
7 Tumaini Mixed Day/Boarding Sec Sch Chem/Maths, Bio/Agric 2

8
Stephen Kanja Mixed Day/Boarding Sec Sch
Bio/Maths
1
9 Mkongani Mixed Day/Boarding Sec Sch Chem/Maths 1
10 Kichakasimba Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
11 Kirewe Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
12 Lukore Mixed Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
13 Kombani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
14 Mwaluphamba Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
15 Waa Boys Boarding Sec Sch Hist/CRE, Eng/Lit 2
16 Kwale Girls Boarding Sec Sch Hist/CRE 1
17 Waa Girls Boardig Sec Sch Eng/Lit, Phy/Chem 2
18 Golini Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
19 Kwale Boys Boarding Sec Sch Kisw/CRE, Maths/Chem 2
20 Matuga Girls Boarding Sec Sch Chem/Maths, Kisw/Hist 2
21 Ngombeni Mixed Day/Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
22 Shimba Hill Mixed Boarding Sec Sch Arabic/… , Geo/Bst 2
23 Mbegani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
24 Balozi M. Jaroni Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
25 Mwaluvanga Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
26 Tsimba Mixed Day Sec Sch CRE/Kisw 1
TOTAL 34

LUNGALUNGA SUB-COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mwananyamala Boys Day Sec Sch Agric/Bio 1
18

2 Juma Boy Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
3 Makwenyeni Mixed Day Sec Sch Geo/Bst 1
4 Shirazi Boys Sec Sch Maths/Phy 1
5 Kiruku Mixed Day Sec Sch Kisw/IRE 1
6 Perani Day/Boarding Sec SCh CRE/Kisw 1
7 Makwanyeni Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
8 Ngozi Girls Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
9 Mwereni Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
10 Kikoneni Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
11 Lungalunga Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE 1
12 Shimoni Mixed Day Sec Sch Geo/CRE 1
TOTAL 12

KILIFI COUNTY
MAGARINI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Burangi Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
2 Fundi-Issa Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Galena Girls Day Sec Sch Eng/Lit 1
4 Galena Boys Day/Boarding Sec Sec Kisw/CRE , Agric/Bio 2
5 Kaembeni Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE 1
6 Kurawa Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
7 Magarini Hill Mixed Day Sec Sch Chem/Phy 1
8 Majenjeni Mixed Day Sec Sch IRE/Arabic 1
9 Mapimo Boys Day Sec Sch Maths/Phy 1
10 Mapimo Girls Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
11 Marereni Mixed Day Sec Sch Hist/CRE, Maths/Phy 2
12 Mjanaheri Mixed Day Sec Sch Maths/Chem, Hist/Kisw 2
13 Ngomeni Mixed Day Sec Sch CRE/Hist, Maths/Phy 2
14 Magarini Girls Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
15 Ramada Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
16 Shomela Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
17 Marafa Boys Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
18 Baricho Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
19 Dagamra Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
20 Shujaa Mekatilili Mixed Sec Sch Geo/CRE 1
21 Garashi Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
22 Waresa Mixed Day Kisw/Hist 1
23 Watala Mixed Day Kisw/Geo 1
24 Wakala Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 28

KALOLENI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER

19

1 St John Girls Boarding Sec Sch CRE/Kisw, Chem/Maths 2
2 Chanagande Mixed Day/Boarding Sec Sch Geo/Hist, Maths/Phy 2
3 Moi Kadzonzo Girls Boarding Sec Sch Phy/Chem, CRE/Hist 2
4 Kaloleni Girls Boarding Sec Sch Agric/Bio 1
5 Mwijo Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
6 Miyani Mixed Day Sec Sch Bst/Geo 1
7 Mnazi Mwenga Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
8 Mutsengo Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
9 Mwareni Mixed Day Sec Sch Agric/Bio, Eng/Lit 2
10 Shangia Mixed Day Sec Sch Hist/IRE 1
11 Kinarani Mixed Day Sec Sch Geo/Bst 1
12 Kizurini Mixed Day Sec Sch Kisw/Geo 1
13 Kirumbi Girls Boarding Sec Sch Geo/CRE 1
14 St Georges Boys Boarding Sec Sch Geo/Bst, Eng/Lit 2
Ngala Memorial Mixed Day/Boarding Sec
15 Sch Bst/Maths, Hist/Kisw 2
16 Tsangatsini Mixed Day Sec Sch Bst/Maths 1
17 Mariakani Boys Boarding Sec Sch Hist/Kisw 1
18 Migundini Mixed Day Sec Sch Eng/Geo 1
19 Tsagwa Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
TOTAL 25

KILIFI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Majaoni Day Mixed Sec Sch French/… 1
2 Roka Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
3 Bahari Girls Boarding Sec Sch Kisw/CRE 1
4 St Teresa Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/CRE, Maths/Chem 2
5 Chumani Mixed/Boarding Sec Sch IRE/… 1
6 Shariani Mixed Day Sec Sch Geo/CRE 1
7 Mtomondoni Day Sec Sch Chem/Bio 1
8 Bundacho Mixed Day Sec Sch CRE/Hist 1
9 Dindiri Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
10 Mnarani Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
11 Fumbini Mixed Day Sec Sch Chem/Maths, Bst/Geo 2
12 Kilifi Township Boarding Sec Sch Phy/Maths 1
13 St Thomas Girls Boarding Sec Sch CRE/Hist, Eng/Lit 2
14 Mdzongoloni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit, Kisw/Hist 2
15 Bungu Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
16 Mwarakaya Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE 1
17 Paul Harris Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
18 Dzitsoni Mixed Boarding Sec Sch Chem/Maths 1
19 K.P Senior Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
20 Ngombeni Girls Boarding Sec Sch Bst/Maths 1
21 Gongoni Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
22 Msumarini Mixed Day Sec Sch Kisw/IRE 1
20

23 Katana Ngala Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
24 Lutsangani Boys Boarding Sec Sch Eng/Lit, Kisw/CRE 2
25 Vipingo Mixed Day Sec /Sch Kisw/Hist, Bst/Maths 2
26 Ngerenya Mixed Day Sec Eng/Hist 1
27 Sahajanad Special Tech. School Bio/Agric 1
TOTAL 33

MALINDI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Barani Mixed Day Sec SCh Kisw/Geo, Comp/Maths 2
2 Malindi High Boys Boarding Sec Sch Bio/Chem, Eng/Lit 2
3 Kibokoni Mixed Day Sec Sch Comp/Maths 1
4 Kijiwetenga Mixed Day Sec Sch CRE/Geo 1
5 Menyhart Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
6 ACK Canon Mweri Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
7 Ngala Memorial Girls Boarding Sec Sch CRE/Hist, Phy/Chem 2
8 Gede Boys Day/Boarding Sec Sch Kisw/Hist, Agric/Maths 2
9 Mbaraka Chembe Mixed Day Sec Sch Bst/Geo 1
10 FB Tuva Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
11 Mekatilili Memorial Mixed Day Sec Sch Chem/Maths 1
12 Langobaya Mixed Day Sec Sch Maths/Geo 1
13 Jilore Mixed Day Sec Sch Geo/Hist 1
14 Muyeye Mixed Day Sec Sch Agric/Bio, Eng/Lit 2
15 Kakoneni Girls Boarding Sec Sch Phy/Maths, Agric/Bio 2
16 Kakuyuni Boys Day/Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
17 Jimba Gede Mixed Day Sec Sch Agric/Bio,Eng/Lit 2
18 Majivuni Mixed Day Sec Sch Phy/Maths, Bio/Agric 2
19 Mongotoni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
20 Mkondoni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
21 Sosobora Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
22 Sabaki Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
23 Madunguni Mixed Day Sec Chem/Maths 1
24 Maziwani Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
25 Bishop Baldacchino Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
26 Bishop Kalu Mixed Day Sec SCh Bio/Agric 1
27 Mida Mixed Day Sec Maths/Phy 1
28 Ganda Mixed Day Eng/Lit 1
29 Chekama Mixed Eng/Lit 1
TOTAL 37

RABAI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mikomani Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
2 Bwagamoyo Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
3 Ribe Girls Boardig Sec Sch Comp/Maths, Agric/Bio 2
4 Ribe Boys Boarding Sec Sch Bst/Maths, Kisw/CRE 2
21

5 Dr Krapf Memorial Boys Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
6 Mikahani Mixed Day Sec Sch. Maths/Bst 1
7 Jimba Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
8 Mwandondo Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
9 Bofu Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
10 Kasidi Mixed Day Sec Sch Maths/Phy, Hist/Kisw 2
11 Rabai Mixed Day Sec Sch Maths/Chem, Kisw/CRE 2
12 Kawala Mixed Day Sec Sch Chem/Phy 1
13 Chiferi Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
14 Kajiwe Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
15 Kambe Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
16 Kombeni Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit,Maths/Bio 2
17 Canon Kuri Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
18 Chang’ombe Mixed Day Sec Sch Maths/Bst, Eng/Lit 2
19 Mbararani Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
TOTAL 25

GANZE SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Sokoke Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
2 Ambassador Kithi Mem.Mixed Day Sec Sch Chem/Phy 1
3 Godoma Boarding Sec Sch Bio/Agric, Eng/Lit 2
4 Mwangea Girls Boarding Se Sch Bio/Chem 1
5 Ganze Girls Boarding Sec Sch Kisw/CRE, Maths/Chem 2
6 Vitengeni Boarding Sec Sch Bio/Agric, Comp/Maths 2
7 Mayowe Mixed Day Sec Sch Maths/Phy, CRE/Geo 2
8 Dungicha Mixed Day Sec Sch Hist/Geo, Eng/Lit 2
9 Mitangani Day Mixed Boarding Sec Sch Eng/Lit, Phy/Chem 2
10 Amason J.Kingi Day Mixed Sec Sch Bst/Maths 1
11 Jaribuni Mixed Day//Boarding Sec Sch Agric/Bio, Geo/Kisw 2
12 Bandari Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/CRE 1
13 Petanguo Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
14 Sosoni Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
15 Vyambani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy, Eng/Lit 2
16 Kachororoni Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
17 Palakumi Mixed Day Sec Sch Bst/Maths, CRE/Hist 2
18 Bale Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
19 Shaka Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
20 Jila Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
TOTAL 29

TANA RIVER COUNTY
TANA NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Huruma Mixed Day Sec Sch Geo/CRE 1
2 Kora Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
22

3 Marifano Mixed Day Sec Sch Geo/Bst 1
4 Mororo Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
5 Singwaya Eng/Lit 1
TOTAL 5

TANA DELTA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gadeni Mixed Boarding Sec Sch Hist/CRE 1
2 Garsen Mixed Boarding Sec Sch Math/Bst, Eng/Lit 2
3 Oda Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
4 Tarasaa Mixed Boarding Sec SCh Kisw/Hist, Maths/Phy 2
5 Ngao Girls Boarding Sec Sch Math/Bst 1
6 Hurara Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
6 Mapunga Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
7 Sane Girls Boarding Sec SCh Maths/Bst 1
TOTAL 10

TANA RIVER SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Hola Boys Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
2 Ndura Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/Geo 1
3 Waldena Mixed Day Sec Sch Math/Chem 1
4 MauMau Girls Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 4

TAITA TAVETA COUNTY
TAITA SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Canon Kituri Mixed Day/Boarding Sec CRE/Hist, Eng/Lit 2
2 Dalmas Moka Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
3 Dr.Aggrey High-Boys Boarding Sec Sch Phy/Maths, Eng/Lit 2
4 Kajungunyi Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
5 Mwakiwiwi Girls Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit, Bio/Agric 2
6 Mwangeka Girls Boarding Sec Sch CRE/Hist, Chem/Bio 2
7 Paranga High Mixed Day Sec Sch Hist/CRE 1
8 St. Marys high Boys Boarding Sec Sch Comp/Maths 1
9 Mghambonyi Sec Bio/Agric 1
TOTAL 13

MWATATE SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kenyatta High Boys Boarding Sec Sch Eng/Lit, Bst/Maths 2
2 Mwambonu Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
3 Mwanyambo Mixed Day/ Boading Sec Sch Chem/Phy 1
4 Mwatate Mixed Day Sec Sch Chem/Bio 1
5 Mwafuga High Mixed Day Kisw/CRE 1

23

6 David Kitawi Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
7 Mwakitau Mixed Day/Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
8 Murray Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
9 Bura Girls Boarding Sec Sch CRE/Kisw, Maths/Bst 2
10 Mwasere Girls Boarding Sec Geo/Bst, Eng/Lit 2
11 Mlamba Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
12 Munda Mixed Boarding Sec Sch Bst/Geo, Bio/Agric 2
13 Mrambenyi Mixed Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 17

VOI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Marangu Mixed Day Sec Sch EngLit 1
2 Mwakitawa Girls Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
3 Mwakichuchu Boys Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
4 Kajire Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
5 Voi Girls Day/Boarding Sec Sch Agric/Geo 1
6 Voi Boys Boarding Sec sch Bio/Agric 1
7 Buguta Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
8 Marungu Girls Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
9 Mwangea Boys Boarding Sec Sch Geo/Kisw 1
10 Miasenyi Mixed Day/Boarding Sec Sch Hist/CRE 1
11 OLOP Girls Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
12 Moi High Boys Boarding Sec Sch Geo/Kisw 1
13 Mwambiti Boys Boarding Sec Sch Phy/Maths 1
14 John Mark Mixed Day Sec Sch Chem/Phy 1
TOTAL 14

TAVETA SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Bishop Njenga Mixed Day/Boarding Sec Sch Geo/Kisw 1
2 Chala Mixed Day/Boarding Sec Sch Maths/Phy, Comp/… 2
3 Timbila Boys Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
4 Njoro Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
5 Mahoo Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit, CRE/Hist 2
6 Sowene Mixed Day Sec Sch Geo/CRE 1
7 Njukini Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
8 Malukiloriti Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 10

MOMBASA COUNTY
MVITA SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mvita Boys Day Sec Sch Eng/Lit, Bio/Chem 2
2 Alladina Visram Day Sec Sch Maths/Bio 1
3 Sheikh Abdala Girls Day Sec Sch Bst/Maths 1

24

4 Tudor Boys Day Sec Sch Maths/Comp 1
5 Tononoka Day Sec Sch Eng/Lit 1
6 Star of the Sea Day Sec Sch Maths/Bst 1
7 Khamis High Day Sec Sch Kisw/Hist 1
8 Makande Girls Day Sec Sch Eng/Lit 1
9 Mama Ngina Girls Comp/…. 1
TOTAL 10

KISAUNI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Shimo La Tewa Boys Boarding Sec Sch Kisw/Hist, Maths/Phy 2
2 Frere Town Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
3 Kashani Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
4 Concordia Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
5 Maweni Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
6 Mwakirunge Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
7 Hassan Joho Girls Day Sec Sch Kisw/CRE 1
TOTAL 8

CHANGAMWE SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Charles Lwanga Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
2 Bomu Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
3 Miritini Complex Mixed Day Sec Sch Agric/Bio, Eng/Lit 2
4 MIritini Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
5 Changamwe Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 6

LIKONI SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Shika Adabu Mixed Day Sec Sch Chem/Bio 1
2 Likoni V.I Mixed Sec sch Phy/Chem , Eng/Lit 2
3 Mwahima Mixed Day Sec Sch Bio/Chem , Kisw/CRE 2
4 Likoni Day Mixed Sec Sch Chem/Bio 1
5 Bububu Boys Boarding Sec Sch IRE/… 1
6 Mweza Day Mixed Sec Sch Geo/Hist 1
TOTAL 8

LAMU COUNTY
LAMU EAST SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kizingitini Maths/Phy 1
2 Faza Mixed Day/Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
3 Patte Bio/Chem 1
TOTAL 3

25

LAMU WEST SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Hongwe Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
2 Witu Mjini Mixed Day Sec Sch Bio/Agric , Hist/CRE 2
3 Lamu Girls Boarding Sec Sch Bio/Chem , CRE/Hist 2
4 Coast Arid Mixed Day Sec Sch Chem/Maths 1
5 Kiongwe Mixed Day Sec SCh Agric/Bio 1
6 Mpeketoni Boys Boarding Sec SCh Bio/Chem 1
7 Uziwa Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 9

EASTERN REGION

EMBU COUNTY
EMBU EAST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Catherine Nthagaiya Girls Maths/Bst 1
2 Mbiruri Sec-Moi High Geo/Hist 1
3 Kyeni Girls’ High Maths/Bst 1
4 Gitare Mixed Sec Hsc/….. 1
5 Kegonge Boys Sec Kisw/Geo 1
6 St. Agnes Kiaganari Girls Eng/Lit 1
7 St. John Kathunguri Mixed Chem/Phy 1
8 St. Getrude Kinthithe Sec Maths/Bio 1
9 St. Barnabas Kathari Sec Kisw/Geo 1
10 S.A. Gikuuri Sec Phy/Chem 1
11 St. Mary Goretti Girls’ Maths/Phy 1
12 Nica Rukuriri Day Kisw/CRE 1
13 Mugui Sec Maths/Chem 1
14 A.C.K Kagaari Mixed Eng/Lit 1
15 Kiangungi Sec Chem/Bio 1
16 Mufu Sec Comp/… 1
17 Macumo Day Sec Kisw/CRE 1
18 N.I.C.A. Kanduri Sec Kisw/CRE 1
19 S. A. Kyeni Girls Agric/Bio 1
20 St. Mark’S Ena Sec Maths/Bst 1
21 St. John Sec- Kathande Maths/Chem 1
22 Muragari Sec Bst/Maths 1
23 St. Paul Kiamboa Sec Eng/Lit 1
TOTAL 23

EMBU NORTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kavutiri Boys Sec. Hist/CRE 1
2 Kamama High Sch. Hsc/….. 1
26

Also read;

3 St. Ann Girls Kiriari Bio/Agric 1
4 Nguviu Girls Kisw/Geo 1
5 DEB Kavutiri Day Sec. Kisw/Geo 1
6 St. Peters Sec. Sch. Kagumori Geo/Kisw 1
7 Kianjokoma Mixed Day Sec. Hist/CRE 1
8 Kiriari Day Sec. Chem/Maths 1
9 St. John Kianjuki Sec. Comp/… 1
10 St. Martha Girls Sec. Eng/Lit 1
11 All Saint Kigari Day Sec. Maths/Bst 1
12 St. Alphonse Sec. Agric/Bio 1
13 Kenga Mixed Day Sec. Maths/Bst 1
14 Nguviu Boys High School Kisw/CRE 1
TOTAL 14

EMBU WEST SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Paul High School Kevote Kisw/CRE 1
2 Kangaru Boys School Phy/Maths 1
3 Kirimari Boys Hist/CRE 1
4 St. Mary KiangimaSEc Agric/Bio 1
5 Gatunduri Mixed Sec Phy/Maths 1
6 St. Christopher Mixed Day Sec Agric/Chem 1
7 Kamiu Sec School Phy/Maths 1
8 St. Michael Kevote Sec Bst/Geo 1
9 St. Joseph Sec Sch M’ Tetu Maths/Phy 1
10 St. Teresa Girls Kithimu Sec Kisw/Hist 1
11 St. Michael Kevote Municipality Sec Bio/Geo 1
12 St. Benedicts Kithimu Day Sec Sch Eng/Lit 1
13 Kimangaru Sec School Phy/Maths 1
14 Gatondo Sec Sch Bst/Geo 1
TOTAL 14

MBEERE NORTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kyenire Sec Sch Bio/Agric 1
2 ACK Gitii Sec Sch Bio/Agric 1
3 Karangare Sec Sch Chem/Bio 1
4 ACK Kamutu Sec Geo/Bst 1
5 Arch Angels Kanyueri Sec Math/Chem 1
6 Ngoce Sec Sch Hist/Geo 1
7 Kiathambu Sec Kisw/Hist 1
8 Ciangera Sec Kisw/CRE 1
9 ACK Kamigua sec Geo/Bst 1
10 DEB Kabachi Sec Kisw/Cre 1
11 St John Kirie Sec Sch Maths/Phy 1
12 Kanyuambora Sec Sch Bio/Agric 1
27

13 Kogari Sec Chem/Bio 1
14 Kune Mixed Agric/Bio 1
15 S.A Michegethiu Sec Maths/Phy 1
16 Kiambere Complex Sec Agric/Bio 1
17 Itiira Sec Bio/Agric 1
TOTAL 17

MBEERE SOUTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Nyangwa Boys Bio/Agric 1
2 Igumori Sec. Hist/Cre 1
3 Kiambere Mixed Sec. Hist/CRE 1
4 Gategi Girls Sec Eng/Lit 1
5 Mariari Girls Sec. Bio/Chem 1
6 St. Lukes Kirima Sec. Agric/Bio 1
7 AIC Ndune Sec. Kisw/Hist 1
8 St. Pauls Karura Sec Eng/Lit 1
9 Wango Aic Sec. Maths/Phy 1
10 Karaba Boys Sec Hist/CRE 1
11 Nthingini Sec. Bst/Geo 1
12 S. A. Gategi Day Sec. Kisw/Hist 1
13 St. Marys Ntharawe Sec Bst/Hist 1
14 Stephen Kisilu Sec. Sch Kisw/Hist 1
15 Kiamuringa Sec. Maths/Chem 1
16 Kikumini Mixed Sec Kisw/Geo 1
17 Makima Mixed Sec. Eng/Hist 1
18 Munyori Mixed Sec Agric/Bio 1
19 Mutuobare Sec Sch Bio/Agric 1
20 Ngiori Intrgrated Maths/Phy 1
21 St. Andrew Sec. Mutus Kisw/Hist 1
22 St. Augustine Mariari Hist/CRE 1
TOTAL 22

ISIOLO SUBCOUNTY
GARBATULA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Biliqi Nur Sec Eng/Lit 1
2 Gafarsa Sec Maths/Chem 1
TOTAL 2

ISIOLO SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ngaremara Sec Hist/Kisw 1
2 Elsa Sec Eng/Lit 1
3 Mck Kisima Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 3

28

MERTI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Biliqo Sec Maths/Chem 1
2 Korbesa Mixed Sec IRE/… 1
TOTAL 2

KITUI COUNTY
IKUTHA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ikutha Girls Geo/CRE 1
2 Kasaala Sec Kisw/CRE 1
3 William Dunne Muthue Sec Kisw/Geo 1
4 Simisi Sec Maths/Bst 1
5 Ilengi Sec Maths/Bst 1
6 Kilawa Sec Kisw/Hist 1
7 Nzaini Sec Eng/Lit 1
8 Vutu Sec Kisw/Hist 1
9 Ngwate Mixed Sec Geo/CRE 1
10 Cbm Timboni Bst/Maths 1
11 Abc Kimweli Geo/CRE 1
12 Mwangala Sec Bio/Agric 1
13 Kamutei Mixed Bst/Geo 1
14 Kanziko Sec Maths/Bst 1
15 James Ndonyi Memorial sec Bio/Chem 1
16 Mwaathe Sec Kisw/Hist 1
17 Ikutha Boys Phy/Maths 1
18 Kituti Sec Maths/Bio 1
TOTAL 18

KATULANI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mulango Girls Maths/Bst 1
2 Itoleka Girls Geo/Maths 1
3 Maliku Girls Kisw/Geo 1
4 Yumbisye Sec Eng/Lit 1
5 Kyeni Girls-Kathungu Chem/Bio 1
6 Kathungi Sec Bio/Agric 1
7 Mavindini Sec Eng/Lit 1
8 Kwa Mukasa Sec Chem/Bio 1
9 Kyambiti Sec Eng/Lit 1
10 Kavisuni Sec Kisw/CRE 1
11 Wii Sec Maths/Phy 1
TOTAL 11

KISASI SUBCOUNTY

29

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Katwala Mixed Maths/Phy 1
2 Kisasi Mixed Maths/Phy 1
3 Mbitini Girls Maths/Chem 1
4 Kisasi Boys Kisw/CRE 1
5 Ung’Aatu Mixed Phy/Maths 1
6 Ngiluni Ec Kisw/CRE 1
7 Mosa Sec Kisw/Hist 1
8 Kitungati Sec Maths/Phy 1
9 Maangani Sec Bio/Chem 1
10 Hon. Charles Nyamai-Kasevi Maths/Chem 1
11 Kivuuni Mixed Agric/Bio 1
12 Kilinyaa Sec Maths/Phy 1
13 Kimuuni Mixed Chem/Agric 1
TOTAL 13

KITUI CENTRAL SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Angelas Girls Comp/… 1
2 St. Charles Lwanga Sec Eng/Lit 1
3 St. Thomas Aquinas Kalawa Eng/Lit 1
4 Kamandio Mixed Eng/Lit 1
5 Aic Kamandio Girls Maths/Chem 1
6 Mutukya Sec Bst/Maths 1
7 Kiviu Sec Maths/Chem 1
8 St. Ursula Girls Maths/Phy 1
9 Ivaini Sec CRE/Kisw 1
10 Ngiini Mixed Kisw/Hist 1
11 Malili Mixed Maths/Chem 1
12 Kitui Sch Bst/Geo 1
13 St. Stephen Kaveta Phy/Chem 1
14 Kwa Ukungu Sec Geo/CRE 1
15 AIC Miambani Sec Eng/Lit 1
16 St. Pauls Mutula Sec Agric/Bio 1
TOTAL 16

KITUI WEST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kasue Sec Comp/… 1
2 Kyondoni Girls Agric/Bio 1
3 Muthale Girls Maths/Phy 1
4 Ilako Mututa Sec Maths/Phy 1
5 Muthale Mixed Maths/Phy 1
6 Mutonguni Sec Maths/Phy 1
7 Katheka Boys Kisw/CRE 1
8 St. Peters Ngengekani Sec Maths/Bst 1
30

9 Musengo Sec Bio/Chem 1
10 Kivani Mixed Maths/Phy 1
11 Mutini Sec Kisw/CRE 1
12 Kangii Sec Eng/Lit 1
13 Yalatani Sec Bst/Geo 1
14 Kwa Mwambi Mixed Maths/Bst 1
15 Emivia Mixed Hist/CRE 1
16 Kyondoni Mixed Agric/Bio 1
TOTAL 16

KYUSO SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kyuso Boys Bio/Chem 1
2 Kalwa Mixed Maths/Phy 1
3 Ngomeni Sec Kisw/Geo 1
4 Kamuwongo Sec Chem/Bio 1
5 Ndatani Girls Kisw/Hist 1
6 Ikime Sec Geo/Hist 1
7 Tulanduli Sec Bst/Maths 1
8 Gai Mixed Bio/Agric 1
9 Kalonzo Sec Agric/Bio 1
10 Mitamisyi Sec Bio/Chem 1
TOTAL 10

LOWER YATTA SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Lower Yatta Girls Maths/Chem 1
2 Kanyangi Girls Maths/Chem 1
3 Nyanyaa Mixed Maths/Phy 1
4 St. Bridgit Syomunyu Girls Kisw/CRE 1
5 St. Augustine Kanyangi Sec CRE/Hist 1
6 St. Lukes Yatta Boys Eng/Lit 1
7 Hon. Charles Nyamai-Muvitha Sec Bio/Chem 1
8 ACK St. James Matulani Sec Hist/Kisw 1
9 Kawongo Sec Maths/Chem 1
10 Kavumbuni Sec Geo/Bst 1
11 St Paul Kwa Vonza Sec Comp/… 1
12 Mamole Sec Maths/Bst 1
13 Mandongoi Sec Maths/Phy 1
14 Mwakini Sec Maths/Phy 1
15 Iiani Sec Bio/Agric 1
TOTAL 15

MATINYANI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kyeni Mixed Eng/Lit 1

31

2 St. Johns Kwa Mulungu Sec Kisw/CRE 1
3 Mutulu Sec Bst/Geo 1
4 Kyaani Girls Kisw/Hist 1
5 Kauma Boys Kisw/CRE 1
6 Kalimani Sec Geo/Hist 1
7 St. Michael -Kavumbu Sec Maths/Phy 1
8 St. Patrick’S Kalindilo Sec Bio/Agric 1
9 Kithumula Sec Maths/Phy 1
10 Matinyani Mixed Maths/Phy 1
TOTAL 10

MIGWANI SUBCOUNTY   

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Migwani Boys Bio/Chem 1
2 St. Patrick’S Nzawa Sec Maths/Bio 1
3 Itoloni Girls Bio/Agric 1
4 Aic Kyome Girls Sec Eng/Lit 1
5 Musuani Sec Kisw/Hist 1
6 AIC Nzeluni Girls Bst/Geo 1
7 Ngongoni Sec Bst/Geo 1
8 Nzauni Sec Eng/Lit 1
9 Nzuli Mixed Chem/Bio 1
10 Kyamboo Sec Agric/Bio 1
11 Kyome Boys Hist/CRE 1
12 Katoteni Sec Bst/Geo 1
13 Nzeluni Boys Bio/Agric 1
14 Kilungu Sec Maths/Phy 1
15 Nzatani Sec Maths/Phy 1
16 Kitumbi Mixed Chem/Bio 1
17 Katuyu Sec Geo/CRE 1
18 Abc Ilalambyu Sec Maths/Phy 1
19 Nguutani Sec Eng/Lit 1
20 Nguuni Hill Sec Bst/Maths 1
21 Winzyeei Sec Bio/Agric 1
22 Kasanga DEB Bio/Agric 1
TOTAL 22

MUMONI SUBCOUNTY    

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Gankanga Sec Bst/Geo 1
2 P. B. Nthangani Sec Maths/Bst 1
3 Nguuku Sec Kisw/Hist 1
4 Kaliwa Sec Eng/Lit 1
5 Tharaka Girls Eng/Lit 1
6 Tyaa Kamuthale Sec Maths/Phy 1
7 Kamayagi Sec Bst/Geo 1
32

8 Kaundu Day Eng/Lit 1
9 Kalatine Girls Maths/Phy 1
10 Ngaani Mixed Bst/Geo 1
11 Kathiiani Sec Phy/Chem 1
TOTAL 11

MUTITO SUBCOUNTY    

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 AIC Sombe Girls Eng/Lit 1
2 Zombe Day/Boarding Kisw/CRE 1
3 Mwitika Mixed CRE/Bst 1
4 Kikuu Mixed Maths/Phy 1
5 Ithangathi Girls Bio/Agric 1
6 PCEA Ngungi Sec Maths/Chem 1
7 Makongo Sec Maths/Phy 1
8 Malalani Sec Bio/Agric 1
9 St. Ignatius Sec CRE/Hist 1
10 Kavaani Sec CRE/Hist 1
11 Kyamatu Sec Maths/Phy 1
12 Hon. Muluvi Girls Maths/Bst 1
13 Kawea Sec Bst/Geo 1
14 Muthungue Sec Bio/Agric 1
15 Endau Sec Eng/Lit 1
TOTAL 15

MUTOMO SUBCOUNTY    

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kyaango Sec Agric/Bio 1
2 Kyatune Boys Bio/Chem 1
3 Mutomo Girls Eng/Lit 1
4 St. Loise Mathima Maths/Phy 1
5 St. Mary’S Kyatune Agric/Bio 1
6 St. Annes Ikanga Girls Bio/Chem 1
7 Ikanga Boys Kisw/Hist 1
8 St. Patricks sec Geo/Hist 1
9 Syunguni Sec Bst/Geo 1
10 St. Mulumba Nduluni Sec CRE/Hist 1
11 Kibwea Sec Geo/Bst 1
12 Kaliani Sec Kisw/CRE 1
13 Mwalimu Mutua Maiyuku Sec Geo/Hist 1
14 Makele Sec Eng/Lit 1
15 St. Josephs Kiimani Sec Geo/Kisw 1
16 Nzoani Sec Eng/Lit 1
17 Muamba Sec Hist/CRE 1
18 Kaluasi Sec Kisw/Hist 1
19 Voo Sec Kisw/CRE 1
33

TOTAL       19

MWINGI CENTRAL SUBCOUNTY    

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kiio Sec Maths/Bio 1
2 Precious Blood-Tyaa Sec Maths/Chem 1
3 Mbondoni Sec CRE/Kisw 1
4 Itendeu Sec Hist/CRE 1
5 Thitha Sec Eng/Lit 1
6 Yambyu Girls Chem/Phy 1
7 Kanzui Sec Maths/Phy 1
8 Syungii Mixed Eng/Lit 1
9 Karunga Sec Maths/Phy 1
10 Kiomo Sec Kisw/CRE 1
11 Kaviu Sec Bst/Geo 1
12 Kyanika Sec Bst/Geo 1
13 Makutano Sec Maths/Phy 1
14 Malioni Sec Maths/Phy 1
15 Itong’Olani Sec Hist/Bst 1
16 Kaunguni Mixed Bst/Geo 1
17 Kyethani Sec Eng/Lit 1
18 Kakongo Sec Bio/Agric 1
19 Kyulungwa Sec Bst/Geo 1
20 Mukuthu Sec Eng/Lit 1
21 Mumbuni Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 21

MWINGI EAST SUBCOUNTY   

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Nuu Boys Maths/Phy, Bio/Chem 2
2 Masavi Girls Kisw/Hist 1
3 Nguni Sec Bst/Geo 1
4 Mwambiu Mixed Maths/Phy 1
5 St. Teresa’S Ukasi Girls Hist/CRE 1
6 Mulinde Sec Maths/Chem 1
7 Wingemi sec Bio/Agric 1
8 Muthuka Sec CRE/Hist 1
9 AIC Mwasuma Sec Maths/Bst 1
10 Lundi Sec Maths/Chem 1
11 Kavisu Sec Bio/Agric 1
12 Mathyakani Sec Phy/Maths 1
13 St. Michael Ngungi Sec Agric/Bio 1
14 AIC Kyamwenze Girls Maths/Phy 1
15 Mutyangome Sec Bio/Agric 1
16 Ngiluni Mbuvu Sec Bst/Maths 1
17 Kalanga Sec Maths/Chem 1
34

TOTAL   18

NZAMBANI SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kaluva Sec CRE/Hist 1
2 Chuluni Girls Sec Kisw/Geo 1
3 St. Peters Nzambani Boys Eng/Lit 1
4 AIC Kamale Sec Maths/Phy 1
5 Katumbu Mixed Maths/Phy 1
6 Kavia Mixed Agric/Bio 1
7 ABC Kanzauw’u Sec Bst/Maths 1
8 Kivutini Sec Bio/Agric 1
9 Kanguu Sec Maths/Geo 1
10 AIC Utwiini Sec Maths/Bst 1
11 Major Muluvi-Kangweni Sec Bst/Geo 1
TOTAL 11

TSEIKURU SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Masyungwa Sec Bio/Agric 1
2 Usueni Girls Bst/Geo 1
3 Tseikuru Sec Chem/Phy 1
4 Musavani Sec Bio/Agric 1
5 Kaningo Sec CRE/Hist 1
TOTAL 5

MACHAKOS COUNTY

ATHI RIVER SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Empakasi Sec Eng/Lit 1
2 Muthwani Sec Maths/Bst 1
3 Lukenya Girls Geo/Bst 1
4 Ng’Alalya Sec Hist/CRE 1
5 Ndovoini Sec Eng/Lit 1
6 St. Augustine Mlolongo Sec Bst/Geo 1
TOTAL 6

KANGUNDO SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Francis Misyani Sec Maths/Phy 1
2 ABC Kathithyamaa Sec Hist/Kisw 1
3 Kangundo High Sch Eng/Lit 1
4 Kavilinguni Sec Eng/Lit 1
5 DEB Kangundo Sec Maths/Phy 1
6 Kamanzi Abc Sec Maths/Bio 1
7 St. Martins Kitwii Sec Maths/Chem 1
35

8 Kathaana Sec Kisw/Hist 1
9 Kawauni Sec Sch Maths/Chem 1
10 Matungulu Boys Comp/… 1
11 Aic Kikambuani Sec Geo/Bst 1
12 St. Marys Mukunike Sec Eng/Lit 1
13 Mulingana Sec Sch Kisw/Hist 1
14 Kyevaluki Sec Maths/Phy 1
15 Mukuyuni S.A Sec Chem/Bio 1
16 AIC Manyatta Boys Sec Comp/… 1
TOTAL 16

KATHIANI  SUBCOUNTY 

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kathiani Boys High Sch Kisw/Hist 1
2 Kathiani Girls High Sch Kisw/CRE 1
3 General Mulinge High Sch Chem/Bio 1
4 Ngiini Sec Eng/Lit 1
5 Kaani Lions Sec Eng/Lit 1
6 St. Martin Kithunguini Sec CRE/Kisw 1
7 Kalikya Mixed Sec Sch Eng/Lit 1
8 Mbee Sec CRE/Hist 1
9 Kaewa Sec Bio/Agric 1
10 Kinyau Sec Eng/Lit 1
11 Ngoleni Sec Sch Maths/Chem 1
12 Miumbuni Sec Geo/Bst 1
13 Kiseve Sec Sch Maths/Bio 1
14 St. Vincent Imilini Sec Sch Geo/Kisw 1
15 Mbuuni Sec Sch Bio/Agric 1
16 Kitie High Sch Maths/Chem 1
17 Rev Kitonyi Memorial Sch Eng/Lit 1
18 Mitaboni Abc Girls High Sch Eng/Lit 1
19 Kaliluni Girls Eng/Lit 1
20 Kathuni Sec Chem/Bio 1
21 Lumbwa Sec Kisw/CRE 1
22 St. Francis Of Asis Kikombi Bst/Geo 1
23 Thinu High Eng/Lit 1
24 Mitaboni Boys High Sch Geo/Kisw 1
25 Ikoleni Sec Bio/Agric 1
TOTAL 25

MACHAKOS SUBCOUNTY  

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Machakos Girls Phy/Maths 1
2 Kyanguli Sec. Hist/CRE 1
3 Kyambuko Sec Eng/Lit 1
4 Mua Hills Girls Eng/Lit 1
36

5 Kitonyini High Bio/Agric 1
6 Kyandili Sec Chem/Maths 1
7 Kasinga Sec Hist/Kisw 1
8 Muindi Mbingu Sec CRE/Hist 1
9 Mbuani Sec Hist/CRE 1
10 Muvuti Boys Maths/Chem 1
11 Kamuthanga Sec Chem/Maths 1
12 Kyanda Sec Phy/Chem 1
13 Ngomeni Sec Phy/Maths 1
14 AIC Ngelani Mixed Eng/Lit 1
15 Kalama Sec Hist/Kisw 1
16 Konza ABC Sec Maths/Bio 1
17 Kyangala Girls Maths/Chem 1
18 Kiatuni Sec Maths/Phy 1
19 Katoloni Sec Maths/Chem 1
20 Machakos Baptist Maths/Bst 1
21 Katheka-Kai Sec Kisw/CRE 1
22 Kwanthanze Sec Maths/Phy 1
23 Miwongoni Sec Eng/Lit 1
24 Kitulu Sec Eng/Lit 1
25 Katelembo C.O E. Sec Maths/Phy 1
26 Ngelani High Hist/CRE 1
27 AIC Nyayo Girls Kisw/Hist 1
28 Kivandini Sec Maths/Phy 1
29 Mutuyu Mixed Eng/Lit 1
30 Mbukuni Sec Bio/Agric 1
31 Kimutwa Sec Bio/Agric 1
32 Kiuu Sec Chem/Bio 1
33 Mangauni Sec Comp/… 1
34 Masaani Girls Kisw/CRE 1
35 Miwani Sec Agric/Bio 1
36 Nzaini Sec Chem/Phy 1
37 Makakoi Sec Chem/Bio 1
38 Machakos Sch Bio/Agric 1
39 Mikuini Sec Bst/Maths 1
40 Mumbuni High Hist/CRE 1
41 AIC Mbembani Sec Kisw/Hist 1
42 Kyaani Sec Phy/Maths 1
TOTAL 42

MASINGA SUBCOUNTY   

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Masinga Girls Chem/Maths 1
2 Mathauta Sec Phy/Chem 1
3 St. Michael Agric/Bio 1
4 Kitangani Sec Geo/Hist 1
37

5 Isyukoni Sec Eng/Lit 1
6 Masinga Boys Sec Eng/Lit 1
7 Kwawanzilu Sec Agric/Bio 1
8 Kaewa Sec Kisw/Geo 1
9 Milaani Sec Agric/Bio 1
10 Nzukini Sec Maths/Chem 1
11 Iiani Kivaa Bio/Geo 1
12 Murifarm Eng/Lit 1
13 Kaseve Sec Hist/Bst 1
14 Kathukini Sec Hist/CRE 1
15 Ekalakala Sec Kisw/Hist 1
16 Mananja Sec Eng/Lit 1
17 Wamboo Sec Kisw/Hist 1
18 Masaku Sec Agric/Bio 1
19 Thatha Sec Bio/Chem 1
20 Iuuma Sec Chem/Bio 1
21 Musumaa Sec Agric/Bio 1
22 Kathui Sec Phy/Chem 1
23 Mutwamwaki Sec Maths/Phy 1
24 Kyeeteni Sec Kisw/CRE 1
25 Kasuvilo Sec Bst/Geo 1
26 Muthembwa Sec Agric/Bio 1
TOTAL 26

MATUNGULU SUBC  

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Sengani Girls Maths/Phy 1
2 Kyeleni Sec Eng/Lit 1
3 Matungulu Girls Maths/Chem 1
4 Katwanyaa Sec Kisw/Geo 1
5 Kinyui Boys Bst/Maths 1
6 Kinyui Girls Agric/Bio 1
7 Matheini Sa Sec Maths/Phy 1
8 Katulye Sec Bst/Geo 1
9 St.Martin Kithuiani Geo/CRE 1
10 St. Benedict Kimanza Kisw/Geo 1
11 Katine Sa Sec Hist/CRE 1
12 Kwatombe Sec Eng/Lit 1
13 Mbuni Sec Hist/Bst 1
14 Abc Kambusu Sec Eng/Lit 1
15 Fr Heeran Sec Hsc/.. 1
16 Matuu Wendano Sec Agric/Bio 1
17 Kyamulendu Sec Kisw/Hist 1
18 Syanthi Sec Eng/Lit 1
19 ACK Mukengesya Sec Chem/Bio 1
TOTAL 19
38

MWALA SUBCOUNTY 

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mwala Girls Sec Sch Maths/Bst 1
2 St.Michael Kabaa High School Kisw/CRE 1
3 Etikoni Sec Sch Geo/Bst 1
4 St.Augustine Mumbuni Kisw/CRE 1
5 Lema Girls Sec Sch Eng/Lit 1
6 Kibauni Sec Sch Kisw/CRE 1
7 Mbaikini High School Eng/Lit 1
8 Kyethivo Girls Kisw/Geo 1
9 Kikelenzu Sec Sch Comp/… 1
10 AICKunikila Sec Sch Kisw/CRE 1
11 St.Francis Kilala Sec Sch Phy/Chem 1
12 Mwala School Maths/Bst 1
13 St.Stephen Musaalani Sec Sch Geo/Kisw 1
14 Kamwala Sec Sch Chem/Bio 1
15 Mulu Sec Sch Kisw/Geo 1
16 Vyula Girls Sec Sch Kisw/CRE 1
17 Kiundwani Sec Sch Kisw/CRE 1
18 Katheka Sec Sch Hist/CRE 1
19 AICKwamutula Sec Sch Bio/Chem 1
20 Masii Boys High School Maths/Chem 1
21 Muthetheni Girls Sec Sch Maths/Bio 1
22 Makutano Sec Sch Chem/Phy 1
23 Mango Sec Sch Eng/Lit 1
24 St. Peters Kwandoo Sec Sch Phy/Chem 1
25 Ikalaasa Sec Sch Bst/Maths 1
26 Masii Girls Sec Sch Maths/Phy 1
27 Mbaani Sec Sch Kisw/CRE 1
28 Miseleni Sec Sch Maths/Phy 1
29 Kilembwa Sec Sch Eng/Lit 1
30 St.Marys School Kithangaini Bst/Geo 1
31 Muusini S.A.Sec Sch Comp/… 1
32 Bishop Ndingi High School Hsc/.. 1
33 Kiuukuni Sec Sch Eng/Lit 1
34 Kyanganga S.A Sec Sch Geo/Bst 1
35 St.Pius Sec School Kaitha Eng/Lit 1
36 Kyamatula Sec Sch Kisw/Hist 1
37 Muthetheni Mixed Sec Hist/CRE 1
38 St.Marks Kundu Sec Sch Bio/Agric 1
39 Ngumbau Sec Sch Geo/Bst 1
40 Ngamba Sec Sch Maths/Bst 1
41 St.Anthony Makiliva Sec Sch Bio/Agric 1
42 Kabaa Mixed Sec Sch Maths/Chem 1
43 Embui Sec Sch Kisw/CRE 1
39

44 Mukuyuni Sec Sch Kisw/Geo 1
45 AIC Kiuanzukini Sec Sch Bio/Agric 1
46 Ukalani S.A Sec Bio/Chem 1
47 Maweli Sec Sch Chem/Phy 1
TOTAL 47

YATTA SUBCOUNTY 

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ndalani Sec Eng/Lit 1
2 Kaluluini Sec Comp/… 1
3 Dr Charles Mulli Bio/Chem 1
4 Ngumbulu Sec Agric/Bio 1
5 Syokisinga Sec Kisw/Hist 1
6 Kinaka Sec Kisw/CRE 1
7 Kambi Ya Ndeke Eng/Lit 1
8 Bishop P. Mutua Phy/Chem 1
9 Tingang’a Sec Geo/Bst 1
10 Mukalala Sec Bst/Hist 1
11 St Mary’s Yatta Sec Geo/Bst 1
12 Mamba Sec Kisw/CRE 1
13 Kithimani Hgm Sec Comp/… 1
14 Kwakoko Sec Kisw/Geo 1
15 Goodhope Kilaatu Sec Bio/Chem 1
16 Mavoloni Sec Maths/Chem 1
17 Matuu Hgm Sec Maths/Chem 1
18 Kithendu Sec Maths/Chem 1
19 Maiuni Sec Phy/Maths 1
20 Kionyweni Sec Geo/Hist 1
21 RGC Muusini sec Agric/Bio 1
22 Kivandini Sec Eng/Lit 1
23 Mathingau Sec Bio/Agric 1
24 Malatani Sec Eng/CRE 1
25 Kithito Sec Kisw/CRE 1
26 Magweti Sec Bio/Chem 1
27 Kaloleni Sec Bio/Agric 1
28 Kitheuni Sec Agric/Bio 1
29 Mwambathaana Sec Maths/Phy 1
30 St Charles Uvouni Sec Chem/Bio 1
31 Kikuyuni Sec Agric/Bio 1
32 Abc Makivenzi Sec Geo/CRE 1
TOTAL 32

MAKUENI COUNTY

KATHOZWENI SUBCOUNTY        

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 A.I.C Mavindini Girls Geo/CRE 1
40

2 Kiuuku Mixed Sec Bio/Chem 1
3 Kitise Sec Hist/CRE 1
4 St Augustine Itumbule Sec Bio/Chem 1
5 Mbuvo Sec CRE/Hist 1
6 Ikaasu Sec Hist/Kisw 1
7 Kathonzweni Girls Bio/Chem 1
8 St Jude Girls Sec Agric/Bio 1
9 St Martins Boys Kathonzweni Agric/Bio 1
10 Yinthungu Sec CRE/Bst 1
11 Kyunyu Sec Agric/Bio 1
12 Kanzokeani Sec Chem/Bio 1
13 Kavingoni Sec CRE/Geo 1
14 AIC Mavindini Boys Comp/… 1
15 St Bakhita Girls Kiangini Comp/… 1
16 Kathamboni Sec Geo/CRE 1
17 ACK St Josephs Maaueli Sec Eng/Lit 1
18 St Peters Clavers Kithuki Chem/Bio 1
19 St Francis Manzani Kisw/CRE 1
20 Kyase Sec Maths/Phy 1
21 Yekanga Sec CRE/Geo 1
22 Katithi Sec Eng/Lit 1
23 Iiani Sec Agric/Bio 1
24 Kanthiitu Sec Maths/Chem 1
TOTAL 24

KIBWEZI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kisayani Sec Kisw/Geo 1
2 Mikuyuni sec Eng/Lit 1
3 Kivuthini Sec Chem/Bio 1
4 Kalulini Sec Maths/Phy 1
5 Masongalaeni Sec Hist/CRE 1
6 Kiteng’ei Sec Bio/Agric 1
7 Kyaani Sec Bio/Chem 1
8 Misuuni Sec Eng/Lit 1
9 Ithumula Sec Hist/Cre 1
10 Kithyululu sec Hist/Geo 1
11 Kiuani Sec Bst/Hist 1
12 Makutano Sec Sch Maths/Geo 1
13 Prof. Kaloki Muthungue sec Chem/Bio 1
14 St. Marys Girl’s Kinyambu Eng/Lit 1
15 Sumbi Sec Phy/Chem 1
16 Utithi sec CRE/Hist 1
17 Yumbuni Sec Maths/Bio 1
18 Kathyaka Sec CRE/Hist 1
19 Maikuu sec Geo/Bst 1

41

20 Muthingiini High Eng/Lit 1
21 Ngwata Sec Geo/Bst 1
22 Nthongoni Sec Maths/Phy 1
23 Ulilinzi Sec Maths/Chem 1
24 Darajani Sec Agric/Bio 1
25 Joanna Chase Sec Chem/Bio 1
26 Matulani sec Eng/Lit 1
27 Molemuni Girls Eng/Lit 1
28 Kiaoni Sec Kisw/Hist 1
29 Kiundwani Girls Maths/Phy 1
30 Kyusyani Sec Bio/Agric 1
31 Muthingiini Girls Maths/Phy 1
32 Canaan Sec Kisw/CRE 1
33 Iiani Sec Eng/Lit 1
34 Ititi Sec Agric/Bio 1
35 Kalulu Sec Chem/Bio 1
36 Kalungu Sec Hist/Geo 1
37 Kasue Girls’ Kisw/CRE 1
38 Kathekani Sec Agric/Bio 1
39 Kithasyu sec Geo/Hist 1
40 Kyanginywa Sec Kisw/Hist 1
41 Mavindini Sec Maths/Bst 1
42 Mbeetwani Sec Eng/Lit 1
43 Ndauni Sec Sch Bst/Maths 1
44 Silanga Sec Maths/Phy 1
45 St. Josephs Girls Chem/Bio 1
46 St. Lucy Kalimani Sec Geo/Hist 1
47 St. Martins Kyumani Sec Maths/Phy 1
48 Usalama Sec Geo/Maths 1
TOTAL 48

KILUNGU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kisyulya Mixed Sec Sch Bio/Chem 1
2 Kilungu Sec Sch. Agric/Bio 1
3 AIC Nunguni Sec Sch Bio/Agric 1
4 Musalala Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
5 Precious Blood Sec.School Kilungu Phy/Chem 1
6 A.I.C. Mwaani-Ilima Sec Sch Phy/Maths 1
7 Ndolo Sec School Agric/Bio 1
8 St. Lucia Kauti Girls Sch. Comp/… 1
9 Inyokoni Sec Sch Agric/Bio 1
10 Ikalyoni Sec Sch Hist/CRE 1
11 Thomeandu Sec Sch Kisw/Hist 1
12 A.C.K. St. Johns Kisekini Sec. Sch Bst/Maths 1
13 Kyakatoni Sec Sch Chem/Bio 1
42

14 Kithangathini Sec Sch Geo/Kisw 1
TOTAL 14

MAKINDU SUBCOUNTY   

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mukameni Sec. Eng/Lit 1
2 St. Annes Sec. Maths/Chem 1
3 Nguumo Boys Sec. Bio/Agric 1
4 Nguumo Girls Sec. Bio/Agric 1
5 Ikungu Sec. Phy/Chem 1
6 Shine Star Kai Sec. Eng/Lit 1
7 Moi Girls Sec-Kibwezi Chem/Maths 1
8 Mitendeu Sec. Eng/Lit 1
9 Kangii Sec. Eng/Lit 1
10 Salama Sec. Eng/Lit 1
11 Moi Girls -Makindu Sec. Hist/CRE 1
12 Masalani Sec. Eng/Lit 1
13 Kisingo Sec. Chem/Phy 1
TOTAL 13

MAKUENI SUBCOUNTY   

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Makueni Girls Comp/… 1
2 Mwaani Girls Comp/… 1
3 Kambi Mawe Boys Kisw/CRE 1
4 Aic Mutulani Sec Maths/Chem 1
5 Kitonyoni Sec Eng/Lit 1
6 Iuani Sec CRE/Hist 1
7 Mutulani Sec Maths/Phy 1
8 Kaumoni Boys Maths/Bst 1
9 Aic Muthyoi Sec Kisw/Hist 1
10 Munyuni Sec Geo/Bst 1
11 Ngosini Sec Eng/Lit 1
12 AIC Kinyuani Sec Chem/Geo 1
13 Nziu Sec Bio/Chem 1
14 AIC Iuani Sec Bio/Agric 1
15 Muiu Sec Kisw/CRE 1
16 St. Peters Kyau Sec Maths/Phy 1
17 St. Lawrence Nziu Girls Kisw/Geo 1
18 St. Pauls Kyamuthei Sec Bio/Chem 1
19 Kitandi Sec Bst/Geo 1
TOTAL 19

MBOONI EAST SUBCOUNTY   

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kiteta Girls Bst/Geo 1
43

2 Kitondo Boys Sch Maths/Phy 1
3 Kyangondu Sec Hist/CRE 1
4 Kisau Girls Maths/Chem 1
5 Nduluku Boys Bio/Agric 1
6 Lungu Sec Sch Kisw/Hist 1
7 Ndauni Sec Sch Geo/CRE 1
8 Muluti Sec Sch Phy/Maths 1
9 Muthwani Sec Sch Bst/CRE 1
10 Kalawa Boys Sec Geo/CRE 1
11 Mbimbini Sec Sch Hist/CRE 1
12 Ititu Girls Sch Sch Chem/Bio 1
13 Kyome Sec Sch Maths/Bst 1
14 Utuneni Sec Sch Phy/Chem 1
15 Kikuswi Sec Sch Geo/Hist 1
16 Yangua Sec Sch Bio/Agric 1
17 Kalawa Girls Sec Hist/CRE 1
18 Ngungi Sec Sch Hist/Bst 1
19 Kathulumbi Sec Geo/Bst 1
20 Chemchemi Sec Sch Chem/Phy 1
21 Tawa Mixed Sec Sch Chem/Maths 1
TOTAL 21

MBOONI WEST SUBCOUNTY   

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kikima Sec Eng/Lit 1
2 Mbooni Boys Hist/CRE 1
3 Mbooni Girls Hsc/… 1
4 Tututha Sec Maths/Geo 1
5 Kitundu Sec Phy/Chem 1
6 Mulooni Sec Kisw/CRE 1
7 Kyuu Sec Agric/Bio 1
8 Ngai Sec Agric/Bio 1
9 Kitoo Sec Hist/Geo 1
10 Nzeveni Sec Eng/Lit 1
11 Itetani Boys Sec. Hist/CRE 1
12 Kyanguma Sec Maths/Chem 1
13 Imale Sch Bio/Chem 1
14 Utangwa Girls Sec Eng/Lit 1
15 Kikiini Sec Geo/Agric 1
16 Snr Chief Munguti Maths/Bio 1
17 Utumoni Sec Eng/Lit 1
18 Kithungo Sec Eng/Lit 1
19 Mumani Sec CRE/Hist 1
20 Utangwa Mixed Sec Eng/Lit 1
21 Mavindu Sec Eng/Lit 1
22 Malaa Sec Agric/Bio 1
44

23 Kyemithenge Sec Math/Bst 1
24 Kiatineni Sec Bio/Chem 1
25 AIC Mbooni Girls Bst/Geo 1
26 ACK St. Stephen’S Kathemboni Sec Bio/Agric 1
27 ACK St Joseph Kyondote Sec Agric/Bio 1
TOTAL 27

MUKAA SUBCOUNTY 

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kasikeu Sec Sch Agric/Bio 1
2 Mukaa Boys Sec Sch Maths/Geo 1
3 Kiongwani Sec Sch Kisw/CRE 1
4 Nduluni Sec School Bio/Agric 1
5 Mukaa Girls High Comp/… 1
6 Salvation Army Maiani Sec. Sch Phy/Maths 1
7 Kiongwani Girls Sec Sch Bio/Chem 1
8 ACK St Stephen S Kima Sec Eng/Lit 1
9 Kitonguni Sec Sch Phy/Chem 1
10 Mulumini Sec Sch Geo/CRE 1
11 Kiima Kiu Sec Sch Phy/Chem 1
12 Kwakiketi Sec Sch Phy/Maths 1
13 Maiani Sec Sch Bio/Chem 1
14 Mbiini Sec Sch Eng/Lit 1
15 A.I.C Matiani Girls Sec Maths/Phy 1
16 Kasikeu Girls Sch Chem/Bio 1
17 Uvunye Sec Sch Eng/Lit 1
18 Enguli Sec Sch Phy/Chem 1
19 Ulu Sec Sch Bio/Agric 1
20 Kiu Sec Sch Maths/Chem 1
21 Uthini Girls’ Sec Sch Chem/Maths 1
22 Mt Carmel Girls Sec Comp/… 1
TOTAL 22

NZAUI SUBCOUNTY 

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Utini Girls Sec Eng/Lit 1
2 Barazani Girls Eng/Lit 1
3 Goodshephard Girls CRE/Hist 1
4 St.Theresa Muuani Hist/CRE 1
5 Masumba Sec Geo/Bst 1
6 St. Marys Ndovea Kisw/CRE 1
7 Nguu Sec Bio/Agric 1
8 Mulala Girls Bio/Chem 1
9 St.Marys Itaava Chem/Bio 1
10 Kawala Sec Comp/… 1
11 Mutaiti Sec Agric/Bio 1
45

12 Ngoto Boys Kisw/Hist 1
13 Kilili Sec Hist/CRE 1
14 Mukameni Sec CRE/Hist 1
15 Kikumini Sec CRE/Hist 1
16 Manooni Sec Hist/CRE 1
17 Mweini Sec Bst/Hist 1
18 Mutanda Agric/Bio 1
19 Matiliku Boys Hist/CRE 1
20 Gigiri Girls Geo/Maths 1
21 Kyemundu Sec Maths/Bst 1
22 Maumba Sec Chem/Phy 1
23 Mbuthani Sec Geo/Hist 1
24 Vololo Sec Chem/Bio 1
25 Matiku Sec Bst/Maths 1
26 Muangeni Sec Eng/Lit 1
27 Nduundune Sec Eng/Lit 1
28 Tutini Sec Bst/Geo 1
29 Matha Sec Maths/Phy 1
30 Kithumba Sec Bst/Geo 1
31 Matutu Sec Kisw/Geo 1
32 Ndungoni Sec Eng/Lit 1
33 Kwakukui Sec Maths/Phy 1
34 Serena William -Matooni Sec Phy/Maths 1
35 St Anthony Iiani Sec Hist/CRE 1
TOTAL 35

MARSABIT COUNTY
CHALBI SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Chalbi Boys Chem/Maths 1
TOTAL 1

LAISAMIS SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Loglogo Girls Sec Math/Phy 1
TOTAL 1

LOIYANGALANI SUBCOUNTY  

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kulal Girls Bio/Agric 1
TOTAL 1

MARSABIT SUBCOUNTY  

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Dakabaricha Mixed Day Phy/Maths 1
2 Moi Girls Marsabit IRE/… 1
46

TOTAL       2

MOYALE SUBCOUNTY    

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Township Mixed Day Phy/Maths 1
2 Butiye Mixed Day Hist/Kisw 1
TOTAL 2

SOLOLO SUBCOUNTY    

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Uran Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 1

NORTH HORR SUBCOUNTY    

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Russo Mixed Phy/Chem 1
TOTAL 1

MERU COUNTY
BUURI SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ontulili Boys Eng/Lit 1
2 Kithithina Sec Agric/Bio 1
3 Maritati Mixed Day Sec Geo/Hist 1
4 Ngarendare Sec Agric/Bio 1
5 Kangaita Mixed Day CRE/Geo 1
6 Fgck Kisima Sec Hist/Geo 1
7 Angaine Mixed Day Sec Maths/Phy 1
8 Gundua Sec Chem/Bio 1
9 Subuiga Sec Eng/Lit 1
10 Kiirua Boys Maths/Bst 1
11 Ngusishi Mixed Day Bst/Geo 1
12 Ntirimiti Mixed Day Kisw/CRE 1
13 Kibirichia Boys Bio/Chem 1
14 Tutua Mixed CRE/Hist 1
15 Mburugiti Sec Hist/Kisw 1
TOTAL 15

IGEMBE SOUTH SUBCOUNTY  

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 M.C.K. Kithare Mixed Day Sec. Sch Bst/Maths 1
2 Nturuba Sec Sch Kisw/Hist 1
3 Machungulu Day Sec Phy/Chem 1
4 Kiegoi Sec Sch Chem/Agri 1
5 Burieruri Sec Sch Maths/Chem 1
6 Njia Sec Sch Eng/Lit 1
47

7 Auki Sec Sch Hist/CRE 1
8 Karumaru Day Sec Sch Chem/Bio 1
9 Kieiya Day Sec Sch Bio/Agric 1
10 Kilalai Sec Agric/Geo 1
11 Kirindine Sec Sch Bio/Agric 1
12 Ntuti Sec Sch Bio/Agric 1
13 Akirangondu Sec . CRE/Kisw 1
14 Kangeta Sec Sch Bst/Maths 1
15 Igembe Sec Sch Eng/Lit 1
16 St Rita Amwamba Sec Kisw/Hist 1
17 Kaurine Sec Sch Maths/Phy 1
18 Luluma Sec Sch Eng/Lit 1
19 Matirine Sec Maths/Chem 1
20 Thitha Sec Bio/Chem 1
21 Antubochiu Sec Sch Hist/CRE 1
22 Kathathene Sec Sch Kisw/CRE 1
23 Kawiru Day Sec. Eng/Lit 1
24 Kindani Day Sec Sch Bio/Agric 1
25 Kithetu Kirimene Day SecSch Agric/Geo 1
26 Maua Girls Sec Sch Maths/Chem 1
27 Nthambiro Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
28 St. James Limbuku Sec Maths/Bst 1
29 Kanjoo Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
30 Matiandui Sec Sch Kisw/Hist 1
31 Maua Mixed Day SecSch Phy/Maths 1
32 Mboone Day Sec Sch Kisw/CRE 1
33 Nthare Sec Sch Eng/Lit 1
34 Riaki Sec Mixed Bio/Chem 1
35 Thamare Mixed Day Sec Sch Kisw/Geo 1
TOTAL 35

IGEMBE NORTH SUBCOUNTY  

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 St. Mary’S Ntanki Mixed Day Sec. Chem/Maths 1
2 Mwerongundu M Sec Sch Maths/Bst 1
3 Machungulu Sec Sch Phy/Chem 1
4 Mariri Sec Sch Geo/Kisw 1
5 Thimbili Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
6 Kathelwa Sec Sch Maths/Chem 1
7 Naathu Sec Sch Bio/Chem 1
8 Naikuriu Sec Sch Bio/Agric 1
9 Akuune Day Sec Agric/Bio 1
10 Ntunene Girls Sec Sch Bio/Chem 1
11 Leeta Sec Kisw/Hist 1
12 Ambaru Mixed Sec Kisw/Hist 1
13 Anjalu Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
48

14 Kabukuro Sec Sch Chem/Phy 1
15 Karama Antuamuo Day Sec Sch Maths/Phy 1
16 Kiani Day Sec Maths/Chem 1
17 Inono Day Mixed Sec Sch Eng/Lit 1
18 Kawiru Sec Sch Bio/Agric 1
19 Linjoka Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
20 Miuine Day Sec Sch Kisw/Hist 1
21 Murera Sec Sch Hist/Kisw 1
22 Ndoleli Sec Sch Agric/Bio 1
23 Nkanda Sec Sch Geo/Bst 1
24 Kamiruru SecSch Maths/Bst 1
25 Lukununu Day Sec Sch Chem/Bio 1
26 Matirine Sec Sch Maths/Chem 1
27 Mbayo Day Sec Sch Geo/Kisw 1
28 MCK Kamboo Sec Maths/Bst 1
29 Miriki Day Sec Sch Kisw/Geo 1
30 Muringene Day Sec Kisw/Geo 1
31 Ngukwine Mixed D. & B. Sec Sch Agric/Bio 1
32 St. James Mixed Day Sec. Sch -Limbuku Phy/Chem 1
33 Tuuru Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 33

IMENTI NORTH SUBCOUNTY  

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Bishop Law Imathiu Day Bst/Maths 1
2 Gikumene Girls Kisw/CRE 1
3 Munithu Girls Sec Maths/Phy 1
4 Chugu Boys Sec Kisw/Hist 1
5 Kaaga Girls Bio/Chem 1
6 Meru Sch Hist/CRE 1
7 Nthimbiri Sec Eng/Lit 1
8 Kathirune Day Bio/Agric 1
9 Kirige High Maths/Phy 1
10 Ngiine Day Bst/Maths 1
11 Gachanka Mixed Day Sec Maths/Bst 1
12 Nthamiri Sec Phy/Maths 1
13 Kaaga Boys Comp/… 1
14 Mulathankari Girls Bio/Chem 1
15 Kiburine Sec Bio/Agric 1
16 Kainginyo Day Bst/Maths 1
17 Runogone Mixed Maths/Bst 1
TOTAL 17

IMENTI SOUTH SUBCOUNTY  

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kithatu Girls Comp/… 1
49

2 Nkubu High Maths/Phy 1
3 Ntharene Day Eng/Lit 1
4 Gakuuni Girls CRE/Kisw 1
5 Machikine Girls Maths/Phy 1
6 Gikurune Girls Bio/Agric 1
7 Kithangari Girls Eng/Lit 1
8 Kithunguri Day Maths/Phy 1
9 Mutunguru Day Bio/Chem 1
10 Kathera Girls Maths/Chem 1
11 Gikurune Boys Chem/Maths 1
12 Karoe Day Phy/Chem 1
13 Kathera Boys Eng/Lit 1
14 Kiangua Sec Phy/Chem 1
15 Kithakanaro Day Phy/Chem 1
16 Nkuene Boys Kisw/Hist 1
17 Nyagene Girls Kisw/Geo 1
18 St Agnes Gaukune Agric/Bio 1
19 Upper Mikumbune Kisw/CRE 1
20 Uruku Girls Chem/Bio 1
21 Yururu Girls Boarding CRE/Kisw 1
22 Igoki Boys Maths/ Chem 1
23 Nkuene Girls Maths/Chem 1
24 Nkumari Day Eng/Lit 1
25 Igandene Boys Maths/Chem 1
26 Maraa Girls Bio/ Chem 1
27 Miruriiri Girls Phy/Maths 1
28 Ndagene Boys Phy/Chem 1
29 Kithangari Boys Kisw/Hist 1
30 Kiune Day Bio/Agric 1
31 St Marys Girls-Igoji Bio/Chem 1
32 Blessed Joseph Gerald Hist/CRE 1
33 Geeto Day Phy/Chem 1
TOTAL 33

MERU CENTRAL SUBCOUNTY  

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Kianthumbi Day Phy/Maths 1
2 Katheri Girls Eng/Lit 1
3 Kirigara Girls Hist/CRE 1
4 Ruiga Girls Eng/Lit 1
5 Kinjo Girls Hist/Kisw 1
6 Nkando Boys Kisw/Geo 1
7 Kithirune Girls Kisw/CRE 1
8 Muthangene Day Maths/Bst 1
9 Kithirune Day Maths/phy 1
10 Mwanganthia Sec Eng/Lit 1
50

11 Abothuguchi Boys Eng/Lit 1
12 Katheri Boys Maths/Phy 1
13 Kiamuri Sec Kisw/CRE 1
14 Githongo Boys Agric/Geo 1
15 Murathi Day Agric/Bio 1
TOTAL 15

TIGANIA EAST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Muthara sec Bst/Maths 1
2 Mutewa Sec Hist/CRE 1
3 Nchuui Sec Agric/Bio 1
4 Miurine Sec Eng/Lit 1
5 St. Angelas Nguthiru H/sci/…. 1
6 Mikinduri Girls Chem/Phy 1
7 St. Cyprian Sec Phy/Maths 1
8 Antuanduru Sec Maths/Bst 1
9 Mukuiru Sec Eng/Lit 1
10 Thubuku sec Maths/Chem 1
11 Kigucwa Sec Phy/Chem 1
12 Muciimukuru Sec Bio/Agric 1
13 EAPC Rumanthi Sec Bst/Maths 1
14 Kaliene Sec Chem/Maths 1
15 St. Massimo Sec Bio/Agric 1
16 Thuuri Sec Eng/Lit 1
17 Akaiga Sec Eng/Lit 1
18 MCK Luma Sec Hist/CRE 1
19 Nyambene Girls Bio/Agric 1
20 Karama Sec Eng/Lit 1
21 Kinang’Aru Sec Chem/Bio 1
22 Mwerokieni Sec Agric/Bio 1
23 DEB Kiguma Sec Bst/Maths 1
24 Laibocha Sec Geo/CRE 1
25 Lubuathirua Sec Kisw/CRE 1
26 Mweromuthanga Sec Phy/Chem 1
27 Rurii Sec Hist/CRE 1
28 St.Benedict Sec Maths/Phy 1
29 St.Marys Mbaranga Sec Phy/Maths 1
30 Ntulili Sec Cre/Bst 1
TOTAL 30

TIGANIA WEST SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Akithi Girls Bio/Agric 1
2 Uringu Girls Bst/Maths 1
3 Kanjalu Girls Bio/Agric 1
51

4 Miathene Boys Kisw/Hist 1
5 Thinyaine Kisw/Hist 1
6 Miathene Day Maths/Chem 1
7 Kaamu Eng/Lit 1
8 Kianjai Girls Bio/Agric 1
9 Kithiiri Sec Agric/Bio 1
10 Mucuune Sec Maths/Bst 1
11 Kaliati Sec Agric/Bio 1
12 Mituntu Girls Agric/Chem 1
13 St. Francis Of Assisi Muramba Sec Phy/Chem 1
14 St. Lukes Sec. Chem/Maths 1
15 Kiorimba Sec Maths/Phy 1
16 Ntomboo Sec Maths/Chem 1
17 Amwari Sec Geo/Hist 1
18 Kamitongu Sec Agric/Bio 1
19 Kibuline Sec Hist/Geo 1
20 Kimachia Sec Kisw/Hist 1
21 K.K. Renjwee Sec Bio/Agric 1
22 Kitheo Sec Eng/Lit 1
23 Lairang’I Sec Eng/Lit 1
24 Machaku Sec Eng/Lit 1
25 Makandi Sec Geo/CRE 1
26 Mituntu Day Sec Agric/Bio 1
27 Mweronkoro Sec Hist/Geo 1
28 Ntiba Sec Maths/Phy 1
29 Amatu Sec Phy/Maths 1
30 Antwana Sec Comp/…. 1
TOTAL 30

THARAKA NITHI COUNTY
MAARA SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Makuri Girls Chem/Maths 1
2 OLOM Girls Magundu Maths/Chem 1
3 Ndumbini Sec Maths/Geo 1
4 Kiurani Boys High Bio/Agric 1
5 Gituntu Sec Kisw/Hist 1
6 Kiini High Maths/Chem 1
7 Ngaita Girls Phy/Maths 1
8 Muthambi Girls Maths/Bst 1
9 Chogoria Boys Kisw/Hist 1
10 Kiriani Boys Comp/….. 1
11 Itara Mixed Hist/Kisw 1
12 Thigaa Sec Maths/Chem 1
13 Chogoria Girls Music/….. 1
14 Iruma Mixed Day Comp/…. 1
52

15 St.Anne Girls Geo/Hist 1
16 Chief Mbogori Bst/Maths 1
17 Muthambi Boys Maths/Phy 1
18 Mugona Girls Chem/Bio 1
19 Nditune Day CRE/Hist 1
20 Muraga Sec Maths/Phy 1
21 Kimuchia Sec Maths/Phy 1
22 Kieganguru Girls Math/Phy 1
23 Kieni Mixed Bio/Agric 1
24 Kajiunduthi High Maths/Phy 1
25 Kabui Sec Bst/Geo 1
26 Iruma Girls Bio/Agric 1
27 Igwanjau Sec Eng/Lit 1
28 Kiamaogo Sec Bio/Chem 1
29 St A. Ruguta Hist/CRE 1
30 Kalewa Mixed Maths/Phy 1
31 Kamwangu Sec Hist/CRE 1
32 Mutindwa Mixed Phy/Maths 1
33 Ngeru Boys Comp/….. 1
34 Nturiri Boys Agric/Bio 1
35 Mukui Day Kisw/CRE 1
TOTAL 35

MERU SOUTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Chuka Girls Sec Sch Hist/CRE 1
2 Kiamuriuki Sec Sch Eng/Lit 1
3 Ikawa Sec Sch Bio/Chem 1
4 Itugururu Sec Sch Eng/CRE 1
5 Ikuu Girls Sec Sch Phy/Maths 1
6 Njuri High Sch Eng/CRE 1
7 Mukuuni Boys Sec Sch Kisw/Hist 1
8 Kiereni Sec Sch Kisw/Hist 1
9 Kibumbu Sec Sch Geo/Hist 1
10 Mpukoni Sec Sch Kisw/Geo 1
11 Chuka Boys Sch Maths/Chem 1
12 Ikuu Boys Sec Sch Kisw/Hist 1
13 Kirege Sec Sch kisw/Bst 1
14 Kagaani Sec Sch Geo/Bst 1
15 Ndagani Sec Sch CRE/Kisw 1
16 Kajiampau Sec Sch Agric/Bio 1
17 Makawani Sec Sch Geo/Maths 1
18 Kamutiria Sec Sch Maths/Phy 1
19 Kajuki Sec Sch Phy/Maths 1
20 Karamugi Girls Sec Sch Kisw/CRE 1
21 Ndagoni Girls Chem/Bio 1
53

22 Makanyanga Sec Sch Eng/Lit 1
23 Kiunguni Sec Sch Eng/Lit 1
24 Kigogo Sec Sch Geo/Hist 1
25 Ntumbara Sec Sch Bio/Chem 1
26 St Teresa Kanthanje Bio/Agric 1
27 Kamuguongo Sec Sch Bio/Agric 1
28 Magumoni Day Sec Sch Kisw/Hist 1
29 Kiangondu Sec Sch Maths/Chem 1
30 Kamwimbi Sec Sch Eng/Lit 1
31 Magenka Sec Sch Eng/Hist 1
32 Kambandi Sec Sch Eng/Lit 1
33 MCK Kiangiri Sec Hist/CRE 1
TOTAL 33

THARAKA NORTH SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Iriani Day Sec Maths/Bst 1
2 Kabuabua Girls Kisw/CRE 1
3 Kirundi Day Sec Kisw/Geo 1
4 Mukothima Mixed Day Sec Maths/Phy 1
5 Gatue Sec Sch Phy/Chem 1
6 Ntoroni Sec Sch Bio/Agric 1
7 Kamwathu Sec Sch Kisw/Geo 1
8 Kamacabi Sec Sch Hist/Geo 1
9 Kathangachini Sec Sch Hist/Geo 1
10 Karii Ka Mburi Sec Kisw/CRE 1
TOTAL 10

THARAKA SOUTH SUBCOUNTY
SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Tharaka Boys’ Sec. Eng/Lit 1
2 Marimanti Girls’ Sec. Eng/Lit 1
3 Materi Boys’ Sec. Bst/Geo 1
4 Turima Mixed Day/Board Eng/Lit 1
TOTAL 4

NAIROBI REGION
DAGORETTI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Precious Blood Girls Boarding Sec Sch Hist/CRE , 1
2 Dagoretti High Boys Day/Boarding Sec Sch Maths/Chem , Kisw/CRE 2
3 Lenana School Boys Day/Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
4 Nembu Girls Boarding Sec Sch Bio/Chem , Kisw/CRE 2
5 Dagoretti Mixed Day Sec Sch Maths/Bst , Eng/Lit 2
6 Beth Mugo High Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
7 Ruthimitu girls Boarding Sec Sch B.st/Geo 1
54

8 Mutuini High Boys Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 11

NJIRU SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ushirika Mixed Day Sec Sch Comp/.., Bio/Agric 2
2 Jehovah Jireh Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
3 Ruai Girls Day Sec Sch Homescience/… 1
4 Dandora Girls Day Sec Sch kisw/cre 1
5 Mihango Mixed Day Sec Sch B.ST/Geo 1
6 Dandora Mixed Day Sec Sch Comp/…. 1
7 Dr. Mwenje Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE , Agric/Bio 2
8 St.Dominic Mixed Day Hist/CRE 1
TOTAL 10

SNO KIBRA SUB COUNTY

SCHOOL  SUBJECT NUMBER

1 Mbagathi Road Mixed Day Sec SCh phy/chem 1
2 Shadrack Kimalel Mixed Day Sec Sch phy/chem 1
3 Moi Girls Boarding Sec Sch French/….. 1
4 Kibra Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
5 Olympic Mixed Day Sec Sch Hist/CRE 1
6 Upper Hill Boys Boarding Maths/Phy 1
TOTAL 6

STAREHE SUB COUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ngara Girls Boarding Sec B.st/Maths , Maths/Phy 2
2 Dr. Ribeiro Parklands Boys Boarding Sec Sch Chem/Maths 1
3 Jamhuri High Boys Day/boarding Sec Sch Eng/Lit 1
4 Pumwani Boys Boarding Sec Sch Comp/Phy 1
5 Pumwani Girls Sec Sch Agric/Bio 1
6 County Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 7

WESTLANDS SUBCOUNTY

SNO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Nairobi School Boys Boarding Sec Ch Phy/Maths 1
2 Farasi Lane Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
3 St. Georges Girls Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
4 Highridge Girls Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
5 Hospital Hill Boys Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
6 Kabete Vet Mixed Day Sec Sch Hist/CRE 1
7 Kangemi Boys Boarding Sec Sch Agric/Bio 1
8 Parklands arya Girls Boarding Eng/Lit 1
55

9 Lavington Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 9

KAMUKUNJI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 OLM Shauri Moyo Girls Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
2 Uhuru Boys Boarding Sec Sch Kisw/Geo 1
3 Eastleigh High Boy Day Sec Sch Eng/Lit 1
4 Maina Wanjigi Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 4

KASARANI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Baba Dogo Mixed Day Sec Sch Comp/B.St 1
2 Clay City Mixed Day Sec Sch Phy/Maths 1
3 Kamiti Mixed Day Sec Sch Kisw/CRE 1
4 Kahawa Garisson Mixed Day Eng/Lit 1
5 Kiwanja Mixed Day Sec Sch Hist/Kisw 1
6 Hon. Njoroge Mixed Day Sec Sch Kisw/Hist 1
7 Kariobangi North GirlsDay Sec Sh Phy/Maths 1
8 Garden Estate Mixed Day Sec Sch Hist/CRE 1
9 Mwiki Mixed Day Sec Sch Maths/Bio 1
TOTAL 9

LANGATA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Langata High Boys Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
2 Karen C Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 2

MAKADARA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Star of Hope Mixed Day Sec Sch Agric/Bio 1
2 Aquinas Boys Boarding Sec Sch CRE/Kisw , Maths/Chem 2
3 St Annes Girls Boarding Sec Sch B.st/Maths 1
4 Buruburu Girls Boarding Sec Sch kisw/Hist 1
5 Ofafa Jericho Boys Boarding Sec Sch French/… 1
6 Huruma Girls Boarding Sec Sch Maths/Phy 1
7 Highway Sec Boys Boarding Maths/Phy 1
TOTAL 8

EMBAKASI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Peter Kibukosya Mixed Day Sec Sch B.st/Maths 1
2 Mwangaza Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
3 Kayole South Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
56

4 The Komarock Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
5 Embakasi Garrison Eng/Lit 1
6 Embakasi Girls Day Eng/Lit 1
TOTAL 6

MATHARE SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Ndururuno Mixed Day Sec Agric/Bio 1
2 Mathare Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
1 Huruma Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
TOTAL 3

NORTH EASTERN REGION

GARISSA COUNTY
BALAMBALA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Balambala Boarding Sec Sch IRE/… 1
2 Saka Girls Boarding Sec SCh Maths/Bst 1
TOTAL 2

GARISSA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 NEP Girls Day/Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
2 Tumaini Boys Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Umu Salam Girls Day Sec Sch Maths/Bst 1
4 Yathrib Girls Day Sec Sch Bio/Agric 1
5 Tetu Girls (Boys Sec Sch) Maths/Bst 1

6 Garissa Special for the Deaf Boarding Mixed
Sec Sch
Eng/Lit
1
TOTAL 6

IJARA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Shurie Boys Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
2 Yusuf Haji Girls Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 2

LAGDERA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Benane Boys Day/Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
TOTAL 1

HULUGHO SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
57

1 Hulugho Girls Boarding Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 1

DADAAB SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Dadaab Mixed Day/Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
2 Dertu Girls Girls Boarding Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 2

FAFI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Galmagala Mixed Day/Boarding Sec Sch Agric/Geo , IRE/… 2
2 Alinjungur Mixed Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
TOTAL 3

WAJIR COUNTY
WAJIR WEST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Wagalla Memorial Boys Boarding Sec Sch Kisw/Geo 1
2 Arbajahan Mixed Day Sec Sch Maths/Bst 1
3 Garsekoftu Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
4 Hon.Khalif Girls Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
TOTAL 4

WAJIR EAST SUBCOUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Wajir High Boys Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
2 Sabunley Boy Boarding Sec SCh Hist/Kisw , Maths/Chem 2
3 Riba Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
4 Furaha Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
5 Wajir Girls Boarding Sec Sch Chem/Bio , Kisw/Geo 2
6 Ahmed Liban Mixed Day Sec Sch Eng/Lit 1
7 Makaror Mixed Day Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 9

WAJIR SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Leheley Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 1

HABASWEIN SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Habaswein Boys Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
2 Snr. Chief Ogle Girls Boarding Sec Sch Phy/Chem 1
TOTAL 2

58

TARBAJ SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mansa Boys Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
2 Tarbaj Boys Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
TOTAL 2

BUNA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Buna Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 1

WAJIR NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Danaba Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 1

ELDAS SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Eldas Boys Boarding Sec Sch Maths/Chem 1
2 Elnur Mixed Day Maths/Bst 1
TOTAL 2

MANDERA COUNTY
BANISA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Wayam Boys Sec Sch Maths/Chem 1
2 Banisa Mixed Day Sec Sch Maths/Phy 1
3 Banisa Girls Boarding Sec Sch Eng/Lit 1
4 Malkamani Boys Boarding Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 4

LAFEY SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Lafey Boys Boarding Sec Sch IRE/… 1
TOTAL 1

MANDERA CENTRAL SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Elwak DEB Mixed Day Sec Sch Maths/Chem 1
2 Wargadud Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
3 Borehole II Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
TOTAL 3

MANDERA EAST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Mandera Boarding Sec Sch Phy/Chem 1
59

2 Moi Girls – mandera, Boarding Sec Sch Maths/Bst 1
3 Arabia Boarding Sec Sch Bio/Agric 1
4 Hareri mixed Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
5 Khadija Girls Day Sec Maths/Chem 1
6 Buruburu Boys Day Sec Sch Geo/Kisw 1
7 Barwaq Boys Day Sec Sch Eng/Lit 1
8 Kamor Day Sec Sch Kisw/Hist 1
9 Kamor Girls Day Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 9

MANDERA NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Sheikh Ali Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
2 Rhamu Day Sec Sch Eng/Lit 1
3 Ashabito Boys Boarding Sec Sch IRE/… 1
4 Rhamu Dimtu Boys Sec Sch Kisw/Geo 1
TOTAL 4

MANDERA WEST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECT NUMBER
1 Takaba Girls Boarding Sec Sch Kisw/Hist 1
2 Takaba Mixed Day Sec Sch Phy/Chem 1
3 Gither Mixed Day/Boarding Sec Sch Bio/Chem 1
TOTAL 3

NYANZA REGION

SIAYA COUNTY
GEM SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sirembe Mixed Sec Phy/Maths, CRE/Hist 2
2 Sawagongo Boys Chem/Maths, Geo/Hist 2
3 Nyawara Girls Bio/Agric, His/Kisw 2
4 St Marys Yala Eng/Lit, Geo/Hist 2
5 Aluor Girls Bio/Chem, Agric/Bio, Eng/Lit 3
6 Argwings Kodhek Chem/Bio, Kisw/Geo 2
7 Maliera Boys Eng/Lit, Bio/Agric 2
8 Sinaga Girls Phy/Maths, Hist/Kisw 2
9 Dhene Mixed Bio/Agric 1
10 Malunga Mixed Sec Kis/Geo 1
11 Nico hauser (Special) Geo/Kis/Braille 1
12 Barsauri Mixed Kis/His 1
13 Lundha Mixed Kis/CRE 1
14 Apuoyo Mixed Sec Eng/Lit 1
15 Ulumbi Mixed Bio/Chem 1
60

16 St. Stephen Aluor Mixed Kisw/CRE 1
17 Nyangulu Mixed Geo/Bst 1
18 Horace Ongili Mixed Sec Kis/Hist 1
19 Wagwer Mixed Sec Eng/Lit 1
20 Onding Mixed Mthas/Bst 1
21 Siriwo Mixed His/Geo 1
22 Nyasidhi Mixed Sec Eng/Lit 1
23 St Paul Jina Mixed Maths/Bst 1
24 Malele Mixed Bio/Chem 1
25 Nyagondo Mixed Sec Maths/Chem 1
26 St Peters Wagai Mixed Sec Kisw/Hist 1
27 Nyalunya Mixed Geo/Bst 1
28 Luri Mixed Bio/Chem 1
29 Ndere Mixed Kis/CRE 1
30 Yala T/Ship Mixed Agric/Bst 1
31 St Marks Kagilo Eng/Lit 1
32 Nyaphiedo Mixed Maths/Bst 1
TOTAL 41

RARIEDA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ramba Boys Sec Eng/Lit, Bio/Chem, Hist/CRE 3
2 St Marys Lwak Girls Sec Phy/Maths, Eng/Lit 2
3 Chianda Boys Sec Maths/Phy, Bst/Maths 2
4 Raliew Mixed Sec Maths/Chem 1
5 Rarieda Mixed Sec Kis/CRE 1
6 St Marks Wayaga Sec Kis/CRE 1
7 St Mathews Ochienga Mixed sec Kis/CRE 1
8 St Johns Kawuondi Mixed Sec Hist/CRE 1
9 St Nicholas Boi Mixed Sec Bst/Geo 1
10 Nyakongo Girls Sec Hist/CRE 1
11 Gagra Mixed Sec Hist/Geo 1
12 D.O Makasembo Mixed Sec Eng/Lit 1
13 Memba Mixed Maths/Bio 1
14 Naya Mixed Sec Maths/Chem 1
15 Majango Mixed Sec Bio/Chem 1
16 Nyagoko Mixed sec Eng/Lit 1
17 Masala Mixed Sec CRE/Hist 1
18 St.Mathews Kandaria Mixed Sec Bst/Geo 1
19 Kitambo Mixed Maths/Bst 1
20 Eng.Gumbo Rambira Mixed Chem/Bio 1
21 St Philips Wera Mixed Sec Kis/CRE 1
22 St Lukes Luoro Mixed Sec Kis/CRE 1
23 St Anthony Pala Kobong Mixed Sec Kis/CRE 1
24 Lieta Mixed Sec Maths/Phy 1
25 Nyabera Mixed Sec Chem/Maths 1
61

26 Ruma Mixed Sec Eng/Lit 1
27 St Marys Powo Mixed Kisw/Hist 1
28 Tuju Mixed Maths/Phy 1
29 Nyakoko Mixed Agric/Bio 1
30 Wangarot Mixed Agric/Bio 1
31 Ndigwa Mixed Sec Eng/lit 1
32 Mahaya Mixed Sec Eng/Lit 1
33 Rachar Mixed Bst/Geo 1
34 Kokise Mixed Agric/Bio 1
35 Okela Mixed Kis/Hist 1
36 Nyamor Mixed Maths/Bst 1
TOTAL 40

SIAYA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bishop Okoth Girls’ Mbaga Chem/Bio, Comp/…, Geo/Maths 3
2 Ngiya Girls Eng/Lit, Hist/CRE 2
3 Barding Boys Eng/Lit, Bio/Chem 2
4 Nyambare Mixed Kisw/CRE, Maths/Bst 2
5 St Patrick Segere Mixed His/CRE 1
6 Senator Obama Mixed Maths/Bst 1
7 Kowet Mixed Sec Kis/Hist 1
8 Mulaha Mixed Geo/Bst 1
9 Obambo Mixed Eng/Lit 1
10 Agoro Oyombe Mixed Eng/Lit 1
11 Sidok Mixed CRE/Hist 1
12 Hawinga Mixed Maths/Chem 1
13 Malomba Mixed Sec Kis/Geo 1
14 Boro Mixed Maths/Chem 1
15 Dirk Allison GSM Mixed Sec Eng/Lit 1
16 Siaya Township Mixed CRE/Hist 1
17 Hono Mixed Sec Bio/Agric 1
18 Siaya Central Mixed Maths/Bst 1
19 Kalkada Mixed Bio/Agric 1
20 Unyolo Mixed Sec Bio/Agric 1
22 Got Oyenga Mixed Sec Bst/Geo 1
23 Mahola Mixed Maths/Chem 1
24 Ambrose Adeya Adongo Mixed Bio/Chem 1
25 Bar Olengo Mixed Eng/Lit 1
26 Uwasi Mixed Agric/Bio 1
27 Uyoma Kobare Mixed Sec Bst/Geo 1
28 Karapul Mixed Agric/Bio 1
29 Nduru Mixed Kisw/CRE 1
30 Mirando Ongalo Mixed sec Eng/Lit 1
31 Mwer Boys High School Geo/Maths 1
32 Fr Gulik Uradi Girls Maths/Bst 1
62

33 St Joseph Nyalula Mixed Eng/Lit 1
34 Uranga Mixed Bio/Chem, Eng/Lit 2
TOTAL 39

UGENYA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sega T/Ship Mixed Day Kis/Geo, Bio/Chem 2
2 Jera Mixed Sec Kisw/CRE, Bio/Chem 2
3 Sega Girls Sec Hist/CRE, Bio/Agric 2
4 Ugenya Boys High Sec Eng/Lit, Geo/Kisw 2
5 Inungo Mixed Sec Maths/Phy 1
6 Ndenga Mixed Sec Bio/Chem 1
7 St Charles Humwend Mixed Sec Kis/Hist 1
8 Got Nanga Mixed Sec Bio/Agric 1
9 St Nicholas Hafumbre Mixed Sec Eng/Lit 1
10 St Stephen Siginga Mixed Chem/Bio 1
11 St Benedicts Konya Mixed Sec Chem/Bio 1
12 Sihay Mixed Sec Chem/Bio 1
13 Ramunde Mixed Sec Bst/Geo 1
14 AnyikoMixed Day Eng/Lit 1
15 Ukwala Boys Sec Eng/Lit 1
16 Siranga Mixed Sec Agric/Bio 1
17 Kagonya Mixed Maths /Bst 1
18 St Jacob’s Usinda Mixed Sec Maths/Phy 1
19 Yenga Mixed Sec Maths/Phy 1
20 Siwar Mixed Sec Bio/Agric 1
21 Sifuyo Mixed Sec Maths/Bst 1
22 St. Stephen Uyondo Mixed Bio/Agric 1
23 Udira Mixed Sec Maths/Bst 1
24 Got Odima Mixed Day Bio/Agric 1
TOTAL 28

UGUNJA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Francis Rang’ala Girls CRE/Hist, Phy/Chem, Kisw/CRE 3
2 Ambira Boys Sec Bst/Maths, Chem/Maths 2
3 Rangala Boys Geo/Hist, Comp/… 2
4 Simmero Mixed Maths/Phy, Geo/Bst 2
5 St Peters Rambula Mixed Phy/Maths, Bio/Agric 2
6 Ngunya Mixed Sec Maths/Bst 1
7 Simenya mixed sec Kis/CRE 1
8 Ulwani Mixed Sec Bio/Chem 1
9 Tingare Mixed sec Maths/Bst 1
10 St Antony Uluthe Mixed Kis/CRE 1
11 Sigomre Mixed CRE/Kis 1
12 Got Osimbo Girls Kis/Geo 1
63

13 Moi Uloma Mixed Day Kis/Hist 1
14 Umina Mixed Sec Bst/Geo 1
15 Sidindi Mixed Eng/Lit 1
16 Nyasanda Community High School Eng/Lit 1
17 St Peters Ukalama Mixed Hist/Geo 1
18 Mayingo Mixed Sec Phy/Maths 1
TOTAL 24

BONDO SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1
Maranda Boys Sec Eng/Lit, Phy/Maths, Bio/Agric,
Chem/Maths
4
2 St Augustine Nyamonye Girls Sec Geo/Hist, Agric/Bio 2
3 Nyamira Girls Sec French/…, Bst/Maths 2
4 Got Matar Mixed Sec Kis/Hist, Bio/Agric 2
5 Majengo Mixed Sec Bst/Geo, Phy/Maths 2
6 Nyangoma Boys Sec Kisw/CRE, Bst/Geo 2
7 Usenge Boys Sec Agric/Bio, Eng/Lit 2
8 Bondo Township Mixed Sec Eng/Lit 1
9 Barkowino Mixed Sec Geo/Bst, Eng/Lit 2
10 Mago Mixed Sec Bio/Agric 1
11 Got Agulu Boys Sec His/CRE 1
12 Kapiyo Mixed Sec Eng/Lit 1
13 Jusa Mixed Sec CRE/Kisw 1
14 Wambasa Girls Sec Hsci/… 1
15 Nico Hauser Special Sec Geo/Hist/Braille 1
16 Fr Ouderaa Special for hearing Mixed H/Sci/…/KSL 1
17 Uyawi Mixed Sec Eng/Lit 1
18 Kipasi Mixed Sec Kisw/CRE 1
19 Akoko Mixed Sec Kisw/Geo 1
20 Got Abiero Mixed Sec Maths/Bst 1
21 Nyabenge Mixed Sec Maths/Phy 1
22 Gobei Mixed Sec Kisw/CRE 1
23 Wambarra Mixed Sec Bio/Agric 1
24 Kamnara Mixed Day Sec Kis/Hist 1
25 Majiwa Boys Sec His/CRE 1
26 Jaramogi Oginga Odinga Mixed Sec Geo/CRE 1
27 Barchando Girls Sec Eng/Lit 1
28 Kanyibok Mixed Sec Chem/Maths 1
29 Agwara Mixed Sec Kisw/CRE 1
30 Orengo Mixed Sec Geo/CRE 1
31 Joakim Owang Mageta Mixed Day Agric/Bio 1
TOTAL 41

MIGORI COUNTY
KURIA WEST SUB COUNTY

64

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Taranganya Boys Chem/Maths 1
2 Nyamaharaga Sec Chem/Maths 1
3 Ikerege Sec Chem/Maths 1
4 Nyabokarange Mixed Sec Geo/CRE 1
5 Nyamotambe Mixed Kis/Hist 1
6 Gokeharaka Sec Eng/Lit 1
7 Nyamaranya Sec Bst/Geo 1
8 Masangora Girls Eng/Lit, Kisw/CRE 2
9 Taranganya Girls Maths/Phy 1
10 Moi Nyabohanse Girls Maths/Bst, Eng/Lit 2
11 Kurutiyange Mixed Sec Kis/CRE 1
12 Komomange Sec Hist/Kisw 1
13 Kehancha Mixed Hist/CRE 1
14 Kugitura Mixed Sec Bst/Geo 1
TOTAL 16

MABERA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Angela Merici Girls Chem/Maths, Geo/Bst 2
2 Nyankore Sec Kisw/Hist 1
3 Kubweye Sec Hist/CRE 1
4 St Marys Mabera Girls Eng/Lit 1
5 Isibania Boys Maths/Chem 1
6 Getongonya Sec Hist/Geo 1
7 Iraha Mixed Kisw/Hist 1
8 Nyamagagana Sec Kisw/CRE 1
9 Gwikonge Sec Bio/Agric 1
10 St.Aquinas Komosoko Sec Geo/Hist 1
11 Kombe Sec Bio/Agric 1
12 Nyangoge Mixed Sec Kis/CRE 1
13 Masaba Boys Sec Maths/Chem 1
TOTAL 14

KURIA EAST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Komotobo Mixed Sec Eng/Lit 1
2 Maeta Sec Kis/CRE 1
3 Kwibancha Girls Kis/Hist 1
4 Nyaroha Girls Sec Bio/Agric 1
5 Itongo Sec Maths/Bst 1
6 Kionyo Mixed Bio/Agric 1
7 St Agnes Getongoroma Sec Geo/Bst 1
8 Dr. Machage Moheto Sec Agric/Bio 1
9 Makararangwe Sec Kisw/CRE 1
10 Taragai Mixed Sec Geo/Bst 1
65

11 Sakuri Girls Sec Kisw/Bst 1
12 St Peters Kegonga Sec Kis/CRE 1
TOTAL 12

NTIMARU SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Matare Boys Sec Bio/Chem, Maths/Bst 2
2 Wangirabose Sec Kisw/Geo 1
3 Kwiho Mixed Geo/Bst 1
4 St Joseph Ntimaru Mixed Maths/Phy 1
5 Kebaroti Mixed Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 6

MIGORI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kadika Girls Sec Bio/Agric 1
2 Nyabisawa Girls Bio/Agric 1
3 Migori Boys Sec Hist/CRE 1
4 Anjego Sec Kis/Hist 1
5 St Juliane Ugari Mixed Sec Eng/Lit 1
6 Wasio Sec Bio/Agric 1
7 St Michael Nyarongi Mixed Sec Bio/Chem 1
8 Onyalo Mixed Sec Eng/Lit 1
9 Sagegi Mixed Sec Hist/CRE 1
10 Warisia Mixed Day Eng/Lit 1
11 Nyango Sec Bst/Geo 1
12 Ngege Got Kachacha Bio/Agric 1
13 Nyaduong Mixed Bio/Agric 1
14 Mapera Sec Bst/Maths 1
15 Mwachi Sec Agric/Bio 1
16 Kwa Secondary Sch Maths/Bst 1
17 Osingo Mixed Kisw/CRE 1
18 St George Kilimanjaro Sec Geo/Bst 1
19 Magina FAM Mixed Sec Hist/CRE 1
20 Nyamongo Sec Maths/Phy 1
21 Radienya Girls Kisw/CRE 1
22 Kakrao Sec Geo/CRE 1
23 Siling Mixed Geo/Hist 1
24 Kokach Mixed Bio/Agric 1
25 Witharaga Mixed Maths/Bst 1
TOTAL 25

SUNA WEST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sagero Mixed Sec Maths/Chem 1
2 Moi Suba Girls Agric/Bio, Maths/Chem 2
66

3 St Celestino Nyangubo Girls Bst/Geo 1
4 Migori Township Sec Eng/Lit 1
5 Bsp Okinda High Sch. Kisw/CRE 1
6 Malera Mixed Sec Bst/Geo 1
7 Masara Sec Maths/Chem 1
8 Oruba Girls Sec Kisw/CRE 1
9 St Peters Abwao Maths/Bst 1
10 Magongo Ribe Bio/Chem 1
11 Bsp Masaga Ogada Girls Kisw/Geo 1
12 Sibuoche Sec Geo/CRE 1
13 Ramoya Maranatha sec Bst/Geo 1
14 Nyasoko Sec Maths/Bst 1
15 Bondo Nyironge Sec Maths/Bst 1
16 Magoto Sec Kisw/CRE 1
17 Lwala Giribe Mixed Geo/Bst 1
18 Mubachi Mixed CRE/Hist 1
TOTAL 19

URIRI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St Joseph’s Rapogi Boys Bio/Chem 1
2 Lwala Mixed Sec Phy/Maths 1
3 Bsp Makarios Kisugunva Mixed Phy/Maths 1
4 St Pius Uriri Boys Mixed Bio/Agric 1
5 St Michael Piny Owacho Mixed Geo/Bst 1
6 Bsp Anyolo Korwa Mixed Eng/Lit 1
7 Mukuyu Mixed Comp/…. 1
8 Thim Jope Mixed Kisw/Hist 1
9 St Paul’s Omboo Mixed Eng/Lit 1
10 Rapogi Girls Maths/Bst 1
11 Luoro Mixed Geo/Bst 1
12 Oruba Girls Bio/Chem 1
13 God Sibuoche Mixed Kisw/CRE 1
14 Bware Mixed Eng/Lit 1
15 Rombe Mixed Hist/CRE 1
16 St Augustine Andingo Mixed Bst/Maths 1
17 Sigira Mixed Bio/Agric 1
18 Korondo Mixed Hist/CRE 1
19 Siro Girls Sec Kisw/CRE 1
20 Ondome Mixed Maths/Bst 1
21 Mori Mixed Bio/Agric 1
22 Konduru Mixed Maths/Chem 1
23 St. Clavers Koduogo Maths/Phy 1
24 Midida Mixed Hist/CRE 1
25 Kamsaki SA Mixed Bio/Agric 1
26 Arambe Mixed Kisw/CRE 1
67

27 Bsp Okinda Achuth Mixed Bio/Agric 1
28 Manyonge Mixed Maths/Bst 1
29 Oyani Mixed Bst/Maths 1
30 Chunge Mixed Phy/Maths 1
TOTAL 30

RONGO SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Koderobara Boys Sec Kisw//Hist 1
2 Oyugi Ogango Girls Bio/Chem 1
3 Nyarach Mixed Bio/Chem 1
4 Kameji Mixed Hist/Geo 1
5 St Joseph’s Tuk-Jowi Mixed Eng/Lit 1
6 Kanyawanga Boys Sec Geo/Bst 1
7 St Peter’s Kuna Mixed Kisw/Hist 1
8 St. Peters Wanga Mixed Geo/Bst 1
9 St Patricks Kamgundho Mixed Sec Bio/Chem 1
10 Kanga Boys High Maths/Geo 1
11 Sigiria Mixed Sec Eng/Lit 1
12 OLF Rakwaro Mixed Bst/Maths 1
13 Winyo Mixed Bst/Hist 1
14 St Mary’s Nyang’ao Mixed Maths/Bio, Eng/Lit 2
15 St Alberts Miyare Mixed Agric/Bio 1
16 Ngodhe Mixed Geo/CRE 1
17 Kosodo Mixed Maths/Chem 1
18 Kanyimach Mixed Sec Bio/Agric 1
19 Kuja Special Sec Agric/Bio 1
20 Kangeso Boys Sec Kisw/CRE 1
21 Kamagambo Mixed Bio/Agric 1
22 Obware Mixed Bio/Agric 1
23 Minyenya Mixed Bst/Geo 1
24 St Augustine Arundo Mixed Agric/Bio 1
25 Sango Mixed Bio/Chem 1
26 Banda Mixed Sec Phy/Maths 1
27 Opapo Mixed Sec Bio/Chem 1
TOTAL 28

AWENDO SUB COUNTY
S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
Chem/Bio, Bst/Maths, Hist/Geo,
1 St Albert’s Ulanda Girls Sec Comp/… 4
2 St John Komolorume Mixed Sec Bst/Geo 1
3 Kokuro Boys Sec Eng/Lit 1
4 Manyatta Boys High Kisw/CRE 1
5 St Mary’s Gorety Dede Girls Agric/Bio 1
6 Pe- Hill Boys High Eng/Lit 1

68

7 St Timon’s Rabondo Mixed Eng/Lit 1
8 Nyakuru Mixed Sec Chem/Bio 1
9 Sony Sugar Mixed Eng/Lit 1
10 Kanyasrega Nyokal Mixed Geo/Bst 1
11 Ogwamrondo Hill Mixed Sec Bio/Agric 1
12 Bsp Odera Ogongo Mixed Maths//Bst 1
13 St Joseph Kanyamwa Mixed Bio/Agric 1
14 St PaulineMalunga Mixed Bst/Hist 1
15 St Maurice Nyarombo Mixed Hist/CRE 1
16 Kogelo Mixed Eng/Lit 1
17 St Nicholas Koyier Mixed Bst/Geo 1
18 Canon Apindi Mixed Eng/Lit 1
19 Raywer Mixed Sec Hist/CRE 1
20 Pheres Oluoch Mixed Eng/Lit 1
21 St Mary Angogo Mixed Bio/Agric 1
22 St Mark Tom Mboya Mixed Kisw/Hist 1
23 Yago Mixed Geo/CRE 1
24 St Joseph Bongu Girls Mixed Chem/Bio 1
25 Rinya Mixed Maths/Chem 1
26 Kwe Mixed Sec Agric/Bio 1
27 St Peter’s Kodeny Mixed Geo/Bst 1
28 St Francis Ng’ong’a Mixed Phy/Maths 1
29 Ombasa Mixed Maths/Chem 1
30 St Gabriel Siruti Mixed Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 33

NYATIKE SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kibuon Mixed Geo/Maths 1
2 Agenga Mixed Eng/Lit 1
3 Okenge Mixed Maths/Chem 1
4 Nyandago Mixed Bst/Hist 1
5 Sori Mixed Bio/Agric 1
6 St. Gorety Mikei Mixed Hist/CRE 1
7 St Monica Bondo Kosiemo Mixed CRE/Hist 1
8 Moi Nyatike Boys Sec Kis/Hist 1
9 Bande Girls Sec Agric/Bio 1
10 Bl Tezza Mixed Bio/Agric 1
11 Jongoe Mixed CRE/Geo 1
12 Got Kachala Mixed Maths/Bst 1
13 Lwanda Magwar Mixed Bio/Agric 1
14 St Jacob Kolanya Mixed Agric/Bio 1
15 Okayo Mixed Geo/Hist 1
16 St Michael Nyandema Mixed Hist/Kisw 1
17 St Thomas Diruma Mixed Eng/Lit 1
69

18 St Pius Got Orango Mixed Agric/Bio 1
19 Rabwao Mixed Maths/Bst 1
20 Osiri Mixed Geo/CRE 1
21 Akala Mixed Agric/Bio 1
22 Fr Joseph Otati Mixed Eng/Lit 1
23 St Gemma Kisw/CRE 1
24 St Gabriel God Wach Phy/Chem 1
25 St Sabian Owich Eng/Lit 1
26 Paulo Odendo Bio/Agric 1
27 Othoch Rakuom Mixed Hist/CRE 1
28 Kumoni Mixed Kisw/Bst 1
29 Kea Mixed Geo/Hist 1
30 Kimai Mixed Sec Bst/Hist 1
31 Olando Mixed Hist/CRE 1
32 St Joseph Alendo Girls Sec Bio/Agric 1
33 Obolo Mixed Kisw/Hist 1
TOTAL 33

HOMABAY COUNTY
RACHUONYO SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ringa Boys Geo/Maths 1
2 Agoro Sare Boys Phy/Maths 1
3 Wang’apala Boys Kis/Hist, Maths/Geo 2
4 Wire Mixed Hist/Geo 1
5 Atemo Mixed Kisw/CRE 1
6 Got Rateng Mixed Phy/Maths 1
7 Othoro Mixed Bio/Agric 1
8 St Thomas Omiro Mixed Bst/Maths 1
9 Ober Boys Sec Maths/Phy 1
10 Agoro Sare Mixed Maths/Geo 1
11 Bsp Linus Okok Girls Kisw/CRE, HSci/… 2
12 Angino Mixed Agric/Bio 1
13 St Peters Kotieno Mixed Eng/Lit 1
14 Dudi Girls Maths/Chem 1
15 Mititi Mixed Kisw/Geo 1
16 Saye Mixed Bio/Agric 1
17 Nyandiwa Mixed Phy/Maths 1
18 Karabok Mixed Bst/Maths 1
19 Nyagowa Lutheran Mixed Chem/Bio 1
20 Adega Mixed Eng/Lit 1
21 St Anne Ojwando Girls Sec Eng/Lit 1
22 St Teresa’s Opanga Mixed Chem/Bio 1
23 Kwoyo Oyugis Mixed Eng/Lit 1
24 Mithui Mixed Maths/Phy 1
25 Eng.Peter Owidi Nyahera Girls Maths/Phy 1
70

26 St Albert Sinogo Mixed Kisw/Hist 1
27 Ponge Lutheran Eng/Lit 1
28 Nyalenda Mixed Kisw/CRE 1
29 Buoye Mixed Eng/Lit 1
30 Kalando Mixed Eng/Lit 1
31 St Mary’s Andingo Mixed Bst/Geo 1
32 Nyambare Mixed Kisw/CRE 1
33 Nyafare Mixed Kisw/Hist 1
34 Kadie Mixed Kisw/Hist 1
35 Orinde Lutheran Mixed Agric/Bio 1
36 Kowidi Mixed Maths/Chem 1
37 God Agulu Mixed Agric/Bio 1
38 Ongoro Mixed Maths/Phy 1
39 Owiro Mixed Sec CRE/Geo 1
40 Sino SDA Mixed Hist/CRE 1
41 Kandegwa Lutheran Hist/CRE 1
42 St Peters God Agak Mixed Maths/Phy 1
43 Ringa Girls Geo/Bio 1
44 Orera Sec Eng/Lit 1
TOTAL 46

RACHUONYO NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Oriwo Boys Sec Hist/CRE, Chem/Maths 2
2 St Innocent Jonyo Mixed Agric/Bio, Comp/…. 2
3 Omboga Mixed High Kisw/CRE, Phy/Maths 2
4 Samanga Lutheran Mixed Kisw/CRE 1
5 Kobala Mixed Kisw/Hist 1
6 St Bernard’s Otaro Mixed Agric/Bio 1
7 Kojwach Mixed Kisw/Hist 1
8 Adiedo Mixed Eng/Lit 1
9 Kajiei Mixed Bst/Maths 1
10 God Ber Mixed Bio/Agric 1
11 Karabondi Girls Kisw/CRE 1
12 Kowuor Mixed Bst/Hist 1
13 Omiro Mixed Bst/Maths 1
14 Kokwanyo Mixed Agric/Bio 1
15 Karabondi Bidii Mixed Bst/Geo 1
16 St Joseph’s Miranga Mixed Bio/Agric 1
17 Atela Mixed Kisw/Hist 1
18 Siburi Mixed Bst/Geo 1
19 St Francis Nyaganjo Girls Kisw/Geo 1
20 Akwakra Mixed Hist/CRE 1
21 St Alfred Alara Mixed Kisw/CRE 1
22 St Paul Oriang Mixed Kisw/Hist 1
23 St Philips Nyabondo Mixed Eng/Lit 1
71

24 Gogo Mixed Hist/CRE 1
25 Gendia Boys High Kisw/Hist 1
26 Kolweny Kingsway Mixed Maths/Phy 1
27 St.John God Ndonyo Mixed Maths/Phy 1
28 Kamwala Mixed Kisw/CRE 1
29 Kandiege Mixed Chem/Maths 1
30 Oyombe Mixed Geo/CRE 1
31 Dr Adhu Awiti Mixed Eng/Lit 1
32 Ngeta Mixed Hist/CRE 1
33 Kanam Mixed Kisw/Geo 1
34 Koredo Mixed Eng/Lit 1
35 Wagwe Mixed Bst/Geo 1
36 Simbi Mixed Eng/Lit 1
37 Omindi Mixed Maths/Phy 1
38 Osodo Mixed Agric/Bio 1
39 Nyakech Mixed Bst/Geo 1
40 Bware Mixed Phy/Maths 1
Ongang Mixed Eng/Lit 1
41 Kobila Mixed Geo/Maths 1
TOTAL 45

HOMABAY SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kuoyo Kochia Boys Sec Bio/Agric, Maths/Chem 2
2 Ogande Girls Sec Hist/Geo, Comp/… 2
3 Asumbi Girls Sec Phy/Maths, Agric/Bio, French/…. 3
4 Orero Boys Sec Bio/Chem, Phy/Maths 2
5 Magare Girls Sec Bio/Agric, Geo/CRE 2
6 Lala Mixed Maths/Phy, Bst/Geo 2
7 St Josphine Bakhita Girls Sec Eng/Lit, Bio/Chem 2
8 Wiobiero Mixed Chem/Maths 1
9 Homabay Boys High Eng/Lit, Kisw/Hist 2
10 St Mary’s Kachar Girls Sec Maths/Phy 1
11 Sero Mixed Kisw/Hist 1
12 St Dominic Rabango Mixed Bst/Geo 1
13 Rangwe Girls Maths/Phy 1
14 St Dominic Wiga Mixed Kisw/CRE 1
15 Aoch Muga Mixed Agric/Bio 1
16 St Paul’s Ligisa Mixed Kisw/Hist 1
17 Disii Mixed Maths/Bst 1
18 Nyalkinyi Mixed Geo/Hist 1
19 Luora Mixed Eng/Lit 1
20 St. Ambrose Rabuor Mixed Phy/Maths 1
21 Chiga Mixed Maths/Chem 1
22 Riwa Mixed Maths/Phy 1
23 Odienya Mixed Maths/Chem 1
72

24 St Camilus Ojunge Mixed His/CRE 1
25 St Pius Ndiru Mixed Eng/Lit 1
26 Nyagidha Mixed Bst/Geo 1
27 Nyakahia Mixed Bst/Geo 1
28 Achego Mixed Eng/Lit 1
29 St Teresa’s Nyauu Girls Geo/CRE 1
30 Manga Mixed Chem/Bio 1
31 God Marera Mixed His/Geo 1
32 Kuja Mixed Eng/Lit 1
33 Nyakwadha Mixed Chem/Bio 1
34 Nyajanja Mixed Bst/Maths, Kisw/Hist 2
35 Ludhe Dongo Mixed Kisw/Hist 1
36 St. Stephen Angiro Mixed Sec Kisw/CRE 1
37 Omoche Mixed Sec Maths/Chem 1
38 Langoroma Mixed Maths/Phy 1
39 Olare Mixed Bio/Agric 1
40 St Albert’s Chiepe Mixed Bio/Agric 1
41 St Mathews God Bondo Mixed Hist/CRE 1
42 Ongeti Mixed Sec Bio/Agric 1
43 Got Kabok Mixed Maths/Phy 1
TOTAL 53

NDHIWA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ratang’a Boys Kisw/Hist 1
2 Bsp Okok Ototo Mixed Kisw/Hist 1
3 Ratanga Girls Agric/Bio 1
4 Magina Girls Phy/Maths 1
5 Mirogi Girls Agric/Bio, Maths/Phy 2
6 Ojode Pala Mixed Maths/Phy 1
7 St Peter’s Rambusi Mixed Bst/Maths 1
8 Ojode Unga Hist/CRE 1
9 St Augustine Mirogi Boys French/…. 1
10 St Mary’s Girls Nyamogo CRE/Geo 1
11 St Paul’s Nyamanga Mixed Hist/CRE 1
12 Oridi Girls Hist/Bst 1
13 St Mary’s Wachara Mixed Bst/Geo 1
14 Sigama Mixed Comp/… 1
15 Obera Boys Kisw/CRE 1
16 Andiwo Mixed Kisw/Hist 1
17 Got Kojowi Mixed Kisw/Geo 1
18 Aluor Mixed Hist/CRE 1
19 Goyo Mixed Maths/Phy 1
20 St Felix Nyarath Mixed Geo/CRE 1
21 Jabagre Mixed Eng/Lit 1
22 Ligodho Mixed Bst/Geo 1
73

23 Ndisi Mixed Eng/Lit 1
24 Wayara Mixed Bst/Geo 1
25 Bongu Girls Maths/Phy 1
26 Gina Mixed Kisw/CRE 1
27 Kaguria Mixed Maths/Phy 1
28 Langi Mixed Eng/Lit 1
29 Lwanda Kawuor Mixed Maths/Phy 1
30 Mbani Mixed Bst/Hist 1
31 Nyarongi Mixed Hist/CRE 1
32 St Nicasius Maranyona Bio/Agric 1
33 St Peter’s Rarage Mixed Bio/Agric 1
34 Alara Mixed Bio/Agric 1
35 St Lucia Rambo Girls Phy/Maths 1
36 Ongako Mixed Hist/CRE 1
TOTAL 37

SUBA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Moi Girls Sindo Kisw/CRE, Eng/Lit 2
2 God Oloo Mixed Eng/Lit, Hist/CRE 2
3 Tonga Boys Eng/Lit, Kisw/CRE 2
4 Nyagwethe Mixed Bst/Geo, Kisw/Hist 2
5 Nyatambe Mixed Hist/CRE 1
6 St Anthony Nyandiwa Mixed Geo/Hist, Phy/Maths 2
7 St Merceline Kigoto Mixed Hist/CRE 1
8 Gingo Mixed Hist/CRE 1
9 St Charles Wiga Mixed Eng/Lit 1
10 Kiabuya Sec Kisw/CRE 1
11 God Bura Mixed Eng/Lit 1
12 Msare Mixed Kisw/CRE, Geo/Hist 2
13 St Gabriel’s Gwassi Girls Chem/Maths 1
14 Uozi Mixed Sec Agric/Bio 1
15 John Mbadi Oma Mixed Bst/Geo 1
16 Kisaku Mixed Phy/Maths 1
17 Seka Mixed Geo/CRE 1
18 St Joseph Olando Mixed Bio/Chem 1
19 Kisegi Mixed Agric/Bio 1
20 Mark Matunga Mixed Eng/Lit, Bio/Chem 2
21 Nyabera Girls Kisw/Hist 1
22 Nyakiya Mixed Bst/Geo 1
23 Obanga Mixed Bio/Agric 1
24 Nyenga Mixed Hist/CRE 1
25 Kianyumba Mixed Kisw/Geo 1
TOTAL 32

MBITA SUB COUNTY

74

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mbita Boys High Kisw/Hist, Chem/Maths, Bio/Agric 3
2 Ogongo Mixed Maths/Chem, Geo/Kisw 2
3 Wandiji Mixed Hist/Kisw 1
4 Waondo Mixed Maths/Phy 1
5 Sen. K. Gera Boys Maths/Chem 1
6 Kamasengre Mixed Geo/Hist 1
7 Nyamasare Girls Maths/Phy 1
8 Fr. Tielen Mixed Bst/CRE 1
9 St. Michael’s Nyasumbi Mixed Bio/Chem 1
10 Amb.Pamela Mboya Girls Maths/Phy 1
11 Kakiimba Mixed Eng/Lit 1
12 Lambwe Mixed Hist/Geo 1
13 Wakula Mixed Maths//Phy 1
14 Waware Mixed Bst/Geo 1
15 Tom Mboya Boys Chem/Bio, Kisw/Hist 2
16 John Mbadi Ligongo Eng/Lit 1
17 Rusinga Girls Hist/CRE 1
18 St Stephen Kirindo Mixed Chem/Bio 1
TOTAL 22

KISII COUNTY
GUCHA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Machongo PAG Mixed Geo/CRE, Kisw/Hist 2
2 St Angela’s Sengera Girls Bio/Agric, Bst/Maths 2
3 Itare Mixed Kis/Geo 1
4 Matagaro SDA Mixed Geo/Hist 1
5 Gakero ELCK Mixed Kis/CRE 1
6 Nyamonaria Mixed Maths/Bst 1
7 Getuki Mixed Kis/Geo 1
8 Buyonge Mixed Eng/Lit 1
9 St Camillus Nyamoronga Mixed Chem/Maths 1
10 Maroba Mixed Hist/CRE 1
11 Sengera Parish Girls Geo/Bst 1
12 Bombaba Mixed Maths/Chem 1
TOTAL 14

KENYENYA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyabioto Mixed Hist/CRE 1
2 Moteiribe Mixed Sec Bio/Agric, Kisw/Geo 2
3 Riokindo Boys Maths/Phy, Bio/Agric 2
4 Nyakoiba Mixed Kis/CRE 1
5 Kerongorori Mixed Maths/Phy 1
6 Sengera Mixed Eng/Lit 1
75

7 Magenge SDA Mixed Kis/Hist 1
8 Nyabiore Girls Maths/Chem, Hist/Geo 2
9 Emesa Mixed Chem/Maths 1
10 Magena Boys Chem/Maths 1
11 Keberesi Mixed Agric/Bio 1
12 Mobirona mixed Eng/Lit 1
13 Maiga F Pmixed Maths/Phy 1
14 Mosensema Mixed Maths/Geo 1
15 St Josephs Etono Kisw/Geo 1
16 Riokindo Girls Eng/Lit 1
17 Magena Girls Phy/Maths 1
18 Mochorwa Mixed Kisw/Hist 1
19 Kenyenya Mixed Bst/Maths 1
20 Riyabu Mixed Bio/Agric 1
21 Nyangeti Mixed Eng/Lit 1
22 Gekong’o DEB II Mixed Kisw/Geo 1
23 Nyamescho boys Kis/CRE 1
24 St Francis Metembe Kisw/Hist 1
25 Kebabe SDA Mixed Bst/Geo 1
26 Omobera Girls sec Kisw/Geo 1
TOTAL 29

KISII SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ekerubo DEB Sec Mixed Bio/Chem, Bst/Geo 2
2 Bsp Mugendi Nyamokenye Eng/Lit, Agric/Bio 2
3 St Annes Nyangoge Girls Eng/Lit, Bio/Agric 2
4 St. Francis Nyasagati Mixed His/CRE 1
5 St Charles Lwanga Gesero Mixed Hist/CRE 1
6 St Andrew Mogumo Mixed Eng/Lit 1
7 Bogitaa ELCK Mixed Geo/CRE 1
8 St Vincent Omwari Mixed Maths/Bio 1
9 St Pauls Igonga mixed Bio/Chem 1
10 Itierio ELCK Boys Agric/Bio 1
11 Kiabusura Mixed Geo/Bst 1
12 Itierio ELCK Girls Chem/Maths 1
13 St Theresas Bokiakumu Mixed Maths/Chem 1
14 Botoro ELCK Mixed Maths/Bst 1
15 Isamwera Mixed Eng/Lit 1
16 Genga DOK Mixed Eng/Lit 1
17 Itibo ELCK Boys Geo/Bst 1
18 Nyotoima Suguta DEB CRE/GEo 1
19 Bitare Mixed Maths/Phy 1
20 Matongo Mixed Bio/Chem 1
TOTAL 23

76

NYAMACHE SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyabisase Mixed Kis/Geo, Bio/Chem, Eng/Lit 3
2 Riambase DEB Mixed Geo/His, Bst/Maths 2
3 Emenwa DOK Mixed Chem/Maths, Kis/CRE 2
4 Rigena PAG Mixed His/CRE 1
5 Kiobegi DEB Mixed His/CRE 1
6 Naikuru PAG Mixed Kis/Geo 1
7 Enchoro PEFA Mixed Kis/Hist 1
8 Gionseri Girls Sec Geo/Hist 1
9 Borangi SDA Mixed Kis/CRE 1
10 Nyachogochogo AIC Mixed Geo/Hist 1
11 Kionduso PAG Mixed Eng/Lit 1
12 St James Gionsaria Mixed Eng/Lit 1
13 Mochengo PAG Mixed Eng/Lit 1
14 Mogonga PAG Mixed Agric/Bio 1
15 Maji Mazuri Mixed Kis/CRE 1
16 Nyangusu Mixed Geo/Hist 1
17 St Thomas Turwa Mixed Eng/Lit 1
18 St Charles Kabeo Mixed Bst/Geo 1
19 Nyamache Boys Kis/Hist 1
20 St Paul Nyacheki Mixed Eng/Lit 1
21 St Mathews Chitago mixed Maths/Phy 1
22 Suguta Girls Eng/Lit 1
23 St Theresas Girls Nyangusu Maths/Chem 1
24 St John’s Orogare Mixed Kis/CRE 1
25 Nyachenge Mixed Geo/Kis 1
TOTAL 29

MARANI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kenyoro Mixed Sec Maths/Bio, Geo/His 2
2 Entanda Mixed Agric/Bio, Hist/CRE 2
3 Itibo Girls Geo/Kis, Phy/Maths 2
4 Eramba Mixed Eng/Lit 1
5 Nyakeiri Boys Kis/Geo 1
6 Geturi Mixed Eng/Lit 1
7 Nyasore SDA Mixed CRE/Hist 1
8 Nyankanda Mixed Bio/Maths 1
9 Nyagesenda Mixed Agric/Bio 1
10 Itibo Boys Kis/Hist 1
11 Kiareni ELCK Mixed Maths/Chem 1
12 Kiagware Mixed His/CRE 1
13 St John Metembe Mixed Chem/Phy 1
14 Nyakome Friends Mixed Bio/Chem 1
TOTAL 17
77

KISII CENTRAL SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kisii School Boys Bio/Agric, Eng/Lit, Geo/Kis 3
2 Kereri Girls Eng/Lit, Maths/Bio, Hsci/.. 3
3 Nyabururu Girls Maths/Chem, Kisw/CRE 2
4 St Lukes Kanunda Mixed Eng/Lit 1
5 St Peters Kerera Mixed Maths/Chem 1
6 Ongicha Mixed Geo/Bst 1
7 Gianchere Friends Mixed Kisw/CRE 1
8 Nyamagwa SDA Mixed Eng/Lit 1
9 St Patricks Mosocho Mixed Agric/Bio 1
10 Nyatieko Mixed Chem/Bio 1
11 St Peters Mosocho Eng/Lit 1
12 Masongo Mixed Phy/Maths 1
13 Gianchere Special His/CRE/KSL 1
14 Nyosia Mixed Eng/Lit 1
15 St Stephens Nyamware Mixed Eng/Lit 1
16 Nyaura Mixed Eng/Lit 1
17 Riondanga Mixed Kis/Geo 1
18 St Paul Amasogo Mixed Hist/CRE 1
19 Snr.Chief Musa Nyandusi Kegati Mixed Kis/CRE 1
20 Kioge Girls Kisw/Hist 1
21 Queen Of Apostles Kanyimbo Mixed Hist/Kisw 1
22 Irungu PAG Mixed Kisw/CRE 1
23 Daraja Mbili Mixed Bio/Chem 1
24 Amariba Mixed Bio/Agric 1
25 Nyaguta Mixed Eng/Lit 1
26 Bobaracho Mixed Kis/Hist 1
27 Ibeno COG Mixed Maths/Bio 1
28 Kiogo SDA Mixed Kis/Hist 1
29 Irondi Mixed Geo/Maths 1
TOTAL 34

MASABA SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1
St Charles Lwanga Ichuni Girls Chem/Bio, MathsGeo, Maths/Bst,
Kisw/Hist
4
2 Moi Gesusu Boys Sec Eng/Lit, Kis/CRE, Geo/Hist 3
3 Ibacho Mixed Comp/.., Maths/Phy, Geo/Bst 3
4 Amasege Mixed Eng/Lit, Hist/CRE 2
5 Hema Chitago Mixed Eng/Lit, Bio/Agric 2
6 Nyanturago Mixed Kis/CRE, Maths/Bst 2
7 Mobamba Mixed Kisw/CRE, Eng/Lit 2
8 Amabuko Mixed Bio/Chem, Kisw/Geo 2
9 Masimba Mixed Maths/Bst 1
78

10 Bong’onta Mixed Geo/CRE 1
11 Metembe Mixed Eng/Lit 1
12 Mosisa Mixed Geo/Hist 1
13 Nyamagesa COG Mixed Eng/Lit 1
14 Mesabisabi Mixed Kisw/Hist 1
15 St Peters’ Chironge Mixed Chem/Maths 1
16 St Marks Mokorogoinwa Bst/Geo 1
17 Sasati Mixed Geo/Bst 1
18 Moreremani PAG Mixed Geo/Hist 1
19 Ikorongo Mixed Kis/CRE 1
TOTAL 31

SAMETA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bsp Mugendi Nyakegogi Mixed Eng/Lit, Kis/Hist 2
2 St Marys Nyamagwa Girls Hist/CRE, Phy/Maths 2
3 St John’s Nyamagwa Boys Kis/Geo 1
4 Boitangare Mixed Eng/Lit 1
5 Nyaguku Mixed Kis/Hist 1
6 Sameta Boys High Bst/Geo 1
7 Nyabonge Mixed Eng/Lit 1
8 Sameta PAG Mixed Bio/Chem 1
9 Rianchore Mixed Kis/Geo 1
TOTAL 11

GUCHA SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyagichenche Mixed Kis/CRE, Maths/Bio 2
2 Nduru Boys Hist/CRE, Maths/Chem 2
3 Nduru Girls Kis/CRE, Maths/Bst 2
4 St Joseph Nyabigena Boys Bio/Agric, Kisw/Hist 2
5 Ndonyo Mixed His/Kisw 1
6 Mariwa Mixed Sec Kis/CRE 1
7 Amaiko Mixed Maths/Chem 1
8 Nyangweta SDA Mixed Chem/Maths 1
9 Monianku ELCK Mixed Eng/Lit 1
10 Nyaimera Mixed Bio/Agric 1
11 Maroo Esinde Mixed Maths/Chem 1
12 Ayora Mixed Kis/Geo 1
13 Ikoba Mixed Chem/Maths 1
14 Muma Mixed Agric/Bio 1
15 St Marys Nyabigena Girls Maths/Bst 1
16 Kiabigoria Mixed Kis/CRE 1
17 Ramoya Hill Girls Maths/Chem 1
18 Nyamonaria Mixed Maths/Bst 1
19 Nyango DOK Mixed Maths/Bst 1
79

20 Bogichoncho Mixed Kis/CRE 1
21 Nyambine DEB Mixed His/Geo 1
22 Nyamue Mixed Eng/Lit 1
23 Omobiri ELCK Mixed Bst/Geo 1
24 Giasobera Mixed Bst/Maths 1
25 Riagumo DEB Mixed Bst/Maths 1
26 St Peters Nyangweta DOK Mixed Eng/Lit 1
27 Nyakeyo Mixed Eng/Lit 1
29 Gotichaki Mixed Chem/Maths 1
30 Nyataro Mixed Sec Agric/Bio 1
TOTAL 33

NYAMIRA COUNTY
NYAMIRA SOUTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Gesiaga Mixed Sec Maths/Chem, His/CRE, Bst/Maths 3
2 St Peters Nyakemincha Mixed Chem/Bio, Kisw/CRE, Eng/Lit 3
3 Gekomoni Tech Mixed Chem/Bio, Bst/Maths 2
4 Sironga Girls Eng/Lit, Maths/Phy 2
5 Nyakeore Mixed Hist/CRE, Bio/Chem 2
6 Kebirigo Boys Maths/Phy, Bst/Geo 2
7 Nyamira Boys Chem/Bio, Phy/Maths 2
8 Kianginda Mixed Bst/Geo 1
9 Bonyunyu Mixed Sec Maths/Geo 1
10 Marindi Mixed Bst/Geo 1
11 Getaari PAG Eng/Lit, Chem/Bio 2
12 Kuura Mixed Sec Bio/Agric 1
13 Masosa Mixed Maths/Chem 1
14 St Joseph Kemasare Mixed Kisw/Geo 1
15 Nyameru Mixed Kisw/CRE 1
16 Kianungu Mixed Hist/CRE 1
17 Makairo Mixed Kisw/Hist 1
TOTAL 27

MASABA NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Riooga Mixed Eng/Lit, Chem/Maths 2
2 Riyabe Mixed Chem/Bio 1
3 Matutu PAG Mixed Maths/Bst 1
4 Mochenwa Mixed Bio/Maths 1
5 St Cyprian Biticha Mixed Kisw/Hist 1
6 Metamaywa Mixed Geo/Hist 1
7 Riamoni Mixed Maths/Chem 1
8 St Don Bosco Nyabiosi Bio/Agric 1
9 Esani Mixed Hist/Geo 1
10 Nyakongo Mixed Kisw/Geo 1
80

11 Omoyo Girls Sec H/Sci/….. 1
12 Riomanga Mixed Kisw/Maths 1
13 St Danes Eronge Mixed Maths/Phy 1
14 St Anatole Nyanchonori Mixed CRE/Kisw 1
TOTAL 15

BORABU SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER

1
Mwongori Mixed
Geo/Hist, Kisw/CRE, Maths/Chem
3
2 Menyenya SDA Mixed Maths/Bst, CRE/Geo 2
3 St Thomas Moore Mixed Hist/Geo 1
4 Mecheo Mixed Eng/Lit 1
5 St Mathias Mulumba Mixed Maths/Phy 1
6 Eronge Mixed Chem/Bio 1
7 Gonzaga Gonza Mixed Eng/Lit 1
8 St Pauls Nyandocheibere Mixed Geo/Bst 1
9 AIC Getai Girls Kisw/Hist 1
10 St James Nyaronde Kisw/CRE 1
TOTAL 13

MANGA SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyambaria Boys High Comp/ Geo/Bio, Music/… 3
2 St Paul’s Gekano Boys Maths/Chem, Kisw/Hist 2
3 Nyaisa Manga Mixed Geo/Kisw, Eng/Lit 2
4 St Paul’s Nyachichi Mixed Geo/Hist, Bst/Maths 2
5 Tombe Girls Bio/Chem, Eng/Lit 2
6 Nyaikuro SDA Mixed Eng/ Lit 1
7 Manga Girls Model Maths/Phy 1
8 Gesure ELCK Mixed Hist/CRE, Bst/Geo 2
9 Mokwerero Mixed Maths/Phy 1
10 St Mary’s Ekerubo Mixed Bst/Maths 1
11 Geke Mixed Bio/Chem 1
12 St. Paul’s Nyachichi Mixed Bst/Geo 1
13 Tombe Mixed Hist/Geo 1
TOTAL 20

NYAMIRA NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ntana Mixed Geo/Hist 1
2 Nyamiranga Mixed Maths/Bst, Bio/Chem 2
3 Riomego PAG Mixed Hist/CRE 1
4 Gekonge DEB Mixed Kisw/CRE 1
5 Kiabonyoru Girls Maths/Chem 1
6 Riomego Mixed Sec Kis/CRE 1
81

7 Riomego SDA Mixed Bst/Maths 1
8 Kiabonyoru Girls Maths/Bst 1
9 Kea SDA Mixed Bio/Agric 1
10 St Paul’s Omonayo Mixed Eng/Lit 1
11 Matongo Boys Maths/Phy 1
12 Misambi Mixed Hist/CRE 1
13 Enkinda Mixed Geo/Hist 1
14 St Clare Gekendo Girls Hist/CRE 1
15 Ikamu Mixed Sec Kisw/Hist 1
16 Kenyoro Luth ELCK Mixed Geo/Bst 1
17 St Joseph Nyanchoka Mixed Kisw//Hist 1
18 Ikonge Boys Maths/Bst 1
19 Maagonga SDA Mixed Hist/Geo 1
20 Getare Mixed Agric/Bio 1
21 Nyakenimo Mixed Sec Kisw/CRE 1
22 Nyangoge Mixed Phy/Maths 1
TOTAL 23

KISUMU COUNTY
KISUMU CENTRAL SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Lions Mixed Kis/CRE, His/Geo 2
2 St John Kudho Mixed Eng/Lit, His/CRE 2
3 St Theresas Girls Kibuye Agric/Bio, Hist/CRE 2
4 Bsp Abiero Shauri Moyo Mixed HSci/.., 1
5 Kisumu Girls Eng/Lit, CRE/Kisw 2
6 Kisumu Boys Maths/Chem 1
7 Joel Omino Mixed Kis/Hist 1
8 Ken Obura Mixed Kis/Hist 1
9 Joyland Special Sec Kis/Geo 1
10 Kisumu Boys(Day) Bst/Maths 1
TOTAL 14

SEME SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ratta Mixed Kis/Geo 1
2 Ridore Mixed Eng/Lit 1
3 St Alloys Reru Girls Eng/Lit, Bio/Agric 2
4 Kit Mikayi Mixed Eng/Lit 1
5 Ngere Boys Bio/Chem, Eng/Lit 2
6 St Barnabas Girls Maths/Chem, Kis/Geo 2
7 Bsp Abiero Magwar girls Chem/Bio 1
8 Orando mixed Kis/Geo 1
9 Rapogi Mixed Sec Eng/Lit 1
10 Bonde Mixed Chem/Maths 1
11 Ndiru Mixed Kis/Hist 1
82

12 Magwar Model Mixed Chem/Bio 1
13 St John Ngutu Mixed Hist/CRE 1
14 Alwala Mixed Eng/Lit 1
15 St Peters Kajulu Mixed Chem/Bio 1
16 Mariwa Mixed Geo/Bst 1
17 Diemo Mixed Eng/Lit 1
18 Omuya Mixed Agric/Bio, Maths/Bst 1
19 Nyamgun Eng/Lit 1
20 Ranen Girls Bst/Maths 1
21 Bishop Abiero Oruga Eng/Lit 1
TOTAL 25

KISUMU WEST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Maseno Boys School Maths/Chem, Eng/Lit, Kisw/Geo 3
2 Chulaimbo Boys Maths/Chem, Eng/Lit, Agric/Bio 3
3 Kamyamedha Mixed Kis/CRE 1
4 Bsp Okoth Ojolla Girls Bst/Geo, Bio/Chem 2
5 Bar Union Mixed Geo/Bst 1
6 Kisian Mixed Phy/Maths, Hist/Geo 2
7 Sinyolo Girls Kis/CRE, Maths/Phy 2
8 Huma Girls Eng/Lit, Bio/Chem 2
9 Kirembe Mixed Kis/CRE 1
10 Wachara Mixed Bst/Geo 1
11 Dago Kokere Mixed Kisw/Hist 1
12 Kuoyo Mixed Chem/Bio 1
13 St Marks Obambo Mixed Eng/Lit 1
14 Obede Mixed His/CRE 1
15 Eluhobe Mixed Kis/His 1
16 Sunga Mixed Maths/Bst 1
17 AIC Olago Mixed Maths/Phy 1
18 Tiengre Mixed Maths/Bst 1
19 Osiri Mixed Kis/Hist 1
20 St Georges Sianda Mixed Kis/Hist 1
21 Maliera Mixed Bst/Geo 1
22 Ulalo Mixed Maths/Phy 1
23 Ogal Mixed Bst/Hist 1
24 Nyaginja Mixed Eng/Lit 1
25 Usare Mixed Bst/Geo 1
26 Mbaka Oromo Mixed Eng/Lit 1
TOTAL 34

NYAKACH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nyakach Girls Maths/Phy, Eng/Lit 2
2 Sigoti Complex Girls Bst/Geo, Agric/Bio 2
83

3 Agai Mixed Eng/Lit, Comp/… 2
4 ACK Rae Girls Kis/Hist, Agric/Bio, HSci/…. 3
5 St Paul’s Abwao Mixed Bst/Geo 1
6 Magunga Girls Maths/Bst 1
7 St Cornelius Ramula Odowa Mixed Bst/Maths 1
8 Urudi Mixed Chem/Maths 1
9 St Marys Girls Nyamarimba Sec Bst/Geo 1
10 Nyabondo Boys High Bio/Chem 1
11 St Hillarious Nyabondo Mixed Sec Bst/Maths 1
12 Moro Mixed Kis/CRE 1
13 Naki Mixed Sec Bio/Agric 1
14 Andingo Opanga Mixed Bst/Geo 1
15 Thurdibuoro Mixed Maths/Phy 1
16 Bodi Mixed Bst/Maths 1
17 Sango Buru Mixed Sec Hist/CRE,m Chem/Bio 2
18 Dirubi Mixed Kis/CRE 1
19 Mbugra Mixed Eng/Lit 1
20 St William Booth Kisw/CRE 1
TOTAL 26

MUHORONI SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Achego Girls Hist/CRE, Phy/Chem 2
2 Ombeyi Mixed Sec Bio/Agric, Kisw/CRE 2
3 Prof. Ayiecho Nyatao Mixed Sec Eng/Lit, Bio/Maths 2
4 Koru Girls sec Bst/Geo, Comp/… 2
5 Nyakoko Mixed Sec Bio/Agric 1
6 Our Lady of Peace Muhoroni Mixed Eng/Lit 1
7 St Augustine RC Kandege Mixed Sec Bio/Chem 1
8 Prof. Ayiecho Obumba Mixed Sec Bio/Agric 1
9 Nyando Mixed Sec Geo/CRE 1
10 St Stephens Menara Boys Sec Bio/Agric 1
11 Kibigori Mixed Eng/Lit 1
12 St Benedicts Nyang’oma Mixed Sec Bst/Geo 1
13 Miwani Boys Sec Maths/Geo 1
14 Olik Oliero Mixed Sec Kisw/CRE 1
15 Muhoroni Mixed Agric/Bio 1
16 Mutwala Girls Sec Chem/Maths 1
17 Omanyi Mixed Sec Maths/Bst 1
18 Ngere Kagoro Mixed Sec Kis/CRE 1
TOTAL 22

KISUMU EAST SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Dr. Aloo Gumbi Mixed Hist/CRE, Bio/Maths 2
2 Obwolo Mixed Maths/Chem, Eng/Lit 2
84

3 St Alloys Mayenya Mixed Kis/CRE 1
4 Orongo Mixed Kisw/Hist 1
5 Kibos Mixed CRE/Hist 1
6 Okok Mixed Kisw/Hist 1
7 Kasagam Mixed Maths/Bst 1
8 St Alberts Angira Mixed Kisw/Geo 1
9 Nyalunya Mixed Eng/Lit 1
10 Nyamasaria Mixed CRE/Hist 1
11 Renja Mixed Kisw/Hist 1
12 St Dominic Bukna Mixed Chem/Phy 1
TOTAL 14

NYANDO SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Onjiko Boys High Bst/Geo, Eng/Lit 2
2 Ahero Girls Eng/Lit Bio/Agric 2
3 Katolo Mixed Eng/Lit 1
4 Masogo Mixed Kis/Hist 1
5 Otieno Oyoo Mixed Bst/Geo 1
6 Kochogo Mixed Maths/Bst 1
7 Bunde Mixed Hist/.., Hist/CRE 2
8 Ranjira Mixed Chem/Bio 1
9 Migingo Girls H/Sc/Bio, Geo/Bst 2
10 Karanda Mixed Bst/Geo 1
11 Awasi PAG Boys Bio/Chem 1
12 Awasi PAG Girls Bst/Geo 1
13 St Chrisopher Ayweyo Mixed Maths/Bst 1
14 Lela Mixed Hist/Geo 1
15 St Peters Konim Mixed Maths/Phy 1
16 Onjiko Kobongo Mixed Kis/CRE 1
17 Ombaka Mixed Maths/Bio 1
18 Alendu Mixed CRE/Hist 1
TOTAL 22

RIFT VALLEY REGION

BARINGO COUNTY
BARINGO CENTRAL SUB COUNTY

NO SCHOOL NAME SUBJECTS NUMBER
1 AIC Philemon Sec Comp/… 1
2 Kabarnet High Comp/…., Bio/Chem 2
3 Kapropita Girls Maths/Phy Kisw/Geo 2
4 Kaptimbor Sec Maths/Chem 1
5 Kaptiriony Sec Bio/Agric 1
6 Kaptorokwo Sec Maths/Phy 1
85

7 Kesetan Day Hist/CRE 1
8 Kiboino Mixed Day Kisw/Hist 1
9 Kipkaech Sec Hist/CRE 1
10 Kituro High Kisw/Geo 1
11 Ngetmoi Girls Sec Kisw/Hist 1
12 Pemwai Girls Comp/.. 1
13 Tabagon Girls Eng/Lit 1
14 Talai Sec School Comp/… 1
15 Tenges Boys Maths/Phy 1
16 Timboiywo Sec Eng/Lit 1
17 Bekibon Mixed Kisw/CRE 1
TOTAL 19

BARINGO NORTH SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aiyebo Boys Sec Eng/Lit 1
2 Bartolimo Boys Bio/Agric 1
3 Kapchepkor Boys Kisw/Hist 1
4 Katibel Mixed Kisw/Hist 1
5 Kipcherere Mixed Sec Bio/Chem 1
6 Kuikui Mixed Geo/Maths 1
7 Moi High Kabartonjo Sec Comp/.. 1
8 Moi Kabartonjo Mixed Sec Chem/Phy 1
9 Ossen Girls Maths/Chem, Hist/Geo 2
10 Ruth Kiptui Girls Eng/Lit 1
11 Tanyileel Girls Maths/Phy 1
12 Tiriondonin Mixed Sec Maths/Phy 1
13 Lake Baringo Phy/Chem 1
TOTAL 14

EAST POKOT SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chemolingot High Sch Bio/Chem 1
2 Kolowa High Sch Kisw/Geo 1
3 Loiwat High Sch Phy/Chem 1
4 Nginyang Girls Geo/CRE 1
5 Ngoron Sec Phy/Chem 1
6 Tangulbei HighSchool Eng/Lit, Kisw/Hist 2
TOTAL 7

KOIBATEK SUB COUNTY

S/NO SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Arama Mixed Sec Bio/Agric 1
2 Bakhita Mixed Day Geo/Bst 1
3 Baringo High Phy/Maths, Eng/Lit 2
4 Benonin Mixed Eng/Lit 1
86

5 Eldama Ravine Girls Kisw/CRE 1
6 Kabimoi Boys Kisw/CRE, Maths/Phy 2
7 Kamura Mixed Maths/Bst 1
8 Kipkoriony Mixed Geo/Hist 1
9 Kiplombe Mixed Maths/Phy 1
10 Maji Mazuri Girls Bio/Agric 1
11 Mumberes Girls Maths/Bio 1
12 Poror Boys Maths/Chem, Kisw/Geo 2
13 Saos Boys Bst/Geo, Eng/Lit 2
14 Solian Girls Maths/Phy 1
15 St Patrick’S Shimoni Sec Eng/Lit 1
16 St.Mary’S Boito Mixed Kisw/Bst 1
17 Timboroa Boys Hist/CRE 1
18 Toniok Girls Maths/Bst 1
19 Torongo Girls Bio/Chem, Hist/Geo 2
TOTAL 24

MARIGAT SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Cheboruswo Sec Maths/Chem 1
2 Eldume Sec Bio/Chem 1
3 Kimoriot Sec Bio/Agric 1
4 Kiserian Boys Bio/Agric 1
5 L.Bogoria Girls Bio/Chem 1
6 Marigat High Comp/… 1
7 Marigat Integrated Kisw/Geo 1
8 Ngambo Girls Bio/Chem 1
9 Ngarie Sec Maths/Phy 1
10 Patkawanin Sec Eng/Lit 1
11 Sandai Sec Bio/Agric 1
12 Sokotei Sec Geo/Hist 1
TOTAL 12

MOGOTIO SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Maji Moto Chem/Maths 1
2 Cheberen Sec Bio/Agric 1
3 Emining Boys Comp/… 1
4 Kimngorom Girls Bst/Maths 1
5 Kimose Sec Eng/Lit 1
6 Kiptoim Mixed Maths/Bst 1
7 Kisanana Sec Bio/Chem, Hist/Kisw 2
8 Mogotio Girls Eng/Lit 1
9 Oldebes Sec Comp/… 1
10 Olkokwe Sec Bio/Agric 1
11 Oterit Sec Geo/Hist 1
87

12 Sagasagik Mixed Kisw/Hist 1
13 Sinende Sec Bio/Agric 1
14 Sirwa Sec Eng/Lit 1
TOTAL 15

BOMET COUNTY
BOMET CENTRAL SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aisaik Sec Maths/Bst 1
2 Balek “B” Sec Eng/Lit 1
3 Changina Mixed Bio/Agric 1
4 Chebonei Girls Agric/Bio 1
5 Chepngaina Sec Hist/CRE 1
6 Chesoen Girls’ Kisw/Hist 1
7 Kabungut Boys Hist/Geo 1
8 Kabungut Day Bst/Geo 1
9 Kabusare Sec Maths/Bio 1
10 Kamogoso Sec Kisw/Hist 1
11 Kanusin Girls Sec Kisw/Geo 1
12 Kapsangaru Mixed Bst/Agric 1
13 Kapsimotwo Sec Kisw/Geo 1
14 Kimargis Sec Bio/Agric 1
15 Kiplelji Sec Phy/Chem 1
16 Kiplokyi Girls Maths/Phy 1
17 Kiplokyi Mixed Day Maths/Chem 1
18 Leldaet Mixed Hist/CRE 1
19 Mogoiywet Mixed Bst/Geo, Comp/… 2
20 Molinga Sec Kisw/CRE 1
21 Morit Sec Bst/Maths 1
22 Motigo Mixed Bst/Geo 1
23 Mugango Girls’ Bio/Agric 1
24 Muiywek Mixed Agric/Bio 1
25 Ndarawetta Day Bio/Chem 1
26 Njerian Sec Eng/Lit 1
27 Njorwet Mixed Geo/Bst 1
28 Nyongores Mixed Kisw/CRE 1
29 Oldabach Sec Bio/Agric 1
30 Sachangwan Sec Maths/Bio 1
31 Sibaiyan Mixed Maths/Bst 1
32 Solyot Sec Eng/Lit 1
33 Taabet Sec Eng/Lit 1
34 Teganda Sec Hist/CRE 1
35 Tenwek High Bio/Agric 1
TOTAL 36

BOMET EAST SUB COUNTY

88

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bukunye Sec Phy/Maths 1
2 Cheboin Sec Geo/Bst 1
3 Chelemei Girls Sec Chem/Bio 1
4 Chemaner Sec Maths/Phy 1
5 Chepkitwal Sec Maths/Phy 1
6 Chepkolon Mixed Day Kisw/Hist 1
7 Kapsimbiri Sec Bio/Agric 1
8 Kembu Sec Maths.Phy 1
9 Kimuchul Mixed Phy/Chem 1
10 Kipkurion Sec Eng/Lit 1
11 Kiplabotwa Sec Chem/Maths 1
12 Kiptobit Sec Hist/CRE 1
13 Kiptulwa Sec Maths/Phy 1
14 Kipyosit Sec Kisw/Hist, Bio/Agric 2
15 Kiromwok Sec Eng/Lit 1
16 Koibeiyon Sec Maths/Bst 1
17 Kongotik Day Maths/Bst 1
18 Kongotik Girls Kisw/Hist 1
19 Korara Sec Bio/Chem 1
20 Lekimbo Sec Eng/Lit 1
21 Lelkatet Sec Hist/CRE 1
22 Longisa Boys High Maths/Phy, Kis/Geo 2
23 Longisa Mixed Eng/Lit 1
24 Menet Sec Maths/Phy 1
25 Mengit Sec Maths/Bst, His/Kisw 2
26 Merigi Sec Phy/Chem 1
27 Mogitui Mixed Day Hist/CRE 1
28 Mogoma Sec Eng/Lit 1
29 Mulot Boys Sec Kisw/Hist, Bst/Geo 2
30 Mulot Girls Kisw/Geo 1
31 Ndubai Sec Phy/Maths 1
33 Olbobo Sec Hist/CRE 1
34 Siwot Sec Bst/Geo 1
35 St. Benedict’ S Kapkimolwo Sec Eng/Lit 1
36 St. Catherine Girls Eng/Lit 1
37 Toronik Sec Geo/Hist 1
38 Tumoiyot Sec Eng/Lit 1
TOTAL 41

CHEPALUNGU SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bingwa Sec Bio/Agric 1
2 Chebanyiny Sec Bio/Chem 1
3 Chebaraa Sec Bst/Geo 1
4 Cheboyo Sec Bst/Maths 1
89

5 Chebunyo Girls Chem/Bio 1
6 Chemengwa Sec. Maths/Bst 1
7 Chepalungu Boys Kisw/Hist 1
8 Chepkosa Sec. Kisw/CRE 1
9 Chepwastuiyet Sec. Bio/Agric 1
10 Goitabsilibwet Sec Hist/Geo 1
11 Itembe Sec Phy/Chem 1
12 Kabema Sec Bio/Chem 1
13 Kabisimba Sec Phy/Maths 1
14 Kabolwo Sec Agric/Bio 1
15 Kaboson Girls Kisw/Geo, Hist/CRE 2
16 Kaboson Mixed Geo/Bst 1
17 Kamaget Sec Eng/Lit 1
18 Kamogiboi Sec. Kisw/CRE 1
19 Kapchelel Sec Kisw/Hist 1
20 Kapkesosio Sec Comp/… 1
21 Kapkulumben Sec Kisw/CRE 1
22 Kapoleseroi Sec. Hist/Geo 1
23 Kapsabul Sec Bst/Geo 1
24 Kerundut Sec Kisw/Hist 1
25 Kiboson Sec Hist/CRE 1
26 Kimatisio Sec Chem/Bio 1
27 Kimenderit Sec Maths/Chem 1
28 Kipricheit Sec Kisw/Geo 1
29 Kiproroget Sec Geo/Bst 1
30 Kipsuter Boys Eng/Lit 1
31 Kiriba Intergrated Maths/Chem 1
32 Koiyet Sec. Maths/Bst 1
33 Kyogong Sec Eng/Lit 1
34 Lelaitich Sec. Chem/Agric, Kisw/Hist 2
35 Makimeny Girls Phy/Chem 1
36 Mengwet Sec Kisw/Hist 1
37 Mogor Girls Eng/Lit 1
38 Moi Girls Siongiroi Comp/… Maths/Phy 2
39 Mukenyi Sec. Maths/Phy 1
40 Ndamichonik Sec. Bio/Chem 1
41 Ngwonet Samoei Girls Maths/Bst 1
42 Nogirwet Sec. Maths/Phy 1
43 Olbutyo Boys Bio/Agric 1
44 Olbutyo Girls Sec. Eng/Lit 1
45 Oreiyet Sec Bio/Agric 1
46 Roborwo Sec Bio/Agric 1
47 Saunet Sec Chem/Bio 1
48 Sigor High Maths/Phy 1
49 Siongiroi Day Kisw/Geo 1
50 Sugumerga Sec. Bst/Geo 1
90

51 Tebeswet Sec. Bio/Agric 1
52 Tilangok Sec. Kisw/Hist 1
53 Kapsinendet Central Ss Kisw/CRE 1
TOTAL 56

KONOIN SUB COUNTY
S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Boito Boys Eng/Lit, Bio/Chem 2
2 Boito Day Maths/Chem 1
3 Chebangang Day Agric/Bio 1
4 Chemalal Sec Hist/CRE 1
5 Chemasingi Sec Geo/Kisw 1
6 Chemelet Day Maths/Phy 1
7 Chepchabas Sec Bio/Agric 1
8 Chepkochun Sec Eng/Lit 1
9 Cheptabaach Sec Agric/Bio 1
10 Cheptalal Girls Maths/Phy 1
11 Cheptingting Sec Kis/Geo 1
12 Chongenwo Sec Maths/Bst 1
13 Kipkorir Salat Boys Bio/Chem 1
14 Kabiangek Sec Kisw/CRE 1
15 Kapkilaibei Sec Hist/Geo 1
16 Kapset Sec. Maths/Bst 1
17 Kaptebengwet Boys Kisw/CRE 1
18 Kaptien Sec Hist/Geo 1
19 Kebumbur Sec Bst/Geo 1
20 Kenyagoro Sec Kis/Geo 1
21 Kimulot Boys Maths/Bst 1
22 Kiptenden Sec Geo/Bst 1
23 Kirimose Sec Phy/Maths 1
24 Kitala Sec Phy/Chem 1
25 Koiwa Boys Eng/Lit, Maths/Bst 2
26 Koiwa Central Sec Maths/Chem 1
27 Koroitik Sec Bio/Agric 1
28 Meswondo Sec Maths/Bst 1
29 Michira Sec Maths/Phy 1
30 Ngererit Sec Kisw/CRE 1
31 Saseta Girls Maths/Bst 1
32 Seanin Sec Bio/Chem 1
33 Simoti Sec Eng/Lit, Agric/Bio 2
34 Sinendoik Sec Hist/CRE 1
35 Sotit Boys Eng/Lit 1
36 St Brigids Girls Kisw/Hist 1
37 St.Monica Girls Phy/Maths 1
38 Terek Sec Agric/Bio 1
39 Tuiyobei Sec Bst/Geo 1

91

TOTAL       42

SOTIK SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Moi Minariet Boys Geo/Maths 1
2 Akshar Kibori Sec Eng/Lit 1
3 Balek A Sec Hist/CRE 1
4 Burgei Sec Maths/Bst 1
5 Chebilat Boys Eng/Lit 1
6 Chebilat Day Maths/Phy 1
7 Chebirbelek Sec Maths/Phy 1
8 Chebole High Bio/Agric 1
9 Chebongi Sec Maths/Bst 1
10 Chepkosiom Sec Maths/Bio 1
11 Cheptangulgei Sec Phy/Chem 1
12 Chesilyot Girls Sec Chem/Bio 1
13 Gelegele Boys Eng/Lit 1
14 Gelegele Girls Maths/Phy 1
15 Gorgor Sec Hist/CRE 1
16 Kagasik Girls Chem/Phy 1
17 Kamungei Sec Eng/Lit 1
18 Kamureito Sec Geo/Bst 1
19 Kapchemibei Sec Geo/Bst 1
20 Kapchepkoro Mixed Sec Bio/Chem 1
21 Kapcholyo Sec Maths/Bst 1
22 Kapchumbe Sec Eng/Lit 1
23 Kapkelei Sec Geo/CRE 1
24 Kapkesembe Sec Eng/Lit 1
25 Kapkuress Sec Hist/CRE 1
26 Kaplelache Sec Agric/Geo 1
27 Kapletundo Sec Bio/Chem 1
28 Kaplong Boys High CRE/Hist 1
29 Kaplong Girls Bio/Chem 1
30 Kapsosurwo Sec Kisw/CRE 1
31 Kimawit Sec Bio/Agric 1
32 Kinyelwet Sec Eng/Lit 1
33 Kipsingei Sec Bst/Maths 1
34 Kisabei Sec Kisw/CRE 1
35 Lorna Laboso Girls Chem/Maths 1
36 Motiret Sec Eng/Lit 1
37 Ndanai Boys Eng/Lit 1
38 Ndanai Girls Agric/Bio Hist/Kisw 2
39 Ngariet Sec Hist/CRE Eng/Lit 2
40 Oldebesi Mixed Sec Geo/CRE 1
41 Saruchat Mixed Hist/CRE 1
42 Sigorian Sec Bio/Maths 1
92

43 Sosur Mixed Bio/Chem 1
44 Sotik Day Eng/Lit 1
45 St Kizito Sec For Hi Hs/…Ksl Bio/Chem/Ksl 2
46 Tembwo Girls Bio/Agric 1
TOTAL 49

ELGEYO MARAKWET COUNTY
KEIYO NORTH SUB COUNTY
S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Kessup Girls Comp/… 1
2 Anin Girls Comp/… 1
3 Bugar Sec Bst/Geo 1
4 Kabulwo Sec Bst/Maths, Bio/Agric 2
5 Kaptum Sec Bio/Agric 1
6 Kessup Day Bst/Maths 1
7 Kibendo Sec Eng/Lit 1
8 Kimuron Boys Kisw/Hist 1
9 Kipsoen Boys Maths/Chem 1
10 Korkitony Sec Eng/Lit 1
11 Singore Girls Chem/Maths, Eng/Lit, Hist/CRE 3
12 St. Alphonsus Mutei Girls Phy/Chem 1
13 St. Peters Iten Day CRE/Hist 1
14 St.Patricks Boys Iten Hist/CRE, Geo/Bst 2
15 Tambach Boys Hist/CRE, Eng/Lit 2
TOTAL 20

KEIYO SOUTH SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Soy Sec Maths/Phy 1
2 Biwott Sec Chem/Maths 1
3 Daniel Adventist Sec Geo/Hist 1
4 Kapkenda Girls Bio/Chem 1
5 Kapkitony Sec Geo/Bst 1
6 Kapletingi Sec Eng/Lit 1
7 Our Lady Of Glory Kaptagat Girls Eng/Lit 1
8 Kipsaos Sec Kisw/CRE 1
9 Kiptulos Sec Phy/Maths 1
10 Kipyator – Simit Sec Kisw/CRE 1
11 Kitany Sec Hist/CRE 1
12 Kombatich Sec Bio/Chem 1
13 Lelboinet Sec Kisw/CRE 1
14 Lolgarini Sec Hist/Bst 1
15 Metkei Sec Eng/Lit 1
16 Mokwo Girls Sec Geo/Bst 1
17 Simotwo Sec Hist/CRE, Phy/Chem 2
18 St. Joseph’S Kipsaina Girls Comp/… 1
93

19 St. Thomas Kapchorwa Sec Comp/… 1
20 St. Patrick’S Kabirirsus Mixed Day Eng/Lit 1
TOTAL 21

MARAKWET WEST SUB COUNTY
S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Barsumbat Sec Hist/Kisw 1
2 Chebai Sec. Hist/CRE 1
3 Chebara Boys Bio/Agric 1
4 Chebara Girls Maths/Chem 1
5 Chebiemit Boys Comp/… 1
6 Chebororwa Girls H/Sc/…, Maths/Phy 2
7 Kamoi Sec Bio/Agric 1
8 Kapcherop Boys Maths/Bst 1
9 Kapsowar Boys Eng/Lit 1
10 Kaptabuk Mixed Day Bio/Chem 1
11 Kerio Valley Boys Bio/Chem, Kisw/Hist 2
12 Kimnai Girls Geo/CRE 1
13 Kondabilet Mixed Bio/Agric 1
14 Moi Kapcherop Girls Kisw/CRE 1
15 Moi Kapsowar Girls H/Sc/…, Eng/Lit 2
16 Santa Mari Girls Cheptulon H/Sc/… 1
17 St. Joseph’S Lelan Boys Bio/Agric 1
18 St. Peter’S Marakwet Boys Phy/Chem 1
19 St. Teresa Girls Koibarak Maths/Bst 1
20 Yemit Boys Hist/CRE 1
21 Yemit Girls Maths/Phy 1
TOTAL 24

MARAKWET EAST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kamasia Mixed Phy/Chem 1
2 Kapchebau Girls Eng/Lit 1
3 Kaptich Girls Maths/Chem 1
4 Kosgei Girls Hist/Bst 1
5 Queen Of Peace Chesongoch Bio/Chem 1
6 Sambirir Boys Hist/CRE 1
7 St. Marys Mon Maths/Phy 1
8 Tot Day Kisw/CRE, Eng/Lit 2
TOTAL 9

KAJIADO COUNTY
ISINYA SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Isinya Boys Sec Phy/Chem 1
2 Kitengela Magereza Hist/Geo 1
94

3 Ereteti Sec Sch Bio/Chem 1
4 Moi Girls Isinya Maths/Geo 1
TOTAL 4

KAJIADO CENTRAL

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Enkorika Sec Maths/Phy 1
2 Ilbissil Girls Eng/Lit 1
3 Ilmarba Sec Geo/Hist 1
4 Maparasha Sec Bio/Agric 1
5 Namanga Mixed Bio/Agric 1
6 Olkejuado High Sch Bio/Chem 1
7 Sajiloni Girls Sec Eng/Lit 1
8 Senior Chief Rissa Hist/Kisw 1
TOTAL 8

KAJIADO NORTH SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Enoomatasiani Girls Sec. Sch Maths/Phy 1
2 Inkiito Manoh Sec Bio/Chem 1
3 Oldonyonyokie Girls Sec Bio/Agric 1
4 Oloibor-Soit Girls Sec Kisw/CRE 1
5 Oloolaiser High Sch Bio/Chem 1
6 Olooseos Girls Phy/Maths 1
7 P.C.E.A. Kimuka Girls Sec Sch Agric/Bio 1
TOTAL 7

KAJIADO WEST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Baraka Oontoyie Girls Phy/Maths 1
2 Ewuaso Girls Sec Sch Hist/CRE 1
3 Kibiko Sec Sch Bio/Chem 1
4 Najile Boys Hist/CRE 1
5 Naningoi Girls Sec Sch Maths/Phy 1
6 P.C.E.A. Ilngarooj High Sch Kisw/Hist 1
TOTAL 6

LOITOKITOK SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Girls Sec Loitokitok Hist/CRE 1
2 Colin Davis Sec CRE/Geo 1
3 Enkii Sec Sch Chem/Phy 1
4 Entarara Sec Hist/CRE 1
5 Entonet Sec Kisw/Geo 1
6 Iltilal Sec Sch Eng/Lit 1
7 Kikelelwa Sec Sch Phy/Chem 1
95

8 Kimana Girls Sec Comp/… 1
9 Kimana Mixed Sec Bio/Agric 1
10 Olchorro Sec Hist/CRE 1
11 Oloitokitok Boys Sec Kisw/Hist 1
12 Rombo Girls Sec Geo/Bst 1
TOTAL 12

MASHURUU SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Erankau Sec Kisw/Bst 1
2 Mashuuru Sec Sch Maths/Chem 1
3 Masimba Sec Sch Phy/Maths 1
4 Merrueshi Maasai High Bio/Agric 1
TOTAL 4

KERICHO COUNTY
BELGUT SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Belgut Starehe Boys Centre Chem/Maths 1
2 Belgut Starehe Girls Sec Sch Bio/Chem 1
3 Chemamul Boys Sec Sch Kisw/CRE 1
4 Chepkosilen Sec Sch Geo/Hist 1
5 Chepkoton Girls Maths/Phy, Eng/Lit 2
6 Chepkutung Sec Sch Kisw/Hist 1
7 Cheptenye Boys Sec Sch Bst/Geo 1
8 Getumbe Sec Sch Maths/Phy 1
9 Kabianga Boys High Sch Kisw/Hist, Bio/Maths 2
10 Kabianga Girls Sec Sch Hist/CRE 1
11 Kaborok Girls Sec Sch Maths/Phy 1
12 Kapchebet Girls Sec Sch Chem/Maths 1
13 Kapkitony Day Sec Sch Eng/Lit 1
14 Kapmaso Sec Sch Bio/Chem 1
15 Kaptebeswet Girls Sec Eng/Lit 1
16 Kibingei Girls Sec Sch Bio/Agric 1
17 Kipsolu Boys Sec Sch Geo/CRE 1
18 Koiwalelach Girls Sec Sch Agric/Bio, Kisw/CRE 2
19 Nyabangi Sec Sch Maths/Phy 1
20 Sosiot Girls Sec Maths/Phy 1
TOTAL 23

BURETI SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Litein Girls Eng/Lit 1
2 Arokyet Girls Hist/CRE, Bio/Agric 2
3 Cheborge Boys Bio/Agric, Eng/Lit 2
4 Cheborge Girls Hist/Geo 1
96

5 Chebwagan Boys Bio/Chem, Geo/Bst 2
6 Chelilis Girls Eng/Lit 1
7 Chemoiben Sec Eng/Lit 1
8 Chepkulgong Mixed Hist/CRE 1
9 Getarwet Day CRE/Geo 1
10 Getarwet Girls Bio/Agric 1
11 Itoik Day Kisw/CRE 1
12 Kabartegan Boys Maths/Chem 1
13 Kaborus Sec CRE/Hist 1
14 Kaminjeiwet Sec Chem/Bio 1
15 Kapkarin Sec Eng/Lit 1
16 Kapkatet Day Agric/Bio 1
17 Kapkisiara Girls Geo/Bst, Comp/…. 2
18 Kapsinendet Sec CRE/Hist 1
19 Kapsogeruk Sec Bst/Geo 1
20 Kaptele Sec Maths/Bst 1
21 Kelunet Sec Hist/CRE 1
22 Kibugat Sec Geo/Bst 1
23 Kiptewit Boys Agric/Bio 1
24 Kiptewit Girls Geo/Bst, Bio/Chem 2
25 Kiptobon Sec Bst/Geo 1
26 Korongoi Girls Eng/Lit, Maths/Bst 2
27 Litein Boys Maths/Phy 1
28 Mabasi Sec Phy/Maths 1
29 Ngesumin Girls Bio/Agric 1
30 Ngoina Sec Kisw/Geo 1
31 Ngororga Sec Bio/Agric 1
32 Reresik Sec Kisw/Geo 1
33 Roret Boys Bio/Agric 1
34 Siongi Sec Eng/Lit 1
35 Sosit Day Geo/Hist 1
36 Sosit Girls Eng/Lit 1
37 St Paul Charera Special Sch Bio/Agric 1
38 Tengecha Boys Kisw/Geo, Eng/Lit 2
39 Tengecha Girls Bio/Chem 1
40 Tepkutwet Sec Geo/Bst 1
41 Tiriitab Moita Sec Chem/Bio 1
42 Tulwet Boys Eng/Lit 1
43 Litein Day Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 50

KERICHO SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ainamoi Boys Maths/Phy 1
2 Chebigen Sec Sch Maths/Phy 1
3 Chepkoiyo Sec Sch Bst/Maths 1
97

4 Chepngobob Sec Sch Bio/Agric 1
5 Kaboloin Sec Sch Bio/Agric 1
6 Kapkiam Sec Sch Kisw/Hist 1
7 Kapngetuny Sec Sch Phy/Maths 1
8 Kapsoit Sec Sch Kisw/CRE 1
9 Kaptebeswet Sec Sch Eng/Lit 1
10 Keongo Sec Sch Kisw/CRE 1
11 Kericho Day Bio/Agric 1
12 Kericho High Maths/Geo 1
13 Kericho Township Kisw/CRE 1
14 Kipchimchim Boys Comp/… 1
15 Kipsigis Girls Kisw/Hist 1
16 Maso Sec Sch Hist/CRE 1
17 Moi Sitotwet Sec Sch Bio/Chem 1
18 Moi Tea Girls Bio/Chem 1
19 Poiywek Sec Sch Phy/Chem 1
TOTAL 19

LONDIANI SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Baraka Sec Comp/… 1
2 Barotion Sec Maths/Chem 1
3 Chagaik Sec Sch Maths/Chem 1
4 Chebewor Sec Sch Eng/Lit 1
5 Chepseon Complex Eng/Lit 1
6 Chepseon Girls Geo/CRE 1
7 Cheres Sec Kisw/CRE 1
8 Chesinende Girls Agric/Bio 1
9 Finch Sec Bst/Geo 1
10 Jagoror Sec Sch Eng/Lit 1
11 Jubilee Sec Bio/Agric 1
12 Kapcheplanga Sec Sch Maths/Phy, Maths/Bst 2
13 Kapsenda Sec Kisw/CRE 1
14 Kedowa Girls Hist/CRE 1
15 Kedowa Special Sec Eng/lit Ksl 1
16 Kiletien Sec Eng/Lit 1
17 Kimasian Boys Kisw/CRE 1
18 Kiprengwe Sec Hist/CRE 1
19 Londiani Boys Geo/Bst, Hist/CRE 2
20 Londiani Girls Geo/Hist, Kisw/Hist 2
21 Londiani Township Eng/Lit 1
22 Moi Sorget Sec Sch Maths/Phy 1
23 Sacred Hill Girls Bio/Chem, H/Sc/… 2
24 Simboiyon Sec Sch Geo/Hist 1
25 Tendeno Sec Eng/Lit 1
26 Tugunon Sec Phy/Maths 1
98

27 Tumaini Sec Bio/Agric 1
28 United Soy Sec Sch Comp/… 1
29 Sitian Mixed Maths/Chem 1
TOTAL 33

SOIN SIGOWET SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Kakibei Girls Geo/Bst 1
2 Cheptuiyet Sec Sch Kisw/CRE Geo/Bst 2
3 Cheramor Sec Sch Phy/Maths 1
4 Iraa Day Bio/Chem 1
5 Kakibei Boys Bio/Agric 1
6 Kapchebwai Sec Sch Maths/Chem 1
7 Kapkeburu Sec Sch Agric/Bio 1
8 Kebeneti Sec Maths/Bst 1
9 Kiptere Boys Bio/Chem 1
10 Marumbasi Sec Sch Kisw/Hist 1
11 Moi Kipsitet Girls Hist/CRE 1
12 Motero Sec Kisw/Geo 1
13 Ngeny Koiborot Sec Sch Eng/Lit 1
14 St. Thomas Mindililwet Bio/Chem 1
15 Sumeek Sec Bio/Chem 1
TOTAL 16

KIPKELION SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AGC Lilloch Sec Sch Hist/CRE 1
2 Chepkechei Boys Eng/Lit, Kisw/Geo 2
3 Chilchila Sec Sch Bio/Chem 1
4 Kalyet Sec Sch Geo/CRE 1
5 Kapias Sec Sch Phy/Maths 1
6 Kaplelit Sec Sch Kisw/CRE 1
7 Kimologit Sec Sch Bio/Agric 1
8 Kipkelion Girls Phy/Maths, Geo/Hist 2
9 Koisagat Sec Sch Maths/Chem 1
10 Kokwet Sec Sch Geo/Bst 1
11 Kunyak Sec Sch Maths/Bst 1
12 Lelu Sec Sch Bio/Agric, Maths/Chem 2
13 Lesirwo Sec Sch Bio/Agric 1
14 Morao Sec Sch Hist/Bst 1
15 Ndubusat Girls Geo/Bst 1
16 Nyairobi Sec Sch Kisw/CRE 1
17 Siret Day Maths/Chem 1
18 Sugutek Sec Sch Phy/Maths 1
19 Taita Towet Boys Drawing & Design/.. 1
20 Tuiyobei Sec Sch Eng/Lit 1
99

21 Tulwapmoi Sec Sch Maths/Chem 1
TOTAL 24

LAIKIPIA COUNTY
LAIKIPIA CENTRAL SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Imenti Sec Sch Hist/CRE 1
2 Kihato Mixed Sec Kisw/CRE 1
3 Laikipia Air Base Sec Comp/… 1
4 Malek Girls Sec Kisw/CRE 1
5 Mathenya Sec Sch Chem/Phy 1
6 Muhonia Sec Bst/Maths 1
7 Oltaffetta Sec Bio/Chem 1
8 St. Augustine Sec- Sirima Maths/Geo 1
9 Sweetwaters Sec Eng/Lit 1
10 Thome Boys Sec Kisw/Geo 1
11 Tigithi Sec Kisw/CRE 1
12 Waguthiru Sec Maths/Phy 1
TOTAL 12

LAIKIPIA EAST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Endana Secondary Sch Kisw/Hist, 1
2 Kalalu Sec Kisw/CRE 1
3 Loise Nanyuki Girls Bio/Chem 1
4 Murungai Mixed Sec Sch Chem/Maths 1
5 Nanyuki Garrison Sec Hist/CRE 1
6 Ndemu Sec Maths/Chem 1
7 Ngenia Sec Bio/Agric 1
TOTAL 7

LAIKIPIA NORTH SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chumvi Day Geo/Kisw 1
2 Dol Dol High Sch Geo/Bst 1
3 Ewaso Sec Sch Bio/Agric 1
4 Ilpolei Mixed CRE/Kisw 1
5 Lokusero Sec Sch Hist/CRE 1
6 St Francis Girls’ Doldol Eng/Lit 1
TOTAL 6

LAIKIPIA WEST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aiyam Sec Sch Hist/Bst 1
2 Emgwen Day Eng/Lit 1
3 G.G Rumuruti Boys Maths/Phy 1
100

4 Githima Sec Sch Phy/Chem 1
5 Kangumo Sec Sch Kisw/Hist 1
6 Karaba Sec Sch Bio/Agric 1
7 Kio Sec Sch Kisw/Geo 1
8 Makutano Sec Sch Eng/Lit 1
9 Mithuri Sec Sch Kisw/Hist 1
10 Mutamaiyu Sec Sch Eng/Lit 1
11 Mutara Sec Sch Kisw/CRE 1
12 Ngumo Boys Eng/Lit 1
13 Olarinyiro Sec Sch Chem/Bio 1
14 Olmoran Sec Sch Hist/CRE, Bio/Chem 2
15 Sipili Mixed CRE/Kisw 1
16 Tetu Sec Sch Bio/Chem 1
17 Thome Sec Sch Geo/Bst 1
TOTAL 18

NYAHURURU SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Brethren Mixed Sec Sch Phy/Maths 1
2 Gatero Girls Eng/Lit 1
3 Gituamba Mixed Sec Eng/Lit 1
4 Igwamiti Sec Sch Bst/Geo, Kisw/Hist 2
5 Kiwanja Mixed Sec Kisw/CRE 1
6 Marmanet Sec Sch Kisw/Hist 1
7 Matuiku Sec Sch Eng/Lit 1
8 Milimani Sec Sch Kisw/Geo 1
9 Muruku Sec Sch Bst/Maths 1
10 Mwenje Mixed Sec Kisw/CRE 1
11 Ndindika Sec Sch Comp/.. 1
12 Ndururi Mixed Sec Maths/Phy 1
13 Ndururumo Mixed Sec Bio/Chem 1
14 Njonjo Girls Bio/Agric,Kisw/Hist 2
15 Njorua Sec Sch Bio/Chem 1
16 Nyh Munyaka Sec Sch Maths/Phy 1
17 Olngarua Sec Sch Eng/Lit 1
18 Starehe Sec Sch Maths/Phy 1
19 Thigio Sec Sch Maths/Chem 1
TOTAL 21

NAKURU COUNTY
GILGIL SUB COUNTY
S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Arthur Magugu Sec Sch Hist/CRE 1
2 Coulson Girls Phy/Maths 1
3 Eburru Sec Sch Bio/Agric 1
4 Echariria Sec Sch Kisw/CRE 1

101

5 Gilgil Day Hist/Kisw 1
6 Gilgil Garrisson Maths/Phy 1
7 Gilgil Girls Phy/Maths 1
8 Gilgil Town Hist/CRE, Maths/Phy 2
9 Gitare Sec Sch Chem/Phy 1
10 Kahuho Sec Sch Bio/Agric 1
11 Karunga Sec Sch Maths/Bst 1
12 Kekopey Ranch Sec Sch Phy/Maths 1
13 Kiungururia Sec Chem/Maths 1
14 Koelel Sec Sch Kisw/CRE, Bio/Chem 2
15 Lady Ann Delemere Bst/Geo 1
16 Lake Elementaita Sec Sch Bio/Chem 1
17 Miti Mingi Sec Sch Kisw/Geo 1
18 Mugaa Sec Sch Comp/… 1
19 Muriricua Sec Sch Eng/Lit 1
20 Muthaiti Sec Sch Phy/Maths 1
21 Nderit Sec Sch Hist/CRE 1
22 Ndibai Sec Sch Hist/CRE, Geo/Bst 2
23 Ndogo Sec Sch Bio/Chem 1
24 Ngecho Sec Sch Eng/Lit 1
25 Ngeteti Sec Sch Hist/CRE, Eng/Lit 2
26 Ngumo Sec Sch Hist/CRE 1
27 Nys Secondary Kisw/CRE 1
28 Oljorai Sec Sch Hist/Bst 1
29 Utumishi Academy Bio/Chem 1
30 Woodard Langalanga Eng/Lit 1
TOTAL 34

KURESOI SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Amani Sec Sch Bio/Agric 1
2 Ambusket Sec Sch Hist/CRE 1
3 Arorwet Sec Sch Bst/Geo 1
4 Bararget Sec Chem/Maths 1
5 Bondet Sec Sch Bio/Chem 1
6 Chebara Sec Sch Eng/Lit 1
7 Chemaner Sec Sch Geo/CRE, Eng/Lit 2
8 Chesirkwa Sec Sch Phy/Chem 1
9 ELCK Kongoi Sec Sch Maths/Phy, Bio/Agric 2
10 Emitik Girls Comp/.. 1
11 Haraka Sec Sch Eng/Lit 1
12 Kamara Sec Sch Bio/Agric 1
13 Kamwaura Sec Sch Kisw/CRE 1
14 Kapkeet Sec Sch Bio/Chem 1
15 Kaplamai Sec Sch Hist/CRE 1
16 Kaplelach Sec Sch Geo/Hist 1
102

17 Kapsimbeiywo Sec Sch Eng/Lit 1
18 Karirikania Sec Sch Bio/Agric 1
19 Kibaraa Sec Sch Geo/Hist 1
20 Kio Sec Sch Kisw/Geo 1
21 Kipkoris Girls Bio/Agric 1
22 Kiptagich Sec Sch Eng/Lit 1
23 Kiptororo Sec Sch Maths/Bio 1
24 Koige Sec Sch Kisw/Geo 1
25 Korao Sec Sch Bio/Agric 1
26 Mau Sec Sch Eng/Lit 1
27 Mau Summit Sec Sch Maths/Bst, Kisw/CRE 2
28 Mawingu Sec Sch Maths/Phy 1
29 Mkulima Sec Sch Eng/Lit 1
30 Mlima Sec Sch Chem/Bio 1
31 Moi Amalo Sec Sch Bio/Agric 1
32 Muchorwe Sec Sch Maths/Chem 1
33 Murinduko Baptist Kisw/Geo 1
34 Mutukanio Sec Sch Bst/Geo 1
35 Mwaragania Sec Sch Agric/Bio 1
36 Ngorofa Sec Sch Agric/Bio 1
37 Ogiek Kwanza Sec Sch Phy/Maths 1
38 Ogiek Sotiki Sec Sch Geo/Bst 1
39 Olenguruone Sec Maths/Chem, Comp/… 2
40 Sachangwan Ndoinet Kisw/CRE 1
41 Set Kotes Sec Sch Bio/Agric 1
42 Silibwet Sec Sch Maths/Bst 1
43 Tendwet sec Geo/CRE 1
44 Sirikwa Sec Sch Agric/Bio 1
45 Sitoito Sec Sch Geo/Kisw 1
46 Siwot Girls Bst/Geo 1
47 Sukutek Sec Sch Eng/Lit 1
48 Temoyetta Deb Sec Sch Maths/Chem 1
49 Tinet Kapkoi Maths/Chem 1
50 Tinet Mixed Kisw/CRE 1
51 Tulwet Sec Sch Bio/Chem 1
52 Umoja Tulwet Maths/Geo 1
TOTAL 56

MOLO SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Arimi Sec Sch Kisw/Hist 1
2 Chandera Sec Sch Bio/Agric 1
3 Chesingele Sec Sch Bio/Agric 1
4 Elburgon Deb Phy/Chem 1
5 Elburgon Sec Kisw/CRE 1
6 Kapsita Sec Sch Bio/Agric 1
103

7 Lawina Sec Sch Chem/Bio 1
8 Mary Mount Girls Maths/Phy 1
9 Mianzini Sec Sch Eng/Lit 1
10 Michatha Sec Sch Bio/Agric 1
11 Michinda Boys Bio/Chem 1
12 Molo Academy Boys Eng/Lit, Kisw/Geo 2
13 Molo Highway Kisw/Hist 1
14 Molo Secondary Hist/CRE 1
15 Mona Sec Sch Maths/Chem 1
16 Moto Sec Sch H/Sc/… 1
17 Mukinyai Sec Sch Maths/Chem 1
18 Nyakiambi Mixed Kisw/Hist 1
19 Njenga Karume Sec Sch Hist/CRE 1
20 Pcea Elburgon Sec Sch Maths/Chem 1
21 Pcea Kambala Girls Kisw/Hist 1
22 Sokoro Girls Kisw/Hist 1
23 St. Brendan’s Sec Sch Bio/Agric 1
24 St. James Mixed Eng/Lit 1
25 St. Joseph’S Elburgon Kisw/Hist 1
26 Tayari Sec Sch Bio/Agric,Maths/Geo 2
27 Turi Sec Maths/Bio 1
TOTAL 29

NAIVASHA SUB COUNTY
S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Gatamaiyu Sec Sch Eng/Lit 1
2 Gituamba Sec Maths/Phy 1
3 Gituru Mixed Comp/… 1
4 Governor Sec Hist/CRE 1
5 Karima Mixed Eng/Lit 1
6 Kiambogo Sec Bio/Agric 1
7 Kijabe T/Ship Sec Geo/Hist 1
8 Kinungi Sec Sch Hist/CRE 1
9 Lake Naivasha Girls Maths/Phy 1
10 Longonot T/Ship Kisw/Hist 1
11 Maai Mahiu Boys Chem/Maths 1
12 Maai Mahiu Girls Kisw/Geo 1
13 Magereza Academy CRE/Hist 1
14 Maiella T/Ship Bst/Maths 1
15 Maraigushu Sec Sch Phy/Maths 1
16 Milimani High Eng/Lit,CRE/Hist 2
17 Mirera Sec Eng/Lit, Chem/Maths 2
18 Mununga Sec Hist/CRE 1
19 Munyu Sec Geo/Bst 1
20 Mwiciringiri Sec Eng/Lit 1
21 Naivasha Day Hist/CRE 1

104

22 Naivasha High Bio/Chem 1
23 Namuncha Peace Maths/Bst 1
24 Ndabibi Sec Maths/Chem 1
25 North Karati Maths/Bst 1
26 Nyakairu Senior Geo/Bst 1
27 Nyamathi Sec Sch Hist/CRE 1
28 Nyondia Sec Kisw/Hist 1
29 Rubiri Sec Maths/Bst 1
30 Rutere Sec Bio/Chem 1
31 St Andrews Tarabete Kisw/Geo 1
32 Naivasha Girls Eng/Lit 1
TOTAL 34

NAKURU EAST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Hillcrest Sec Sch Kisw/Geo 1
2 Kimathi Sec Bio/Chem 1
3 Langalanga H/Sc/… 1
4 Nakuru Central Bst/Maths 1
5 Nakuru Day Kisw/Geo 1
6 Nakuru Girls H/Sc/… 1
7 Natewa Sec Sch Eng/Lit 1
8 Ngala Sch For Deaf Geo/Hist 1
9 Rhino Sec Kisw/Hist 1
10 St Marys Girls Geo/Bst 1
TOTAL 10

NAKURU WEST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kenyatta Sec Hist/CRE 1
2 Mogoon Sec Comp/… 1
3 Nakuru West Kisw/Geo 1
4 Tumaini House Comp/… 1
5 Uhuru High Phy/Maths 1
TOTAL 5

NAKURU NORTH SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bahati PCEA Girls Bio/Agric, Phy/Maths 2
2 Bavuni Sec. Comp/… 1
3 Bishop Edward Donovan Kisw/Geo 1
4 Dundori Sec. Phy/Maths 1
5 Heroes High Comp/… 1
6 Heshima Sec. Eng/Lit 1
7 J. M. Kariuki Sec. Comp/… 1
8 Jomo Kenyatta Boys Kisw/Geo 1
105

9 Jomo Kenyatta Girls Hist/CRE 1
10 Kiamaina Sec. Eng/Lit 1
11 Limuko Sec. Eng/Lit 1
12 Menengai Hill Sec. Geo/Bst 1
13 Mikeu Sec. Maths/Chem 1
14 Murunyu High Sch. Hist/CRE 1
15 Mwiruti Sec. Kisw/CRE 1
16 Ndungiri Sec. Hist/CRE 1
17 Our Lady Of Fatima Mixed Kisw/CRE 1
18 Rigogo Sec. Bio/Agric 1
19 St. Anthony Engoshura Geo/Bst 1
20 St. Francis Bahati Sec. Geo/CRE 1
21 St. John’S Bahati Sec. Bio/Agric 1
22 St. Joseph Kirima Sec. Hist/CRE 1
23 St. Mark Eldonio Sec. Geo/Maths 1
24 Wanyororo Sec. Hist/CRE 1
25 Workers Sec. Bio/Chem 1
TOTAL 26

NJORO SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Cheptoroi Sec Sch Eng/Lit 1
2 Ewaat Sec Sch Hist/CRE 1
3 Gichobo Sec Sch Hist/Geo 1
4 Kenyatta Mixed Eng/Lit 1
5 Keriko Sec Sch Eng/Lit 1
6 Kianjoya Sec Sch Eng/Lit 1
7 Kilimo Sec Sch Kisw/Hist 1
8 Lare Vision Sec Sch Bst/Maths 1
9 Larmudiac High Sch Hist/CRE 1
10 Larmudiac Mixed Maths/Geo 1
11 Likia Sec Sch Geo/Bst 1
12 Lusiru Sec Sch Hist/CRE 1
13 Mau Narok Sec Sch Maths/Geo 1
14 Mauche Samoei Phy/Maths 1
15 Mosop Mixed Eng/Lit 1
16 Mugumo Sec Sch Bio/Chem 1
17 Muthiga Sec Sch Bst/Maths 1
18 Mwigito Excel Maths/Bst 1
19 Naishi Sec Sch Bio/Agric 1
20 Ndege Sec Sch Hist/CRE 1
21 Nessuit Sec Sch Kisw/CRE 1
22 Ngwataniro Sec Sch Kisw/Geo 1
23 Njoro Boys Maths/Chem 1
24 Njoro Central Bio/Chem 1
25 Njoro Day Eng/Lit 1
106

26 Njoro Girls CRE/Geo 1
27 Mutarakwa Eng/Lit 1
28 Ogiek Nessuit Sec Sch Phy/Maths 1
29 Sinendet Sec Sch Hist/CRE 1
30 Siryat Sec Bst/Geo 1
31 Subuku Sec Sch Phy/Maths 1
32 Sururu Sec Sch Bio/Agric 1
33 Taita Mauche Sec Sch Chem/Maths 1
34 Teret Sec Sch Eng/Lit 1
35 Tipis Sec Sch Hist/Geo 1
36 Wendani Sec Sch Phy/Maths 1
TOTAL 36

RONGAI SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Morop Girls H/Sc…, Eng/Lit 2
2 AIC Tulwobmoi Bio/Agric 1
3 Akuisi Sec Sch Bio/Agric 1
4 Athinai Sec Sch Kisw/CRE 1
5 Bomassan Sec Sch Bio/Chem 1
6 Boror Mixed Kisw/Bst 1
7 Bright Hope Lomolo Kisw/Geo 1
8 Kampi Ya Moto Sec Sch Kisw/Hist 1
9 Kandutura Sec Sch Geo/Bst 1
10 Kapsetek Secondary Maths/Phy, Eng/Lit 2
11 Kimangu Day Bio/Agric 1
12 Kirobon Boys Maths/Geo, Kisw/CRE 2
13 Kirobon Girls Maths/Chem, Kisw/Hist 2
14 Lake Solai Geo/CRE 1
15 Lengenet Sec Sch Eng/Lit 1
16 Mama Ngina Kenyatta Maths/Bst, Comp/… 2
17 Matuiku Sec Sch Hist/Bst 1
18 Mawe Mixed Day Kisw/Geo 1
19 Mema Secondary Bio/Chem 1
20 Mercy Njeri Sec Sch Kisw/Geo 1
21 Ngata Sec Sch Maths/Chem 1
22 Ogilgei Sec Sch Bst/Maths 1
23 Pamela Scot Leldet Sec Eng/Lit 1
24 Patel Day Eng/Lit 1
25 Piave Sec Geo/Bst 1
26 Solai Boys Eng/Lit 1
27 Solai Kale Sec Sch Maths/Geo 1
28 Springs High Kisw/Hist 1
29 Tuiyotich Sec Sch Maths/Bst 1
30 TOTALS 34

107

SUBUKIA SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Arash Sec Eng/Lit 1
2 Forest Hill Sec Kisw/Hist 1
3 Gitura Sec Sch Kisw/CRE 1
4 Greenhills Sec Maths/Phy 1
5 Kabazi Sec Kisw/Geo 1
6 Kieni Sec Maths/Chem, Kisw/CRE 2
7 Maryland Sec Bst/Maths 1
8 Mwireri Sec Bio/Agric 1
9 Ol Donyo Mara Sec Sch Geo/CRE 1
10 Ol’ Manyatta Sec Sch Kisw/Geo 1
11 Our Lady Of Victories Sec Sch Hist/CRE 1
12 St Paul Kiriko Sec Sch Geo/CRE 1
13 St. Michael Gatagati Sec Kisw/Geo 1
14 Subukia Day Maths/Chem 1
15 Umoja Sec Geo/Hist 1
16 Wei Sec Hist/CRE 1
TOTAL 17

NANDI COUNTY
CHESUMEI SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A.C.K. Lagat-Olmetuny Maths/Phy 1
2 A.I.C. Kamoiywo Girls Comp/… 1
3 A.I.C. Kechire Sec. Bio/Agric Bst/Geo 2
4 A.I.C. Kosirai Girls Bio/Agric 1
5 A.I.C. Moi Kapkuto Hist/CRE 1
6 A.I.C. Mutwot Secondary Hist/CRE 1
7 Itigo Girls Hist/CRE 1
8 Kapkechui Girls Eng/Lit 1
9 Kapsabet Boys French/… 1
10 Kapsisiywa Sec. Geo/CRE 1
11 Kombe Secondary Bio/Agric 1
12 Kosirai High Hist/CRE 1
13 Lelmokwo Boys Bio/Agric 1
14 Martin Lel Sec. Maths/Phy 1
15 Moi Sirgoi Boys Agric/Bio 1
16 Namgoi Mixed Bio/Maths 1
17 Ngechek Seconday Eng/Lit 1
18 Saniak Secondary Eng/Lit 1
19 St. Canisius Mateget Sec. Bio/Agric 1
20 St. Francis Cheptarit Girls Geo/CRE 1
21 St. John Chemuswo Sec. Bst/Maths 1
22 St. Josephs Girls Chepterit Agric/Bio 1
23 St. Jude Kokwet Sec. Kisw/CRE 1
108

24 St.Sylvester Sironoi Bio/Agric 1
TOTAL 25

NANDI CENTRAL SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A. I. C. Kapchemoiywo Girls Kisw/CRE 1
2 A.C. K. Kipsugur Phy/Maths 1
3 A.I.C. Kiborgok Girls Bio/Agric 1
4 Chepkumia Sec. Eng/Lit 1
5 Fr. Kuhn Chepsonoi Eng/Lit 1
6 Holy Rosary Girls Geo/Bst, Maths/Phy 2
7 Kabikwen Secondary Bio/Agric 1
8 Kabirirsang Sec. Comp/… 1
9 Kabwareng Sec. Bio/Agric 1
10 Kamobo Sec. Eng/Lit 1
11 Kapsabet Girls High Bio/Agric 1
12 Kiborgok Sec. Kisw/CRE 1
13 Kilibwoni Boys High Kisw/Hist 1
14 Kimnyoasis Secondary Bio/Agric 1
15 Kimondi Secondary Eng/Lit 1
16 Kipsigak Boys Kisw/Hist 1
17 Kipture Secondary Geo/Hist 1
18 Ndubeneti Sec. Phy/Maths 1
19 Our Lady Of Victory Kapnyeberai Girls Comp/… Maths/Phy 2
20 St. Barnabas Tegat Agric/Bio, Chem/Phy 2
21 St. Roberts Arwos Maths/Bst 1
22 Terige Boys High Hsci/… 1
23 Tulon Secondary Bio/Agric 1
TOTAL 26

NANDI EAST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Sochoi Girls Eng/Lit 1
2 Chebarus Sec. Eng/Lit 1
3 Cheplelachbei Sec. Eng/Lit 1
4 Cheptabach Sec Bio/Agric 1
5 Jean Marie Seroney Eng/Lit 1
6 Kabote Advent Comp/… 1
7 Kaplelmet Sec. Chem/Maths 1
8 Kapsimatwo Sec. Geo/Bst 1
9 Kaptien Sec. Maths/Phy 1
10 Kaputi Sec. Maths/Phy 1
11 Kipkoror Sec. Kisw/Hist 1
12 Kosoiywo Sec Bio/Chem 1
13 Lelwak Boys Maths/Chem 1
14 Mogobich Sec. Kisw/Hist 1
109

15 Our Lady Of Peace Comp/… 1
16 Samoei Boys Eng/Lit, Maths/Phy 2
17 Sochoi Boys Sec. Bio/Agric 1
18 Taboiyat Sec. Phy/Maths 1
19 Taito K.T.G.A Phy/Maths 1
TOTAL 20

NANDI NORTH SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Laboret Girls Phy/Maths 1
2 AIC Chepkemel Sec Sch Maths/Chem 1
3 AIC Cheptonon Sec Sch Kisw/Hist 1
4 AIC Cheptuiyet Sec Sch Eng/Lit 1
5 AIC Kamanyinya Sec Sch Eng/Lit 1
6 Aron Moiben Kungurwet Kisw/CRE 1
7 Brigitta Girls Bio/Agric, Kisw/Hist 2
8 Cheptil Sec Sch Bio/Agric, Kisw/Hist 2
9 Chepyagoris Sec Sch Bio/Agric 1
10 Eisero Girls Kisw/CRE 1
11 Kabiyet Boys Comp/..,Eng/Lit 2
12 Kamungei Sec Sch Bio/Agric 1
13 Kapkatet Day Bio/Agric 1
14 Kapkoimur Sec Sch Eng/Lit 1
15 Kapnganio Sec Sch Kisw/CRE 1
16 Kebulonik Sec Sch Comp/… 1
17 ACK Kimogoch Sec Sch Eng/Lit 1
18 Koitalel Samoei Sec Sch CRE/Kisw 1
19 Kurgung Boys Eng/Lit, Bio/Chem 2
20 SDA Kurgung Girls Chem/Bio 1
21 Laboret Boys Comp/… 1
22 Moi Kabiemit Sec Sch Chem/Maths 1
23 Ndalat Gaa Comp/.. 1
24 Sangalo Sec Sch Eng/Lit 1
25 St Andrew Kapsato Sec Sch Hist/CRE 1
26 St Josephs Kamwega Sec Sch Eng/Lit 1
27 St Josephs Kapkenyeloi Sec Sch Bio/Agric 1
28 St Lukes Kapngombe Sec Sch Chem/Bio 1
29 St Mathews Kormaet Sec Sch Hist/Kist 1
30 St Mathews Septonok Girls Kisw/CRE, Maths/Phy 2
31 St Michael Kabisaga Comp/… 1
32 St Monicah Kapkoros Hist/Geo 1
33 St Patricks Chemnoet Kisw/CRE 1
34 St Peters Kamasai Chem/Bio 1
35 St Teresa Of Avilla Bio/Agric, Hist/CRE 2
36 Stephen Kositany Girls Eng/Lit, Kisw/CRE 2
37 Tabolwa Sec Sch Bio/Chem 1
110

38 Tangaratwet Sec Sch Chem/Bio 1
39 Tulwo Girls Eng/Lit 1
TOTAL 46

NANDI SOUTH SUB COUNTY
S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A.C.K Kapsoo Girls Sec Kisw/Hist 1
2 A.I.C Chebisaas Girls Phy/Chem 1
3 A.I.C Mosombor Sec Hist/Kisw 1
4 Banja Sec Bst/Maths 1
5 Bishop Neo Kongai Kitaor Sec Phy/Chem 1
6 St Joseph’ s Chebara Sec Maths/Bio 1
7 Aldai Boys Maths/Phy 1
8 Chepkebuge Sec Maths/Chem 1
9 Chepkongony Sec Bio/Agric 1
10 Aldai Girls Agric/Geo 1
11 Fr. Mair Girls Bio/Agric 1
12 Ibanja Mixed Hist/CRE 1
13 Kamimei Sec Bst/aths, Agric/Geo 2
14 Kapkeben Day Mixed Sec Maths/Chem 1
15 Kapkeben Girls Sec Maths/Phy 1
16 Kapkerer Sec Bio/Agric 1
17 Kapkolei Girls Comp/…, Chem/Maths 2
18 Kapkures Sec Hist/CRE 1
19 Kapsengere Sec Maths/Phy 1
20 Kaptumo Boys Geo/CRE 1
21 Kemeloi Boys Phy/Chem 1
22 Kemeloi Girls Sec Bio/Agric 1
23 Kimaren Sec Eng/Lit 1
24 Kiptulus Sec Geo/Bst 1
25 Koibarak Sec Geo/Bst 1
26 Koitabut Sec Eng/Lit 1
27 Koyo Sec Eng/Lit 1
28 Maraba Sec Eng/Lit 1
29 Mugen Mixed Geo/CRE 1
30 Musasa Ipa Sec Bio/Agric 1
31 Ndurio Sec Bio/Agric 1
32 Serem Boys Maths/Bst 1
33 St. Anne’S Kapkemich Girls Hist/CRE 1
TOTAL 35

TINDERET SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Taunet Sec Sch Geo/Bst 1
2 Ainapngetuny Sec Sch Geo/Bst 1
3 Chemamul Sec Sch Phy/Maths 1
111

4 Chemase Sec Sch Maths/Bst 1
5 Chemutia Sec Sch Eng/Lit 1
6 Cheptonon Sec Sch Bio/Chem 1
7 Fr. Boyle Kabolebo Bio/Chem 1
8 Fr. Martin Boyle Sec. Maths/Phy 1
9 Henry Kosgey Kibukwo Eng/Lit 1
10 Kabirer Sec. Phy/Maths 1
11 Kabutiei Sec. Maths/Bst 1
12 Kamelil Sec. Bio/Agric 1
13 Kamuny Sec. Bio/Maths 1
14 Kapsigilai Girls Bio/Agric 1
15 Kimugul Sec Kisw/Bst 1
16 Kipyaor Sec. Bst/Hist 1
17 Meteitei Boys Bst/Hist,Eng/Lit 2
18 Sarwat Mixed Eng/Lit 1
19 St. Johns Mixed Day Hist/CRE 1
20 St. Mary’S Tachasis Girls Maths/Chem 1
21 St. Michaels Kamelilo Mixed Bio/Agric 1
22 St. Peters Soba Mixed Geo/Hist 1
23 Tinderet Boys Eng/Lit 1
24 Sokosik Geo/Bst 1
TOTAL 25

NAROK COUNTY
NAROK NORTH SUB COUTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aramat Sec Sch Hist/CRE Maths/Phy 2
2 Enabelibel Sec Kisw/Hist 1
3 Enooseyia Mixed Bio/Chem 1
4 Entontol Sec Bio/Agric 1
5 Eor E-Kule Sec Eng/Lit Bst/Geo 2
6 Kisiriri Sec Eng/Lit Kisw/Hist 2
7 Maasai Girls Sec Maths/Chem Comp/… 2
8 Masikonde Sec Bio/Chem Eng/Lit 2
9 Narok High Sch Drawing& Design/- Eng/Lit 2
10 Nkareta Sec Phy/Maths 1
11 Ntimama Sec Phy/Maths 1
12 Ntulele Sec Agric/Bio 1
13 Nturumeti Sec Bio/Agric 1
14 Olasiti Sec Kisw/CRE 1
15 Olchorro Sec Kisw/CRE 1
16 Ole Tipis Girls Sec Bio/Agric Geo/Bst 2
17 Olokirikirai Mixed Bst/Maths Eng/Lit 2
18 Olorropil Mixed Hist/CRE 1
19 Sakutiek Mixed Eng/Lit 1
20 Senchura Sec Geo/Hist 1
112

21 St. Antony’S Sec Hist/CRE 1
22 St. Mary’S Sec Bio/Agric 1
23 Suswa Girls Kisw/Hist 1
TOTAL 31

NAROK SOUTH SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aganga Secondary Maths/Phy 1
2 Chemwokter Secondary Kisw/Hist 1
3 Choronok Sec Bio/Agric 1
4 Enakishomi Sec Hist/Kisw 1
5 Enelerai Sec Geo/CRE 1
6 Enkare Nairowua Girls Kisw/Hist, Maths/Geo 2
7 Enoosogon Sec Kisw/Hist 1
8 Ilmotiok Secondary Hist/Kisw 1
9 Kotolian Secondary Eng/Lit 1
10 Kutete Secondary Agric/Bio 1
11 Kuto Sec Hist/Geo 1
12 Laluk Sec Geo/Bst 1
13 Lemek Namunyak Girls Agric/Bio, Chem/Bio 2
14 Loita Girls Geo/Bst 1
15 Loita Mixed Sec Geo/Hist Bio/Maths 2
16 Maasai Mara Eng/Lit 1
17 Marinwa Sec Bio/Agric 1
18 Mogoiyuet Secondary Sch Bst/Geo 1
19 Moi Naikara Bst/Geo Kisw/CRE 2
20 Naisudori Mixed Sec Bst/Geo 1
21 Naroosura Secondary Eng/Lit 1
22 Ngiito Secondary Phy/Maths Eng/Lit 2
23 Nkaroni Sec Phy/Maths 1
24 Nkorkori Boys Eng/Lit 1
25 Olashapani Girls CRE/Hist 1
26 Olchorro Oirowua Mixed Day Bio/Chem 1
27 Olderkesi Sec Eng/Lit, Agric/Bio 2
28 Olenkapune Mixed Day Secondary Agric/Bio 1
29 Olereut Mixed Maths/Phy 1
30 Olkiriane Secondary Hist/CRE 1
31 Ololoipangi Sec Bio/Chem 1
32 Ololulunga Boys Maths/Bst Agric/Bio 2
33 Oloomirani Boys Kisw/Hist 1
34 Ongata Oloirien Sec Maths/Chem 1
35 Rongena Sec Bio/Agric 1
36 Samoei Kiptenden Eng/Lit 1
37 Sekenani Girls Maths/Bst 1
38 Siwot Sec Sch Agric/Bio 1
39 Talek Boys Kisw/Hist Agric/Bio 2
113

40 Talek Girls Bio/Agric Kisw/CRE 2
41 Tumoiyot Sec Bio/Agric 1
TOTAL 50

TRANS MARA EAST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chesma Sec Sch Bst/Hist 1
2 Emurua Dikirr Boys Maths/Bst 1
3 Ilkerin Girls Kisw/Geo 1
4 Ilkerin Mixed Hist/CRE 1
5 Kabolecho Girls Kisw/CRE 1
6 Kapweria Mixed Kisw/Hist 1
7 Kelonget Mixed Maths/Phy 1
8 Kiletien Boys Phy/Maths 1
9 Kisiara Mixed CRE/Kiw 1
10 Koisagat High Eng/Lit 1
11 Murkan Mixed Maths/Geo 1
12 Ndamama Mixed Kisw/Hist 1
13 Simotwet Mixed Maths/Bst 1
TOTAL 13

TRANS MARA WEST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kapune Mixed Kisw/Hist 1
2 Kilgoris Boys Bst/Maths Drawing&Design… 2
3 Kilgoris Girls Comp/… Kisw/Hist 2
4 Kondamet Sec Hist/CRE 1
5 Masurura Mixed Hist/CRE 1
6 Ongata Barrikoi Boys Hist/CRE 1
7 Osonkoroi Sec Eng/Lit 1
8 Poroko Friends Maths/Phy 1
9 Shankoe Mixed Maths/Phy 1
10 Siria Girls Geo/Bst 1
11 Ongata Barrikoi Girls Phy/Maths 1
TOTAL 13

SAMBURU COUNTY
SAMBURU CENTRAL SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Moi Girls Hist/CRE 1
2 Barsaloi Mixed Maths/Phy 1
3 Kisima Mixed Chem/Maths 1
4 Lodokejek Mixed Kisw/CRE 1
5 Loosuk Mixed Maths/Chem 1
6 Lpartuk Mixed Agric/Bio 1
7 Maralal Boys Agric/Bio 1
114

8 Maralal Mixed Geo/Kisw 1
9 Samburu Mixed Maths/Phy 1
10 Sirata Oirobi Chem/Maths 1
TOTAL 10

SAMBURU EAST SUB COUNTY
S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Sereolipi Mixed Bio/Agric 1
2 Lolokwe Mixed Maths/Geo 1
3 Wamba Boys Kisw/Crre 1
4 Engilae Mixed Kisw/Hist 1
TOTALS 4

SAMBURU NORTH SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Baragoi Mix Kisw/CRE 1
2 Marti Mixed Hist/CRE 1
3 Ndoto Boys Maths/Bst 1
TOTAL 3

TRANS NZOIA COUNTY
ENDEBES SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Andersen High Sch Hist/CRE 1
2 Bwala Secondary Geo/Bst, Maths/Phy 2
3 Cheptantan Secondary Kisw/Hist, Geo/Bst 2
4 Japata Secondary Bio/Chem,Eng/Lit 2
5 Kimwondo Secondary Bio/Chem 1
6 Kitum Sec Sch Bio/Agric 1
7 Matumbei Sec Bio/Agric 1
8 Mubere Secondary Maths/Chem 1
9 Nalulingo Sec Sch Bio/Agric 1
10 Njoro Secondary Kisw/CRE 1
11 St Barnabas Boys’ Sec Sabwani Maths/Phy 1
12 St Mary’S Nai Boys Sec Maths/Chem 1
13 St Mary’S Nai Girls Sec Chem/Maths, Kisw/Geo 2
TOTAL 17

KIMININI SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Kapkoi Sisal Maths/Geo 1
2 AIC Kaptien Secondary Sch Eng/Lit 1
3 AIC Kibomet Maths/Phy 1
4 AIC Konoin Kisw/Hist 1
5 AIC Naisambu Geo/Bst 1
6 Friends Mufutu Secondary Eng/Lit 1
115

7 Friends Secondary Sch Chalicha Eng/Lit 1
8 Friends Secondary Sch Sirende Bio/Agric 1
9 Hilario Wekhonye Maths/Geo 1
10 Ka-Ahuho Secondary Sch Geo/Bst 1
11 Kabuyefwe Friends Secondary Sch Hist/CRE,Geo/Kisw 2
12 Kabuyefwe Girls Secondary Sch Bst/Geo,Eng/Lit 2
13 Kiungani Academy Eng/Lit 1
14 Machungwa High Maths/Chem 1
15 Masaba Sec Sch Maths/Phy, Hist/CRE 2
16 Michael Wamalwa Birunda High Sch Hist/CRE 1
17 Mitoto S A Sec Bio/Agric 1
18 Muungano Sec Comp/…. 1
19 Namanda Sec Eng/Lit, Bst/Hist 2
20 Nyabomo Secondary Bio/Chem 1
21 Sabata Secondary Sch Eng/Lit 1
22 St Andrews Girls Baraton Eng/Lit 1
23 St Anthony’S Boys Kitale Hist/CRE 1
24 St Brigids Girls S S Eng/Lit 1
25 St James Amagoro Sec Chem/Maths 1
26 St James Mabonde Bio/Agric 1
27 St John’S Nyamira Eng/Lit 1
28 St John’S Sirende Geo/Bst 1
29 St Joseph’S Ack Kibagenge Bio/Agric 1
30 St Joseph’S Secondary Sch – Nyasi Hist/Kisw 1
31 St Michael’S Kikwamet Kisw/Hist 1
32 St Patricks Boys Waitaluk Bst/Maths 1
33 St Raphael Bigtree Geo/Maths 1
34 St Teresa’s Bikeke Girls Secondary Phy/Maths 1
35 St Theresa’S Boys Bikeke Eng/Lit 1
36 St Theresas Sec Sch-Sikhendu Eng/Lit 1
37 St Veronica Weonia Sec Bio/Agric 1
38 St Vincent Secondary Sch Kiminini Hist/Geo 1
39 The Michael Wamalwa Kijana Memorial Phy/Maths 1
40 Wamuini Sec Geo/CRE 1
41 Friends Bikeke Sec Chem/Bio 1
TOTAL 45

KWANZA SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Kapsitwet Sec Sch Geo/Kisw 1
2 AIC Kiptuimet Secondary Eng/Lit 1
3 AIC Kobos Boys High Sch Chem/Bio 1
4 AIC Kobos Girls Secondary Sch Bio/Chem, Maths/Bst 2
5 AIC Lessos Secondary Sch Agric/Bio 1
6 AIC Mwangaza Secondary Sch Eng/Lit 1
7 Biketi Secondary Maths/Chem 1
116

8 Bishop Alexander Muge Sec Sch Kisw/CRE 1
9 Friends Sch Namandala Maths/Phy 1
10 Gidea Boys Kisw/CRE,Eng/lit 2
11 Gidea Girls Sec Maths/Phy,Bo/Agric 2
12 Goseta Boys Sec Sch Kisw/Hist 1
13 Kapkoi Central Girls High Sch Maths/Phy 1
14 Karaus Secondary Sch Bio/Agric 1
15 Kwanza Friends S S Bst/Geo 1
16 Kwanza Girls Secondary Sch Kisw/Geo, Maths/Bio 2
17 Meteitei Sec Hist/Kisw 1
18 Milimani Secondary Sch – Kwanza Kisw/CRE 1
19 Misanga Sec Kisw/Geo 1
20 Mukuyuni Secondary Sch Kisw/CRE 1
21 Mutua Secondary Sch Bio/Agric 1
22 Namanjalala Secondary Sch Kisw/Geo 1
23 Nasianda Friends Sec Maths/Chem 1
24 Soymining Secondary Sch Kisw/CRE, Chem/Phy 2
25 St Cecilia Secondary Sch – Marinda Maths/Phy 1
26 St Emmanuel Sec Maths/Chem 1
27 St Francis Kolongolo Girls High Sch Kisw/CRE 1
28 St Maurice Girls High Sch – Lunyu Bio/Agric 1
29 St Monica Girls Kitale French/.., Chem/Maths 2
30 St Patrick’S Secondary Sch -Makunga Bio/Chem, Phy/Maths 2
31 St Peter’S High Sch Kapomboi Bio/Chem 1
32 St Philips Kipsoen Sec Kisw/CRE 1
33 St Thomas Amuka Sec Sch Maths/Phy 1
TOTAL 40

SABOTI SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bishop Crowley Lukesi Geo/Bst 1
2 Boma Boys High Sch Comp/.. 1
3 Chebukaka Sec CRE/Geo 1
4 Chepkoilel Secondary Sch Agric/Bio 1
5 Friends Girls Matisi Sec Eng/Lit 1
6 Gituamba Sec Kisw/CRE 1
7 Holy Trinity Boys Saboti Kisw/Hist 1
8 Immaculate Heart Girls Bio/Agric 1
9 Kinyoro Secondary Sch Kisw/CRE 1
10 Kitale Farm Secondary Sch Bio/Chem 1
11 Kitale Sch Secondary Eng/Lit 1
12 Luanda Mixed Maths/Bst 1
13 Lukosi S A Secondary Sch Bst/Hist 1
14 Masinde Muliro Memorial Secondary Chem/Bio,Maths/Phy 2
15 Matisi Sec Sch Bio/Chem 1
16 Muroki Friends Sec Sch Hist/Kisw 1
117

17 Rafiki Sec Bst/Geo 1
18 Sango Mixed Agric/Bio 1
19 Senator Wamalwa Eng/Lit 1
20 Sikinwa Mixed Maths/Phy 1
21 Sikulu Sec Bst/Geo 1
22 Soil Conservation Secondary Sch Bio/Chem 1
23 St Andrews Sukwo Bio/Agric 1
24 St Athanas Kissawai Eng/Lit 1
25 St Benedicts Sec Sch- Chemchemi Maths/Geo 1
26 St Columbans’s Mixed Geo/Bst 1
27 St Joseph’S Girls Kitale Eng/Lit, Maths/Bst 2
28 St Josephs National High Sch- Kitale Bio/Agric,Kisw/CRE 2
29 St Mary’S Machewa Secondary Sch Bio/Agric 1
30 St Michael Top Station Bio/Agric 1
31 St Peters Secondary Sch – Mwitha Maths/Bst 1
32 St Philips Tuyoo – Koony Bst/Geo 1

33 St Thomas Aquinas- Kapretwa Sec (T/Nzoia
W)
Maths/Chem
1
34 Teldet Sec Sch Geo/Hist 1
35 Trans Nzoia Mixed Hist/CRE 1
36 Tuwan Girls Bio/Agric 1
TOTAL 39

TRANS NZOIA EAST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Biribiriet Mixed Day Kisw/CRE 1
2 AIC Chepsiro Secondary Sch Phy/Chem 1
3 AIC Kipkeikei Boys Eng/Lit 1
4 AIC Kipkeikei Girls Maths/Phy, Hist/CRE 2
5 AIC Moi Boys High Sch – Kaplamai Geo/Hist 1
6 Amani Secodary Sch Kisw/CRE 1
7 Benon Mixed Eng/Lit 1
8 Friends Bonde Sec Sch Geo/Bst 1

9
Friends Bwake Boys Sch-Kitale Maths/Chem,
Geo/Hist
2
10 Friends Bwake Girls Secondary Sch Eng/Lit,Maths/Chem 2
11 Geta Secondary Sch Chem/Bio 1
12 Hututu Friends Girls Secondary Sch Eng/Lit 1
13 Immaculate Conception Boys -Mukuyu Kisw/Hist 1
14 Immaculate Conception Girls H S-Mukuyu Phy/Math, Kisw/CRE 2
15 Kesogon Mixed Secondary Sch Eng/Lit, Hist/CRE 2
16 Makutano Secondary Sch Kisw/CRE 1
17 Moi University Secondary Sch – Taito Eng/Lit 1
18 Motosiet Secondary Sch Chem/Phy 1
19 Noigam Sec Sch Bio/Agric 1
20 Saiwa Secondary Sch Bst/Geo 1
118

21 Sda Moige Sec Sch Bio/Agric 1
22 Sibanga Sec Sch Maths/Phy 1
23 St Augustine Sec-Munyaka Bst/Geo 1
24 St Benedicts Sec Sch Central -Kapsigilai Eng/Lit 1
25 St Charles Lwanga Sec Botwa Geo/CRE 1
26 St Christopher’S Boys High Sch Comp/…,Kisw/CRE 2
27 St Christopher’S Girls High Sch Eng/Lit 1
28 St Francis Suwerwa Boys Bio/Agric, Kisw/Geo 2
29 St Francis Suwerwa Girls Maths/Phy, Kisw/CRE 2
30 St Joseph’S Cheptil Chem/Maths 1
31 St Marks Boys Cherangani Bio/Agric, Phy/Maths 2
32 St Marks’ Girls Cherangani Bio/Chem 1
33 St Patrick High Sch-Kipsaina Geo/CRE 1
34 St Pauls Kiptoror Sec S Eng/Lit 1
35 St Pauls Sec Sch Kiriita Maths/Phy 1
36 St Paul’S Sinoko S S Hist/CRE, Kisw/Hist 2
37 St Peters Girls Mito Mbili Bio/Agric 1
38 St Peter’S Nyakinywa Mixed Day Sec Sch Bio/Agric 1
39 St Teresa Mixed (Sinyereri) Se Bio/Chem 1
40 Upec Osorongai Maths/Bst 1
41 Wiyeta Girls S S Bst/Geo 1
42 Yuya Sec Sch Hist/Geo 1
43 St. Marys Cheptobot Maths/Phy 1
TOTAL 53

TURKANA COUNTY
LOIMA SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 David Lee Adventist Nagis Secondary Sch Phy/Maths 1
2 Lomil Girls Secondary Maths/Bio, Kisw/CRE 2
3 Napeililim Secondary Sch Kisw/Hist 1
4 Turkana Girls National Sch Maths/Phy 1
5 Turkwel Boys Secondary Sch Comp/… 1
TOTAL 6

TURKANA CENTRAL SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Eliye Boys Secondary School ENG/LIT 1
2 Kerio Boys Secondary School PHY/Maths 1
3 Lodwar Boys National School CHEM/Maths 1
4 Loturerei Secondary School Maths/PHY 1
5 Loyo Sec Sch KISW/CRE 1
6 Moi High School Kalokol KISW/CRE 1
7 P.A.G Lodwar Mixed Secondary GEO/HIST 1
8 St. Kevin’s Secondary School BIO/Agric 1
TOTAL 8
119

TURKANA EAST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Kangitit Girls Secondary School HSC/.. 1
2 AIC Katilia Boys Sec BIO/CHEM 1
3 Lotubae Girls Secondary School BIO/Agric 1
4 Morulem Mixed Secondary BIO/Agric 1
5 Namortunga Boys Sec BST/GEO 1
6 RCEA Lokori Secondary School PHY/Maths 1
TOTAL 6

TURKANA NORTH SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kaeris Girls KISW/CRE 1
2 Kataboi Girls Secondary School HIST/CRE 1
3 St. James Kaikor Boys Secondary School HIST/CRE 1
4 St. Joseph’s Lapur Boys Secondary School BST/GEO 1
TOTAL 4

TURKANA SOUTH SUB COUNTY
S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AGC Lokichar Boys Secondary Sch Hist/Geo 1
2 Kainuk Mixed Sec H/Sc/… 1
3 Kaputir Mixed Sec Hist/Geo 1
4 Katilu Boys Sec Maths/Phy, H/Sc/… 2
5 Katilu Girls Sec Maths/Chem 1
6 Lokapel Sec Kisw/Hist 1
7 RCEA Kasuroi Boys Sec Maths/Bst 1
8 Uhuru Girls Sec Phy/Maths 1
TOTAL 9

TURKANA WEST SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Songot Boys Secondary Sch Maths/Chem 1
2 Kakuma Secondary Bio/Chem, Eng/Lit 2
3 Kalobeyei Secondary Sch Bst/Geo, Chem/Maths 2
4 Lokichoggio Mixed Secondary Bio/Agric 1
5 Lopiding Girls Secondary Sch Kisw/CRE 1
6 St James Pokotom Day Bio/Agric 1
7 Tarach Secondary Sch Maths/Phy 1
TOTAL 9

UASIN GISHU COUNTY
AINABKOI SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Arnesens High Sch Maths/Phy ,Eng/Lit 2
120

2 Bishop Birech Tilol Bio/Chem 1
3 Chepkongony Sec Sch Eng/Lit 1
4 Chepngoror Sec Sch Bio/Agric 1
5 Drys Girls H/Sc/…. 1
6 Kipkabus Boys Kisw/Geo 1
7 Plateau Girls Hist/CRE, Eng/Lit 2
8 Rurigi Sec Maths/Bst 1
9 St Peters Waunifor Sec Sch Phy/Chem 1
10 Tendwo Sec Sch Eng/Lit 1
TOTAL 12

KAPSERET SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 ACK St Barnabas -Kipkenyo Sec Sch Eng/Hist 1
2 D.E.B Mutwot Sec Sch Maths/Geo, Kisw/Bst 2
3 Koros Sec. Ochemina Maths/Chem 1
4 Ngeria Girls Sec Sch Bio/Agric,Kisw/Hist 2
5 Davies Sec Sch Eng/Lit, 1
6 St Georges Sec Sch Maths/Phy 1
7 Tuiyo Sec Sch Eng/Lit,Phy/Chem 2
8 Wareng Sec Sch Kisw/CRE 1
TOTAL 11

KESSES SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A.I.C Isaac Kosgei Sec Sch Bio/Agric 1
2 Bindura Sec Sch Geo/Bst 1
3 Bishop Muge Subukia Sec Sch Geo/CRE 1
4 Cheplaskei Boys Sec Sch Hist/CRE 1
5 Cheptiret Sec Sch Comp/… 1
6 Chirchir Sec Sch Kisw/Hist 1
7 Kamuyu Sec Sch Maths/Bst 1
8 Kapkoiga Girls French/.. 1
9 Koiluget Sec Sch Geo/Bst 1
10 Koisagat Gaa Kisw/CRE 1
11 Koiwoarusen Sec Sch Maths/Chem 1
12 Lelmolok Sec Sch Bio/Agric 1
13 Moi Chuiyat Sec Sch Maths/Bst 1
14 R.C.E.A Seiyo Sec Sch Geo/Maths 1
15 Race-Course Sec Sch Maths/Bst 1
16 Sosiani Sec Sch Maths/Chem 1
17 St. Catherines Girls – Kesses Bst/Maths 1
18 St. Marks Teldet Sec Sch Chem/Bio 1
19 Tumoge Sec Bio/Agric 1
20 Lainguse Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 20
121

MOIBEN SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 AIC Torochmoi Sec Sch Eng/Lit 1
2 Chelalang Sec Sch Geo/Bst 1
3 Eldoret Gk High Maths/Bst 1
4 Kapsiliot Sec Sch Bio/Agric 1
5 Kemeliet Sec Sch Bio/Agric 1
6 Mumetet Sec Sch Kisw/Hist 1
7 Seko Girls Eng/Lit 1
8 Sosiyo Mixed Bio/Chem 1
9 St. Ann & Joakim Sec. Maths/Phy 1
10 St. Anthony Moiben Eng/Lit 1
11 St. Joseph’S Kapnasu Hist/Geo 1
12 Uswo Sec Sch Bio/Agric 1
TOTAL 12

SOY SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Aic Kamoiywa Sec Sch Bio/Agric 1
2 Aic Mogoon Sec Sch Hist/CRE 1
3 Aic Ndabarnach Sec Sch Bst/Maths 1
4 Aic Saramek Sec Sch Eng/Lit 1
5 Aic Sinendet Sec Sch Kisw/CRE 1
6 Cheplelaibei North Sec Sch Bio/Agric 1
7 K A G Bwayi Sec Sch Bio/Agric 1
8 Kaptebengwet Sec Sch Phy/Chem 1
9 Kerotet Girls Eng/Lit 1
10 Kipsangui Boys Eng/Lit 1
11 Kipsangui Girls Bio/Chem 1
12 Kokwet Sec Sch Phy/Maths 1
13 Legebet Sec Sch Phy/Maths 1
14 Loreto Matunda Maths/Phy 1
15 Makongi Sec Kisw/CRE 1
16 Moi’S Bridge Sec Sch Hist/Kisw 1
17 RCEA Shirika Sec Sch Bio/Chem 1
18 Sisyobei Adventist Kisw/CRE 1
19 Soy Sec Sch Maths/Geo 1
20 St. Joseph Mobett Sec Sch Phy/Maths 1
21 St. Michael Kipsombe Sec Sch Maths/Chem 1
22 St. Pauls Makongi Sec Sch Bio/Agric 1
23 St. Peters Kapkoren Sec Sch Phy/Maths 1
24 St. Peters Natwana Sec Sch Phy/Chem 1
25 St.Stephen’S Jabali Sec Sch Bst/Geo 1
26 World Of Hope Lemoru Eng/Lit 1
27 Ziwa Sec Sch Eng/Lit 1
122

TOTAL       27

TURBO SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 ACK St. Johns Sigowet Hist/Geo 1
2 AIC Leseru Girls Bio/Agric 1
3 AIC Seiyot Maths/Chem 1
4 AIC Tapsagoi Bio/Agric 1
5 Chebarus Mixed Day Kisw/CRE 1
6 Chepsaita Sec Sch Geo/Bst 1
7 Christ The King Sambut Bio/Agric 1
8 Eldoret Kandie Sec Sch Phy/Maths 1
9 Eldoret Township Sec Sch Eng/Lit 1
10 RCEA Kiplombe Hist/CRE 1
11 Kamagut Sec Sch Eng/Lit 1
12 Kapchumba Sec Sch Comp/… 1
13 Kaplelach Mixed Bst/Maths 1
14 Kapsaos Sec Sch Eng/Lit 1
15 Kaptebee Sec Sch Hist/Geo 1
16 Kosachei Sec Sch Eng/Lit 1
17 Leseru Boys Bio/Agric 1
18 Moi Barracks Eng/Lit 1
19 Murgusi Sec Sch Bio/Agric 1
20 Ngenyilel Sec Sch Bio/Agric 1
21 Paul Boit Boys – Kapkong Hist/CRE 1
22 St. John Sokyot Geo/CRE 1
23 St. Marys Osorongai Kisw/CRE 1
24 St. Peters Soin – Chepsaita Hist/CRE 1
25 Turbo Girls Kisw/CRE 1
26 Mafuta Sec Bio/Maths 1
27 Umoja Sec Sch Comp/… 1
TOTAL 27

WEST POKOT COUNTY
CENTRAL POKOT SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A.I.C Chesombur Mixed Maths/Phy 1
2 Canon Price Tamkal Bio/Agric 1
3 ELCK Chesta Girls Bio/Chem 1
4 Fr. Leo Staples Girls Hist/CRE 1
5 Katugh Mixed Day Sec Sch Bio/Chem 1
6 Kokwotendwo Eng/Lit 1
7 Marich Pass Mixed Day Sec Geo/Bst 1
8 Masol Mixed Eng/Lit 1
9 Mtelo Boys Day Sec Sch Bio/Agric 1
10 Paroo Sec Eng/Lit, Bio /Agr 2
123

11 Samuel Kim Adventist Maths/Bst 1
12 Sigor Mixed Day S.S Maths/Bst 1
13 St. Mary’S Cheptulel Girls Maths/Chem 1
TOTAL 14

KIPKOMO SUB COUNTY
S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chepkorniswo Sec Sch Bio/Agric 1
2 Holy Rosary Girls Bst/Maths 1
3 Morpus Mixed Kisw/Geo 1
4 Ortum Boys Secondary Maths/Chem, Eng/Lit 2
5 Ortum Mixed Hist/Geo 1
6 Parua Mixed Day And Boarding Bio/Chem 1
7 Propoi Girls Bio/Chem 1
8 Sebit Mixed Hist/CRE, Bio/Agric 2
9 Sobukwo Mixed Day Sec Geo/CRE 1
10 St. Antony Chepturnguny Maths/Chem 1
11 St. Cecilia Girls Chepareria Bio/Chem 1
12 St. Elizabeth Girls -Morpus Bio/Chem 1
13 St. Joseph Tapoyo Sec Kisw/CRE 1
14 St. Mathew Kosulol Mixed Day Maths/Bst 1
15 St. Paul Kipkomo Boys Maths/Bst 1
16 St. Peters Kapchemogen Bio/Chem 1
17 St. Sophia Pkomo Girls Kisw/CRE 1
18 St. Stephen Laikong Girls Geo/Bst, Comp/… 2
19 Penon Mixed Eng/Lit 1
20 Ptarkong Mixed Maths/Geo,Kisw/CRE 2
TOTAL 24

NORTH POKOT SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Alale Girls Geo/Bst 1
2 Holy Cross Boy’S Sec. – Kacheliba Hist/CRE 1
3 Kasei Boys Eng/Lit 1
4 Kiwawa Boys Hist/Geo 1
5 Kodich Boys Eng/Lit 1
6 St. Anne’S Girls – Chelopoy Hist/CRE 1
7 St. Bakhita Girls – Karon Bst/Geo 1
8 St. Comboni Amakuriat Geo/Maths 1
9 ELCK Kamunono Sec Bst/Maths 1
10 Kamketo Boys 1
TOTAL 10

SOUTH POKOT SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chemaltin Mixed Sec Sch Bio/Agric 1
124

2 Chemolo Elck Hist/Geo 1
3 Kapchikar Mixed Day And Boarding Maths/Bst 1
4 Kaporowo Sec Sch Phy/Maths 1
5 Kapsangar Mixed Day Kisw/CRE 1
6 Sukution Mixed Hist/CRE 1
7 St. Anthony Chorok Mixed Sec Bio/Agric 1
8 St. Antony Of Padua Sina Eng/Lit 1
9 St. Daniel Comboni Kaptabuk Eng/Lit 1
10 St. Eliza’S Girls Kabichbich Bio/Agric 1
11 St. Joseph Kaalotwari Mixed Eng/Lit 1
12 St. Mulumba Mixed Day Eng/Lit 1
13 St. Paul Kapkunyuk Mixed Bio/Agric 1
14 St. Stevens Chepkono Phy/Maths 1
TOTAL 14

WEST POKOT SUB COUNTY

S/No. SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 All Saints Boys Kaptarin Bio/Chem 1
2 All Saints Tamugh Mixed Bio/Agric 1
3 Chemakeu Mixed Sec Sch Bio/Agric 1
4 Cheptuya Mixed Day Bio/Chem 1
5 Chewoyet High French/… 1
6 ELCK Katimoril Bio/Agric 1
7 Emboasis Mixed Eng/Lit 1
8 Holy Trinity Girls -Serewo Bio/Agric 1
9 Kalemnyang Yunhap Mixed Hist/CRE 1
10 Kamito Boys Kisw/Hist 1
11 Kapenguria Boys High Eng/Lit 1
12 Kapkata Mixed Maths/Chem 1
13 Karenger Boys Kisw/CRE 1
14 Nangrotum Mixed Bst/Maths 1
15 Nasokol Girls Maths/Bst 1
16 Our Lady Of Peace Pser Bst/Geo 1
17 Pcholpogh Girls Sec Sch Kisw/Geo 1
18 Shalpogh Mixed Day Sec Bst/Geo 1
19 Sook Boys -ELCK Maths/Bst, Kisw/CRE 2
20 St. Augustine Kapkoris Mixed Phy/Maths 1
21 St. Catherine’S Chepnyal Girls Hist/Kisw 1
22 St. Mary’S Siyoi Mixed Bio/Agric 1
23 St. Michael Ptoyo Boys Eng/Lit 1
24 St. Pauls Boys Sec – Kitelakapel Bio/Agric 1
25 St. Peters Kapkecha Mixed Day S.S Hist/Bst 1
26 St. Theresa’S Tartar Girls Maths/Chem 1
27 Tilak Mixed Day Eng/Lit 1
28 Turkwel Gorge Mixed Day Sec Kisw/CRE 1
TOTAL 29
125

WESTERN REGION

BUNGOMA COUNTY
BUNGOMA NORTH SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bishop Atundo Mabusi Girls sec Eng/Lit 1
2 Bunambo D.E.B.Mixed Day Sec Maths/Chem 1
3 Deb Lunyu Mixed Day Sec Hist/Geo 1
4 Friends – Kiminini Mixed Day Sec Bio/Agric, Kisw/CRE 2
5 Friends Maliki Mixed Bio/Chem 1
6 Friends Sch Nabiswa Mixed CRE/Hist 1
7 Friends Sec Muliro Mixed CRE/Geo 1
8 Friends Mixed Sec Sch Musembe Agric/Bio 1
9 James Mwei Mixed Sec Sch Eng/Lit 1
10 Kewa Deb Mixed Sec Bio/Chem 1
11 Kibisi Mixed Sec Maths/Geo, Hist/CRE 2
12 Lungai Friends Mixed Sec Eng/Lit 1
13 Makololwe Pag Mixed Sec Bio/Agric 1
14 Makunga S.A mixed Sec Eng/Lit, Maths/Bst, Bio/Agric 3
15 Milele Friends Mixed Sec Hist/CRE 1
16 Milima Friends Mixed Sec Kisw/Hist 1
17 Nabing’eng’e Friends Mixed Sec Eng/Lit 1
18 Nakoba Friends Mixed Sec Eng/Lit 1
19 Namawanga Rgc Mixed Sec Hist/Geo 1
20 Pwani Mixed Sec CRE/Hist, Maths/Chem 2
21 Sango Sa Mixed Sec Bio/Agric 1
22 Sirakaru Sa Mixed Sec Maths/Bst 1
23 St Josephs Binyenya Mixed Sec Maths/Chem 1
24 St Juliana Narati Mixed Sec Eng/Lit, Kisw/Hist 2
25 St Marys Mwikhupo Mixed Sec Hist/Geo 1
26 St Mourice Namboko Mixed Sec Phy/Chem 1
27 St Peters Ndalu Mixed Sec Eng/Lit 1
28 St. Anne’S Siangalamwe Mixed Sec Bio/Agric 1
29 St. Brigid’S Siumbwa Mixed Sec Maths/Bst 1
30 Tabani Friends Mixed Sec Maths/Geo 1
31 Tongaren Deb Mixed Mixed Sec Bio/Agic, Eng/Lit 2
32 Nyange Pag Mixed Sec Hist/CRE 1
33 Bishop Philip Anyolo Kakamwe Boys Hist/Geo, Maths/Phy 2
34 Friends Eluuya Girls Kisw/Hist 1
34 Friends Lukhuna Mixed Bio/Chem, Bst/Maths 2
35 Friends Mbakalo Boys Eng/Lit, Bio/Che, Geo/CRE 3
36 Friends Mbakalo Girls Maths/Phy, Eng/Lit 2

37
Friends Naitiri Girls
French/…, CRE/Geo, Maths/Chem
3
126

38 Maliki Boys Geo/CRE 1
39 Mitua Girls Eng/Lit, Kisw/Geo, Maths/Chem 3
40 Mukuyuni Girls Maths/Phy 1
41 Namunyiri Girls Eng/Lit, Phy/Chem 2
42 St. Augustine Lukhuna Girls Maths/Chem, Bio/Agric 2
43 St. John’s Karima Mixed Sec Geo/Bst 1
44 St. Kizito Sirende Girls Sec Maths/Chem, Kisw/CRE 2
44 St. Paul’s Narati Boys Hist/Kisw 1
45 St Patrick’s Naitiri Boys Bio/Agric, Eng/Lit 2
TOTAL 67

BUMULA SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 ACK Mungore Boys CRE/Hist 1
2 Bishop Atundo Kimaeti Boys Chem/Phy 1
3 Bisuche Ack Mixed Geo/Bst 1
4 Friends School Kisioyi Mixed Sec Bio/Chem 1
5 Machwele Mixed Sec Bio/Chem, Maths/Chem 2
6 Mateka Mixed Sec Eng/Lit 1
7 Mikokwe Ack Mixed Sec Bio/Agric 1
8 Myanga Mixed Sec Kisw/Geo 1
9 St Elizabeth Malinda Mixed Sec Geo/Hist 1
10 St Jude Namanze Mixed Maths/Chem 1
11 St Kizito Masielo Mixed Geo/Hist, Bio/Agric 2
12 St Kizito Mayanja Mixed Maths/Bst 1
13 St Mary Ng’oli Mixed Maths/Phy 1
14 St Peters Namaika Mixed Maths/Bst 1
15 St Stephen’S Chiliba Mixed Bio/Agric 1
16 St. Anthony Naburereya Sec Chem/Bio 1
17 St. Elizabeth Bitobo Mixed Sec Bio/Agric, Bst/Maths 2
18 St. Joseph’s Bukirimo Mixed Maths/Geo 1
19 St. Magdalene, Kimatuni Mixed Maths/Bst, Bio/Agric 2
20 St. Mary’s Mukhuma Mixed Eng/Lit 1
21 St. Mary’s Namatotoa Mixed Geo/Bst 1
22 St. Veronica Masuno Mixed Eng/Lit 1
23 St.Paul Bunambobi Mixed Sec Maths/Geo 1
24 St.Paul’s Wamunyiri Mixed Sec Bio/Agric 1
26 St. Patrick’S Netima Boys Geo/CRE 1
27 Friends Bumula Mixed Kisw/Hist 1
28 Khasoko Boys Bio/Agric, Kisw/CRE 2

29
Kijana Wamalwa Memorial Mwomo Mixed
Geo/Hist
1
30 Mungore Girls Geo/Bst, Hist/Kisw 2
31 Namusasi Mixed Bst/Geo 1
32 Nang’eni Girls Hsc/… 1
33 S.A Kimatuni Special School Maths/Phy 1
127

34 St Elizabeth Mixed Sec School Lunao Geo/Bst 1
35 St Jude Napara Girls Bio/Chem 1
36 Muanda Mixed Sec Eng/Lit 1
37 St. Joseph’s Lumboka Memorial Maths/Bst 1
38 St. Theresa Kabula Boys Sec Maths/Chem, Bio/Agric 2
39 Joy Valley S.A Special Eng/Lit 1
TOTAL 45

BUNGOMA CENTRAL SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Busakala Mixed Sec Eng/Lit 1
2 Chebukwa Sec mixed Eng/Lit 1
3 Our Lady Of Mercy Chebukaka Girls Eng/Lit 1
4 Khachonge Girls Sec Maths/Phy, Kisw/Hist 2
5 Kimalewa Mixed Sec Kisw/Hist, Maths/Chem 2
6 Kuywa Girls Sec Bio/Agric, Phy/Chem 2
7 Lukhome Mixed Sec Maths/Bst 1
8 Luuya Girls Sec Maths/Bst 1
9 Marobo Girls Sec Bio/Agric 1
10 Marobo Boys Sec Kisw/Geo 1
11 St Christopher Mabanga Girls Bio/Agric 1
13 Makhonge Friends Mixed Maths/Phy 1
14 St Joseph Nalondo Boys Kisw/Hist 1
15 Namilama Mixed Kisw/CRE 1
16 St Charles Lwanga Bwake Mixed Sec Bst/Geo 1
17 Teremi Boys Maths/Phy, Kisw/Geo 2
18 Chebunyinyi Ack Sec Kisw/CRE 1
19 Nalondo Cbm Special For Ph Bio/Chem 1
20 Sikulu Friends Mixed Maths/Phy 1
21 Nangwe Girls Kisw/CRE 1
22 Hon Moses Wetangula Milembe Girls Sec Bst/Maths 1
23 Friends Musokho Mixed Eng/Lit 1
24 Baraki Friends Mixed Sec Maths/Chem 1
25 St Joseph Nalondo Girls Eng/Lit, Geo/Bst 2
26 Friends Chenjeni Mixed Sec Maths/Bst 1
27 Chekulo Friends Mixec Sec Bio/Agric 1
28 Sanandiki Girls Sec Bst/Geo, Kisw/CRE 2
29 S.A Khatiri Mixed Sec Bio/Agric, Geo/Hist 2
30 St. Kizito Girls Mukhweya Bst/Geo 1
31 Friends School Pongola Mixed Eng/Lit 1
32 S.A. Wabukhonyi Mixed Bio/Agric 1
33 St. Michael Nasaka Mixed Sec Kisw/Geo 1
34 St. Peters Lurende Mixed Sec Geo/Hist 1
35 Hon .Moses Wetangula Mikayu Mixed Bio/Agric 1
36 St. Anne Sirare Mixed Sec Bio/Agric 1
37 S.A Kabuchai Girls Bio/Agric 1
128

38 Chekulo Baptist Mixed Sec Eng/Lit 1
39 S.A Kasosi Mixed Bio/Agric 1
40 St Stephen Sikusi Boys Sec Bio/Chem 1
41 Cardinal Otunga Sichei Mixed Sec Maths/Phy, Hist/CRE 2
42 St Peters Chemwa Mixed Bio/Agric 1
TOTAL 49

BUNGOMA EAST SUB COUNTY     

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Bakisa Girls Maths/Phy, Geo/Bst 2
2 Brenda Friends Girls sec Maths/Phy, Hsc/.. 2
3 Bunangeni Mixed Sec Kisw/CRE 1
4 Chebosi Boys Sec Chem/Bio 1
5 Friends Sec.School – Muji Mixed Chem/Bio 1
6 Friends Sec Sch – Wabukhonyi Mixed Bio/Agric 1
7 Friends Sec Sch – Mikuva Mixed Bio/Chem 1
8 Friends School Silungai Mixed Eng/Lit 1
9 Friends School Makuselwa Mixed Phy/Chem 1
10 Friends Sch Bokoli Boys Maths/Chem, Geo/CRE 2
11 Kituni Mixed Sec Geo/Bst 1
12 Kuywa Mixed Sec Kisw/CRE 1
13 Lugulu Friends Girls Sec Geo/Bst 1
14 Lugulu Girls Maths/Chem, Kisw/Geo 2
15 Lugusi Mixed Sec Sch Maths/Chem 1
16 Lutacho Boys Sec Geo/Hist 1
17 Mahanga Mixed Sec Bio/Agric 1
18 Malaha Mixed Sec Phy/Chem, Bio/Agric 2
19 Maloho Mixed Sec Eng/Lit 1
20 Mang’ana Mixed Sec Kisw/CRE 1
21 Masindu Mixed F. S.S Kisw/CRE 1
22 Matulo Girls High Sch Eng/Lit 1
23 Miendo Mixed Sec Kisw/CRE 1
24 Milo Boys Maths/Phy, Bst/Geo 2
25 Milo Girls High Sch Geo/Bst 1
26 Misemwa Mixed Sec Kisw/Hist 1
27 Misimo M.D.Sec Sch Bio/Agric 1
28 Mitukuyu Mixed Sec Hist/CRE 1
29 Moyokwe Mixed Sec Maths/Phy 1
30 Namarambi Mixed Sec Eng/Lit 1
31 Namawanga Girls Sec Bio/Chem, Eng/Lit 2
32 Ndivisi G. H. S Phy/Maths, Eng/Lit 2
33 Ngwelo Mixed Sec Eng/Lit 1
34 S.A Chebosi Girls Sec Sch Bio/Agric 1
35 Sinoko Mixed S. S. Hist/Geo 1
36 Sipala Boys Sec Maths/Phy 1
37 Sirende ACK Boys Sec Eng/Lit 1
129

38 Sitikho Mixed F Sec Bio/Agric 1
39 St Andrews Matulo Mixed Maths/Bst 1
40 St Cecilia Misikhu Girls Music/.., Maths/Chem 2
41 St Francis Makemo Girls Sec Maths/Bio, Kisw/CRE 2
42 St Pauls Nzoia Mixed Sec Bst/Maths 1
43 St Thomas Misikhu Mixed Sec Bio/Agric 1
44 Webuye DEB Mixed Sec Geo/Bst 1
TOTAL 54

BUNGOMA WEST SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 A.C Butonge Boys Sec Bio/Chem 1
2 ACK Tulienge Girls Bst/Maths 1
3 Malakisi Muslim Mixed Sec Bio/Chem, Ire/Ararabic 2
4 Arch B. Wabukala Mixed Sec Bio/Agric, Hist/CRE 2
5 Bisunu Friends Mixed Sec Maths/Bst 1
6 Chwele Girls Sec French/.., Kisw/Hist 2
7 Friends Kikai Girls Eng/Lit 1
8 Geoff Brown Girls Sec Bio/Agric 1
9 Kabkara Mixed Sec Kisw/Geo 1
10 Kaptanai Mixed Sec. Maths/Phy 1
11 Karibuni Girls Sec Eng/Lit 1
12 Kikai Friends Boys Sec Eng/Lit 1
13 Kolani Friends Girls CRE/Hist, Eng/Lit 2
14 Lwandanyi Mixed Sec. Bst/Maths 1
15 Namang’ofulo Mixed Sec Maths/Bst 1
16 Namwela Boys Phy/Chem 1
17 Sibumba S.A Girls Sec Eng/Lit 1
18 St. Anthony Sir Boys Sec Kisw/CRE 1
19 St. Mary E. Mayekwe Girls Phy/Chem 1
20 St. Monica Bukokholo Girls Eng/Lit 1
21 S.A. Mafungu Girls Geo/Hist 1
22 Toloso Friends Mixed Sec Phy/Maths 1
23 Machokha Mixed Maths/Chem 1
TOTAL 27

CHEPTAIS SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Chepkube A.C.K Mixed Sec Eng/Lit 1
2 Kebee Mixed Sec Bio/Chem, Hist/CRE 2
3 Masaek Mixed Sec School Maths/Geo 1
4 Mulatiwa Mixed Sec Phy/Chem 1
5 S.A Chesiro Mixed Bst/Maths 1
6 St. Peter’S Cheptonon Mixed Sec Bio/Chem 1
7 Kipsis Girls Chem/Bio 1
8 Chelebei Mixed Sec Kisw/Hist 1
130

9 Chepkube S.A Mixed Sec Eng/Lit 1
10 Cheptais Boys Eng/Lit, Kisw/CRE 2
11 Kapkateny Mixed Kisw/CRE 1
12 Kim Kapkota Girls Bio/Agric 1
13 Kimabole Friends Mixed Sec Geo/Bst 1
14 St Johns Chepyuk Mixed Sec Chem/Bio 1
15 St Teresa’S Cheptoror Girls Bio/Agric 1
16 St. Thomas Aquinas Chesikaki Mixed Sec Bio/Chem 1
17 St.Jude Kaimugul Mixed Sec Kisw/CRE 1
18 Toroso Mixed Sec Geo/CRE 1
TOTAL 20

KIMILILI SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Friends Kimilili Girls Bio/Agric 1
2 Bituyu Friends Mixed Sec Maths/Phy 1
3 Friends Chebukwabi Mixed Hist/CRE 1
4 Friends Kibingei Mixed Kisw/CRE 1
5 Friends Mixed Sec. Sch. Kibunde Eng/Lit 1
6 Lukhome Baptist Mixed Geo/Bst, Bio/Agric 2
7 Matili Friends Mixed Eng/Lit, Maths/Bio 2
8 Sa Lwanda Mixed Sec. School Maths/Phy 1
9 Sikhendu Mixed Maths/Geo 1
10 St Jan Mixed Sec Phy/Chem 1
11 Bahai Namawanga Mixed Sec Maths/Phy 1
12 Chesamisi Boys Bst/Geo 1
13 Friends Kamasielo Mixed Sec Kisw/CRE 1
14 Friends Kamusinga Boys Bio/Chem 1
15 Kamusinde Boys Bst/Geo, Maths/Chem 2
16 Moi Girls Kamusinga Maths/Chem, Kisw/Hist 2
17 St Emmanuel’s Miruri Mixed Geo/CRE 1
18 Wamalwa Kijana Bio/Agric 1
19 St Marys Sosio Girls Sec Bio/Agric 1
20 St Peters Nakalira Boys Sec Comp/.., Maths/Chem 2
21 St. James Ack Mapela Mixed Eng/Lit 1
22 St. John’S Buko Mixed Bio/Agric 1
23 St. Theresa’S Girls Kimilili Bio/Chem, CRE/Hist 2
TOTAL 29

MT. ELGON SUB COUNTY        

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kongit Mixed Sec Phy/Maths 1
2 Moi Kaptama Girls Maths/Chem 1
3 St,Augustine Nomorio Mixed Sec Bio/Agric 1
4 Chemoge Mixed Eng/Lit 1
5 Kapsokwony Boys Sec Bio/Agric, Maths/Geo 2
131

6 Kaptola Friends Mixed Maths/Phy 1
7 Kibuk Girls Geo/Bst 1
8 Kimobo Friends Mixed Hist/Kisw 1
9 Moi Kaptama Boys Hist/CRE 1
10 Sendera S.A Mixed Phy/Chem 1
11 St. Mark’s Kipchiria Mixed Sec Eng/Lit 1
TOTAL 12

BUNGOMA SOUTH SUB COUNTY        

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Marakaru Mixed.Sec Sch Chem/Bio 1
2 St.Sarah Namisi Mixed Sec.Sch Kisw/Hist 1
3 Siangwe Girls Geo/CRE 1
4 St.Josephs Bulondo Mixed Sec Bst/Maths 1
5 Mabuusi Mixed Sec. Sch Bio/Chem 1
6 Sikalame S.A Mixed Sec. Bio/Chem 1
7 Khakula Mixed Sec.Sch Geo/Bst 1
8 Ken.Lusaka Cheg’wali Mixed Sec Bio/Agric 1
9 Nzoia Sugar Girls Sec. Geo/Kisw 1
10 Friends Lwanda Girls Eng/Lit 1
11 Namwacha Mixed Sec.Sch CRE/Geo 1
12 St.Thaddeus Ndengelwa Mixed Kisw/Geo 1
13 Kisuluni S.A Mixed Sec Maths/Bst 1
14 Bukananachi Friends Mixed Sec Kisw/Hist 1
15 Friends Lwanda Boys Sec Maths/Bio 1
16 Friends Namaanga Mixed Sec. Geo/Bst 1
17 St.Theresa’s Sio High Hsci/.. 1
18 St.Pauls Wacheka Mixed Sec Kisw/Hist 1
19 St.John Lutungu Mixed Sec Bio/Agric 1
20 Bukembe Sa Mixed Sec Maths/Bio 1
21 St.Longinous Kongoli Mixed Sec Kisw/Hist 1
22 St.Peters Sangalo Mixed Sec Eng/Lit 1
23 St.Patrick Kimukungi Girls Chem/Bio 1
24 St.Martins Mwibale Mixed Hist/Kisw 1
25 Friends Kimugui Boys Kisw/Geo 1
26 Bungoma Muslim Mixed Sec Maths/Bst 1
27 Butieli High School Geo/Bst 1
28 Mwikhupo Baptist Mixed Maths/Chem 1
29 Cardinal Otunga Girls Hist/Geo 1
30 Tembelela S.A Mixed Sec Bio/Agric 1
31 Friends Bukembe Boys Maths/Bst 1
32 St.Marys Kibabii Boys Bio/Agric 1
33 Samoya Mixed Sec Sch Kisw/Geo 1
34 Friends Mixed Sec Sch.Fuchani Phy/Chem 1
35 Bungoma High School Geo/Bst 1
36 Namamuka Sec Sch Chem/Bio 1
132

37 Namachanja High Sch Bio/Chem 1
38 Khaoya Mixed Sec Bio/Agric 1
TOTAL 38

VIHIGA COUNTY
EMUHAYA SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ebukanga Mixed Sec Geo/Bst, CRE/Hist 2
2 Emanyinya Mixed Sec Bio/Chem, Kisw/CRE 2
3 Emusire Boys Bst/Geo, Kisw/CRE 2
4 Esalwa Boys Kisw/Hist, Bst/Maths 2
5 Esibila Mixed Sec Geo/Bst 1
6 Itumbu Mixed Sec Maths/Bst 1
7 Ebunangwe Boys Sec Maths/Bst 1
8 Ebusiloli Mixed Sec Bio/Agric 1
9 Ebusiratsi Girls Maths/Chem 1
10 Ematsuli Mixed Sec Kisw/Hist 1
11 Kilingili Girls Sec Hsci/….. 1
TOTAL 15

LUANDA SUB COUNTY       

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ebusakami Girls Phy/Chem, Eng/Lit 2
2 Ekwanda Mixed Sec Maths/Bst 1
3 Esiandumba Mixed Sec Bio/Agric 1
4 Esibeye Mixed Sec Kisw/Hist, Eng/Lit 2
5 Khwiliba Mixed Sec Geo/Hist 1
6 Mumboha Mixed Sec Chem/Phy 1
7 Bunyore Girls Bio/Chem, Kisw/CRE, Eng/Lit 3
8 Ebubayi Mixed Sec Maths/Bio 1
9 Ebulonga Mixed Sec Maths/Chem 1
10 Emmatsi Mixed Sec Chem/Maths 1
11 Essong’olo Mixed Sec Kisw/CRE 1
12 Hobunaka Boys Hist/CRE, Eng/Lit 2
13 Hobunaka Girls Hist/Geo 1
14 Ibubi Girls Phy/Chem 1
14 Mulwakhi Mixed Sec Eng/Lit 1
15 Kayila Mixed Sec Bio/Chem 1
TOTAL 21

SABATIA SUB COUNTY      

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Igunga Girls Phy/Chem 1
2 Gaigedi Mixed Sec Agric/Bio 1
3 Boyusuf Mixed Sec Phy/Maths 1
4 Demesi Mixed Sec Bst/Geo 1
133

5 Mukingi Mixed Sec Kisw/Hist 1
6 Lusengeli Mixed Sec Maths/Phy 1
7 Wangulu Mixed Sec Agric/Bio 1
8 Kegondi Mixed Sec Hist/Kisw 1
9 Evojo Mixed Sec Bio/Agric 1
10 Jemovo Mixed Sec Bio/Chem 1
11 Chamakanga Girls CRE/Kisw 1
12 ACK Hombala Mixed Hist/CRE 1
13 Mbale Boys High Bio/Agric, Kisw/Hist 2
14 Chavogere Mixed Maths/Phy, Hist/Kisw 2
15 Chavakali Boys Eng/Lit, Bio/Agric, Maths/Phy 3
16 Nabwani Mixed Sec Hist/Kisw 1
17 Kapsambo Mixed Sec Kisw/Geo 1
18 Viyalo Mixed Sec Geo/Kisw, Hist/CRE 2
19 Gahumbwa Mixed Sec Kisw/Hist 1
20 Bukulunya Mixed Sec Eng/Lit, Maths/Bst 2
21 Keveye Girls Maths/Chem, Agric/Bio, Eng/Lit 3
22 Chandumba Mixed Sec Maths/Phy 1
23 Bugina Mixed Sec Chem/Bio, Maths/Geo 2
24 Munoywa Mixed Sec Geo/Maths 1
25 Ikobero Girls Phy/Maths 1
26 Kisangula Mixed Sec Chem/Bio 1
27 Vokoli Girls Hist/CRE, Bio/Agric 2
28 Kivagala Sec Eng/Lit 1
TOTAL 38

VIHIGA SUB COUNTY       

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ingidi Mixed Sec Kisw/Hist 1
2 Kegoye Boys Phy/Chem 1
3 Masana Mixed Sec Maths/Phy, Bst/Geo 2
4 Vigina Mixed Sec Bst/Hist, Maths/Phy 2
5 Mbihi Girls Phy/Maths 1
6 Vihiga Boys Phy/Maths 1
7 Magui Mixed Sec CRE/Kisw 1
8 Ikumba Mixed Sec CRE/Hist 1
9 Gavalagi Mixed Sec Kisw/Geo 1
10 St. Clares Maragoli Girls Maths/Chem 1
11 Chambiti Mixed Sec Bio/Agric 1
12 Idavaga Muslim Mixed Sec Bst/Maths 1
13 Chandolo Mixed Sec Phy/Chem 1
14 Kidinye Mixed Sec Eng/Lit 1
15 Mudavadi Girls Chem/Maths 1
16 Chavavo Mixed Sec Maths/Bio 1
17 Chango Mixed Sec Bio/Agric 1
18 Madira Girls Chem/Maths 1
134

19 Ideleri Mixed Sec Bio/Agric 1
20 Kerongo Mixed Sec Eng/Lit 1
TOTAL 22

HAMISI SUB COUNTY       

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Tigoi Girls Sec Maths/Chem, Hist/Geo 2
2 Senende Boys High Maths/Phy, Kisw/Hist 2
3 Buyangu Girls Sec Maths/Phy 1
4 Dr. Dangana Sec Maths/Phy, CRE/Hist 2
5 Bumuyange Mixed Sec Bst/Maths 1
6 Stanley Godia Givogi Mixed Sec Bio/Agric, Kisw/Hist 2
7 Chebunaywa Mixed Sec Hist/CRE 1
8 Dr.Gimose Mixed Sec Jeviriri Hist/CRE 1
9 Gamoi Mixed Sec Agric/Bio 1
10 Kisasi Mixed Sec Eng/Lit 1
11 Kaimosi Girls Bio/Chem, Kisw/Hist 2
12 Kaimosi Boys Sec CRE/Hist, Chem/Phy 2
13 Kaimosi Demo Mixed Sec Maths/Chem, Geo/Bst 2
14 Goibei Girls Sec Kisw/Hist, Bst/Maths 2
15 Erusi Girls Sec Bio/Chem Kisw/CRE 2
16 Muhudu Mixed Sec Eng/Lit, CRE/Hist 2
17 Muyere Mixed Sec Maths/Bst 1
18 Muhaya Mixed Sec Kisw/Geo 1
19 George Khaniri Mixed- Kaptis Bst/Geo 1
20 Givole Mixed Sec Maths/Bst, Geo/CRE 2
21 Imusutsu Mixed Sec Kisw/CRE, Hist/Geo 2
22 Ishiru Mixed Sec Geo/CRE 1
23 Kapsotik Mixed Sec Kisw/Hist 1
24 Kaptik Mixed Sec Kisw/Hist 1
25 Lwombei Mixed Sec Maths/Bst 1
26 Kitagwa Mixed Sec Chem/Phy, Hist/CRE 2
27 Museywa Mixed Sec Eng/Lit 1
28 Samson Mmaitsi Mixed Sec Maths/Phy 1
29 Erusui Mixed Sec Maths/Bst 1
30 Bishop Sulumeti Girls Maths/Phy, Eng/Lit 2
31 Bumira Mixed Sec Maths/Bst 1
32 Nyangori Boys Chem/Bio, Eng/Lit 2
33 Chepsaga Sec Bio/Agricic 1
34 Cheptech Sec CRE/Hist 1
35 Gidagadi Sec Phy/Chem 1
TOTAL 50

KAKAMEGA COUNTY
KAKAMEGA CENTRAL SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
135

1 Kakamega High School Bst/Geo, Bio/Agric 2
3 Matioli Sec Bio/Agric, Chem/Phy 2
4 Ikonyero Sec Phy/Maths, Hist/Geo 2
5 Indangalasia Sec Geo/Bst, Eng/Lit 2
6 Ibinzo Girls Eng/Lit 1
7 Kilimo Girls Geo/Bst, Eng/Lit 2
8 Matende Girls Agric/Bio 1
9 Sulumeti Girls CRE/Kisw 1
10 Ematetie Sec Kisw/Hist 1
11 Eshibeye Sec Bst/Geo 1
12 Rosterman Sec CRE/Hist, Maths/Chem 2
14 Shieywe Sec Maths/Chem, Bst/Geo 2
TOTAL 19

KAKAMEGA EAST SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kwirenyi Mixed Day Agric/Bio 1
2 Likhovero Mixed Day Maths/Phy 1
3 Lugango Mixed Day Geo/Maths 1
4 Shanjero Mixed Day Agric/Bio, 1
5 Shihumbu Girls Maths/Bst 1
6 St. Agnes Shibuye Girls Bio/Agric, Kisw/Hist, Bst/Geo 3
7 Bishop Sulumeti Mixed day Agric/Bio 1
8 Bukhaywa Mixed Day Bio/Chem 1
9 Bulovi Mixed Day Kisw/CRE 1
10 Handidi Mixed Day Maths/Chem 1
11 Ileho Mixed Day Maths/Bio 1
12 Ingolomosio Mixed Day Hist/Geo 1
13 Lukusi Mixed Day Geo/Bst 1
14 Magale Mixed Day Bio/Agric 1
15 St Monica Lubao Mixed Day Bio/Agric 1
16 St. Philips Mukomari Girls Bio/Agric 1
17 Malimili Mixed day Eng/Lit, Bio/Chem 2
18 Mukumu Boys Bio/Chem, Hist/Geo 2
19 Mukumu Girls Maths/Bst, Bio/Agric 2
20 Shidodo Mixed Day Bst/Maths, Agric/Bio 2
21 Shipalo Mixed Day Maths/Chem 1
22 Shitochi Mixed Day Eng/Lit 1
23 Injira Mixed Day Kisw/Hist 1
24 Lirhanda Girls Eng/Lit, Maths/Bio 2
25 Lugala mixed Day Agric/Bio 1
26 Lwanda Mixed Day Hist/CRE, Bst/Maths 2
27 Shabwali Mixed Day Eng/Lit 1
28 Mukulusu Mixed Day Maths/Bst 1
TOTAL 36

136

KAKAMEGA NORTH SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mahira Sec. School Eng/Lit 1
2 Marygoret Kalenda Girls Sec Maths/Chem 1
3 Chimoroni Sec. School Agric/Bio 1
4 Shiandiche Sec. School Agric/Bio 1
6 Samitsi Girls Sec. School Geo/Hist, Chem/Bio 2
7 Malava Girls Sec. School Eng/Lit 1
8 Namanja Sec. School Chem/Bio 1
9 Kimang’Eti Sec. School Eng/Lit 1
10 Samitsi Boys Sec. School Bio/Chem 1
11 Shamberere Sec. School Phy/Maths 1
12 Bulupi Sec. School Maths/Phy 1
13 Kimang’Eti Girls Sec, School Eng/Lit 1
14 Shamoni Sec. School Maths/Phy 1
16 Mugai Sec. School Maths/Phy 1
17 Friends Matete Sec. School Eng/Lit 1
18 St. Antony Kakoyi Sec. School Kisw/Hist 1
19 Friends Lukala Sec. School Eng/Lit 1
20 Silungai Girls Sec. School. Maths/Chem, Hist/CRE 2
21 Namatala Girls Sec. School Bio/Chem 1
22 Silungai Boys Sec. School Eng/Lit, Maths/Phy 2
23 Tumbeni Sec. School Eng/Lit 1
24 Namushiya Sec. School Chem/Bio 1
25 St. Marys Shihome Girls Sec. Bio/Agric 1
26 Mavusi Sec. School Kisw/Hist 1
27 Tande Sec School Phy/Maths 1
28 Bukhakunga Sec. School Eng/Lit, Phy/Maths 2
29 Lwanda K. Sec. School Eng/Lit 1
30 Isanjiro Girls Sec. School Geo/Bst 1
31 Lwandeti Sec. School Eng/Lit, CRE/Hist 2
32 S.A. Kakunga Girls Sec. School Bst/Geo 1
33 Lugusi Sec. School Hist/CRE 1
34 Tombo Sec. School CRE/Kisw 1
TOTAL 37

KHWISERO SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Emwaniro Sec Bio/Chem 1
2 St. Stephen Mulwanda Sec Kisw/Hist 1
3 Emwiru Sec Kisw/Hist 1
4 Shirali Sec Eng/Lit 1
5 St. Joseph Shirotsa Bio/Agric 1
6 Mundoli Girls Bio/Agric 1
7 Shiongo Sec Kisw/Hist, Chem/Bio 2
8 Ekatsombero Sec Maths/Phy 1
137

9 Luanda Dudi Sec Eng/Lit 1
10 Eshinutsa Sec Eng/Lit 1
11 Khwisero Mixed Sec Bio/Agric, Comp/.., Eng/Lit 3
12 Emalindi Girls Geo/Kisw, Hsc/.. 2
13 Namasoli Sec Bst/Geo, Agric/Bio 2
14 Mwihila Boys Kisw/Geo, Hist/CRE, Agric/Bio 3
15 Khwisero Girls Maths/Chem 1
16 ACK Ematundu Boys School For The Deaf Eng/Lit 1
17 Eshibinga Sec Eng/Lit 1
TOTAL 24

BUTERE SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Buchenya Girls Bio/Chem 1
2 Bukolwe Mixed Day Bio/Chem 1
3 Butere Boys Geo/Hist, Eng/Lit 2
4 Butere Girls Kisw/CRE, Agric/Bio 2
5 Eshitari Mixed Day Bio/Agric 1
6 Ibokolo Mixed Day Eng/Lit 1
7 Imanga Mixed Day Chem/Bio 1
8 Inaya Mixed Day Bio/Chem 1
9 Lunza Boys Eng/Lit 1
10 Mabole Boys Kisw/CRE 1
11 Manyala Mixed Day Bio/Agric 1
12 Masaba Mixed Day Kisw/Geo 1
13 St Michaels Muluwa Mixed day Bst/Geo 1
14 Shibanga Mixed Day Maths/Chem 1
16 Shinamwenyuli Mixed Day Kisw/Geo 1
17 Shiraha Mixed Day Kisw/CRE 1
18 Shitsitswi Mixed Day Maths/Bst 1
19 St Benedict Mukoye Girls Maths/Phy 1
20 St Francis Eshirembe Mixed Day Bst/Geo 1
21 St Paul’S Shikunga Mixed Day Bst/CRE 1
22 St Stephen’S Shiatasala Mixed Day Kisw/CRE 1
23 St Cecilia Lufumbo Girls Sec Eng/Lit 1
24 Bululwe Mixed Day Geo/Bst 1
TOTALS 25

LUGARI SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St. Luke’S Lumakanda Boys Bio/Chem, Bst/Maths 2
2 Bishop Sulumeti Boarding Bst/Maths 1
3 S.A Forestal Mixed Day Geo/Bst 1
4 Mugunga Mixed D/Board Eng/Lit, Kisw/CRE 2
5 Mwamba Mixed Day Maths/Bst 1
6 Munyuki Mixed Day Bio/Agric, Maths/Chem 2
138

7 Lumama Mixed Chem/Bio 1
8 Manyonyi Mixed D/Board Geo/Bst 1
9 Mbaya Mixed Day Maths/Phy 1
10 St Francis Majengo Mixed Day Agric/Bio 1
11 Lumakanda T/S Mixed Day Chem/Bio 1
12 Savala Mixed Day Kisw/Hist 1
13 Mukuyu Girls Chem/Bio 1
14 St. Cecilia Girls Mautuma Hsc/… 1
15 Handow Mixed D/Board Hist/Geo 1
16 St. Augustine Mlimani Mixed D/Board Eng/Lit 1
17 Immaculate Heart Mixed Day Phy/Maths 1
18 Lwanda Lugari Mixed day Maths/Bst, Chem/Bio 2
19 St. Boniface Mbagara Mixed Day Bio/Geo 1
20 Macho Muslim Mixed Day Eng/Lit 1
21 Ivona Sec. Shool Eng/Lit 1
22 Arch Bishop Njenga Girls Hist/CRE, Kisw/Geo, Eng/Lit 3
23 Chekalini Mixed Maths/Bst 1
24 Lunyito Mixed Day Maths/Chem 1
25 Holy Family Musembe Mixed Day Geo/Hist, Agric/Bio 2
26 St. Charles Lwanga Koromaiti Mixed Bio/Chem, Eng/Lit 2
TOTAL 34

LIKUYANI SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Friends Sec Sch Mbururu Mixed Maths/Phy 1
2 Mary Lusweti Mixed Agric/Bio 1
3 St.Peters Moi’S Bridge Boys Kisw/Hist 1
4 St. Michael Kilimani Mixed Maths/Chem 1
5 Eshikulu Boys Kisw/Geo 1
6 St. Annes Nzoia Girls Eng/Lit 1
7 St. Veronica Mirembe Girls Maths/Phy 1
8 St. Joseph Nyorotis Mixed Kisw/CRE 1
9 Holy Cross Sango Gilrs Phy/Maths 1
10 St. Peters Moi’S Bridge Girls D/Board CRE/Kisw 1
11 Mapera Mixed Day Hist/CRE 1
12 Moi Girls Nangili Chem/Maths, Agric/Bio 2
13 Matunda S.A.Mixed Day Geo/Bst 1
14 St.Elizabeth Likuyani Girls Bio/Chem 1
15 St.John The Bapstist Likuyani Boys Agric/Bio 1
16 St. Stephen Lwanda Mixed Day Eng/Lit 1
17 St. Jude Seregeya Mixed Day Bio/Maths 1
18 St. Augustine Soy Sambu Mixed Day Hist/Kisw 1
19 St. Benedict Lugulu Mixed Day Hist/CRE 1
20 St. Josephs Kogo Mixed Day Agric/Bio 1
21 St. Henry Saisi Wabuge Boys Bst/Maths 1
22 St. John`S Sec Mtoni Mixed Day Maths/Chem 1
139

23 Aligula Mixed Day Bio/Chem, Kisw/CRE 2
24 Friends Kongoni Mixed day Maths/Phy, Kisw/Hist 2
25 Eshikulu Girls Sec Bio/Chem, Eng/Lit 2
26 St. Teresa -Mukunga Sec Maths/Bio, Bst/Geo 2
27 Mwiba S.A. Sec Eng/Lit, Kisw/CRE 2
28 Nasianda Sec Kisw/Hist 1
TOTAL 34

KAKAMEGA SOUTH SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Imbale Sec. Kisw/CRE, Eng/Lit 2
2 Lirhembe Girls Eng/Lit 1
3 Shiduha Sec. Phy/Maths 1
4 Bushiangala Mixed D/Board Phy/Maths, Bst/Geo 2
5 Burendwa Sec Maths/Geo, CRE/Hist 2
6 St. Annes Musoli Girls Phy/Maths, Eng/Lit 2
7 Eregi Girls Eng/Lit, Kisw/CRE 2
8 Iremele Mixed Agric/Bio 1
9 Lusui Sec Eng/Lit 1
10 Shikondi Girls Maths/Phy, Kisw/CRE 2
11 Imalaba Sec Kisw/CRE 1
12 Shikokho Sec. Bio/Chem, Bio/Agric 2
13 Friends School Mutaho Girls Sec Bio/Chem 1
14 Shikunga Sec. Hist/CRE 1
15 Musingu High School Agric/Bio, Eng/Lit 2
TOTAL 23

NAVAKHOLO SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Buchangu Mixed Eng/Lit, Phy/Maths 2
2 Budonga Mixed Geo/CRE 1
3 Bushili Mixed Phy/Maths 1
4 Chebuyusi Mixed Agric/Bio, Kisw/CRE, Comp/.. 3
5 Ematiha Mixed Agric/Bio 1
6 St Paul’S Emulakha Mixed Chem/Bio, Hist/Geo, Kisw/CRE 3
8 Ingotse Boys French/.., 1
9 Lusumu Mixed Comp/.. 1
11 Lwakhupa Mixed CRE/Hist, Bio/Chem 2
12 Musaga Mixed Geo/CRE 1
13 Namirama Girls Hsc/.., Hist/Kisw 2
14 Namundera Mixed CRE/Hist 1
15 Nanganda Mixed Agric/Bio 1
16 Navakholo Mixed Agric/Bio, Eng/Lit 2
17 Shikomari Mixed Bio/Agric 1
18 Shinoyi Mixed Agric/Bio 1
19 Sidikho Mixed Bst/Maths, Hist/CRE, Eng/Lit 3
140

20 Sirigoi Mixed Eng/Lit 1
21 Sivilie Mixed Bio/Agric, Maths/Phy, Hist/CRE 3
22 Nambacha Mixed Hist/CRE 1
TOTALS 32

MATETE SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Kivaywa Boys Kisw/Geo 1
2 Lukhokho Girls Phy/Chem 1
3 St Mukasa Chimoi Boys Agric/Bio 1
4 St Mukasa Chimoi Girls Chem/Bio 1
5 Lwandeti Deb Mixed Maths/Chem, Kisw/CRE 2
6 Chenjeni Mixed Maths/Bst 1
7 Vuyika Mixed Chem/Bio 1
8 Holy Family Marukusi Mixed D/Board Eng/Lit, Maths/Geo 2
9 Mahanga”K” mixed Kisw/CRE 1
10 Makhukhuni Mixed D/Board CRE/Hist, Eng/Lit 2
11 Kulumbeni Mixed Bio/Geo, Chem/Maths 2
12 Nzoia Deb Mixed Eng/Lit 1
13 Muhomo Mixed Hist/CRE 1
14 Mabuye Mixed Kisw/Geo 1
TOTAL 18

MUMIAS WEST SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Mumias Muslim Boys Agric/Bio 1
2 St. Angela Voc. School For Deaf Girls Hist/CRE/Ksl 1
3 St. Elizabeth Lureko Girls. Bst/Geo 1
4 St. Mary’S Mumias Girls. Maths/Chem, Hist/Geo 2
5 St. Peter’S Mumias Boys High CRE/Hist, Bio/Maths 2
6 St. Christopher Enyapora Mixed Kisw/CRE 1
7 Buchifi Sec. Eng/Lit, CRE/Kisw 2
8 Bumia Girls Sec. Maths/Bst, Agric/Bio 2
9 St. Vincent Butende Mixed Maths/Phy 1
11 Musanda Sec Geo/CRE, Bio/Agric 2
12 St. Bedas Bukaya Mixed Maths/Phy, Ksw/CRE 2
13 St. Paul’S Ahong’Injo Sec Bst/Geo, Bio/Agric 2
14 Emukhuwa Girls. Phy/Maths 1
15 Ihonje Sec. Agric/Bio 1
16 St. Michael’S Ingusi Sec. CRE/Geo, Agric/Bio, Phy/Maths 3
17 St. Joseph Lukongo Sec. Bio/Chem 1
18 St. Elias Iyabo Sec. Kisw/Hist 1
19 ACK Eshihaka Sec. Phy/Maths 1
20 St. Joseph Ugana Geo/CRE 1
21 Ichinga Muslim Sec. Maths/Phy 1
TOTAL 29
141

MUMIAS EAST SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 ACK St. Peters Khabakaya Mixed Bio/Geo 1
2 Ebubole Mixed Sec Bio/Agric 1
3 St. Gabriels Isongo Mixed Eng/Lit, Maths/Chem 2
4 Makunga Sec School Chem/Maths 1
5 Lubinu Boys Phy/Maths, Bst/Maths 2
6 Musango Mixed Bio/Agric 1
7 St. Lukes Shanderema Mixed Maths/Bst 1
8 Shitoto Girls Agric/Bio 1
9 St. Annes Indangalasia Mixed Eng/Lit 1
10 St. Josephs Shibinga ‘W’ Mixed Hist/CRE 1
11 St. Marthas Mwitoti Mixed CRE/Hist, Maths/Chem 2
12 St. Michaels Emakhwale Mixed CRE/Hist 1
13 St. Patricks Ebubere Mixed Bst/Geo 1
14 St. Pauls Ebusia Mixed Bio/Agric 1
15 St Pauls Lubinu Girls Kisw/CRE 1
16 St. Peters Khaunga Mixed Kisw/CRE 1
17 St. Stephens Ack Eshiakhulo Mixed Chem/Maths 1
18 St. Theresas Bumini Mixed Eng/Lit, Kisw/Hist 2
19 St. Teresa Eshisenye Girls Kisw/Hist 1
TOTAL 23

MATUNGU SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Ngairwe Sec Hist/CRE 1
2 St. Peter’S Lubanga Sec Kisw/Geo, Hist/CRE 2
3 St. Teresas Itete Sec. Hist/CRE, Eng/Lit, Kisw/CRE 3
4 Munami Sec. Bst/Geo 1
5 Khabukoshe Sec. Geo/CRE 1
6 Mungakha Sec. Eng/Lit 1
7 Indangalasia Sec. Phy/Maths, CRE/Kisw 2
8 ACK Koyonzo Girls CRE/Kisw 1
9 Eshikhondi Sec. Bio/Agric 1
10 Lung’Anyiro Sec. Kisw/CRE 1
11 St. Cecilia Makokhwe Sec. Kisw/Hist 1
12 St. James Namamba Boys Sec Phy/Maths, CRE/Hist, Bst/Maths 3
13 Koyonzo Boys Sec Agric/Bio, Eng/Lit, Kisw/Hist 3
14 St. Gabriel Mirere Sec. Eng/Lit 1
15 St. Charles Khalaba Sec. Bst/Geo 1
16 St. James Namamba Girls Sec. Kisw/Geo 1
17 St. Michael’S Eshirumbwe Sec. Bio/Chem 1
18 Bulimbo Girls Sec. French/.., Bio/Chem 2
19 Eshibanze Sec. Bio/Agric, Kisw/CRE 2
20 St. Maurice Mwira Sec. Maths/Chem 1
142

21 Emanani Sec. Maths/Phy 1
22 St. Mathia’S Kholera Boys Sec. Chem/Phy, Maths/Geo 2
23 St. Emmanuel Lutasio Sec Bio/Agric 1
24 Ejinja Sec. Maths/Geo, CRE/Hist 2
25 St Pauls Mungore Sec Bio/Agric, Chem/Maths 2
TOTAL 38

BUSIA COUNTY
BUTULA SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St. Peter’S Mung’abo Sec. Maths/Chem, Eng/Lit, Bio/Agric 3
2 Lugulu A.C. Sec Geo/Bst 1
3 Buhuyi M’ Sec CRE/Kisw 1
4 St. Peter’S Bumala ‘B Sec. Kisw/Hist 1
5 St. Pauls Bukhuma Sec. Phy/Maths 1
6 St. Austin’s Kingandole Sec. Sc Eng/Lit, Kisw/CRE 2
7 Elukhari Mixed Sec Kisw/Geo 1
8 St. Joseph’S Bumutiru Boys Bio/Chem 1
9 Bishop Nicholas Stam Sikoma Mixed Agric/Bio 1

10
Bumala A.C. Sec. Sch
Bst/Maths, Hist/CRE, Maths/Chem
3
11 Ikonzo Sec Eng/Lit 1
12 St. Peters Sirikhaya Sec Eng/Lit 1
13 Bukhalalire Sec. Sch Hist/CRE 1
14 Busiada Girls Sec. Sch. Bio/Agric 1
15 St. Claire Butula Girls Bio/Chem 1
16 St. Louis Butula Boys High Eng/Lit, Phy/Maths 2
17 Bujumba Girls Sec. Sch. Eng/Lit 1
18 Madola Mixed Day Kisw/Geo 1
TOTAL 24

BUSIA SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St. Augustine Nasira Sec Sch Bst/Maths 1
2 St. John The Bapstist Mabale Sec Maths/Chem 1
3 St. Patricks Busibwabo Sec Sch Agric/Bio 1
4 St. Mary’S Burumba Sec Sch Maths/Bst 1

5
St. Paul’S Mabunge Sec Sch
Maths/Chem, Kisw/Hist, Chem/Bio
3
6 St. Ignatius Esirisia Sec Sch Bio/Agric 1
7 St. James Nasewa Sec Sch Geo/Bst 1
8 St. Mary’S Mundika High Sch Agric/Bio 1
9 St. Paul’S Busende Sec Sch Eng/Lit 1
10 St. Kizito Murende Sec Sch Kisw/CRE, Hist/Geo 2
11 St. Peter’S Budokomi Sec Sch Eng/Lit 1
12 St Peters Igero Sec Maths/Phy 1
143

13 St. Stephen’S Lwanya Girls Sec Sch Maths/Chem, Hist/CRE 2
TOTAL 17

BUNYALA SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St.Benedict Budalangi H. Eng/Lit 1
2 Bunyala Model Mixed Eng/Lit 1
3 John Osogo Sec Maths/Phy, Eng/Lit 2
4 Makunda Mixed D/Boarding Bst/Geo, Phy/Maths 2
5 St.Triza Mundere D Girls Maths/Chem 1
6 Sisenye Mixed Day Sec. Kisw/CRE 1
TOTAL 8

NAMBALE SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St. Pauls Namahindi Mixed Agric/Bio 1
2 Malanga Mixed Sec Eng/Lit 1
3 St. Francis Sikinga Mixed Phy/Maths 1
4 St. James Madibo Mixed Agric/Bio 1
5 Nambale Boys Maths/Phy, Eng/Lit 2
6 St. Anne Kisoko Girls Bio/Chem, Kisw/Hist 2
7 Canon Awori Nambale Ac Sec Eng/Lit 1
8 St. Joseph Musokoto Sec Bst/Geo, Bio/Chem 2
9 St. Marys Nambale Mixed Maths/Phy 1
10 St. Josephs Segero Sec Kisw/CRE, Bst/Maths, Eng/Lit 3
11 Mary Immaculate Urban Sec Hist/Geo 1
12 St. Mary Buyofu Mixed Bst/Geo 1
13 St. Thomas Aquinas Madende Sec Bio/Agric 1
14 St. Pauls Igara Sec Bio/Agric 1
15 Katira Sec Bst/Geo 1
16 Lupida Sec Maths/Bst 1
TOTAL 21

TESO SOUTH SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 St. James Kwangamor Mixed Agric/Bio 1
2 St.Joseph Chakol Mixed Eng/Lit 1
3 St.Peters Aterait Mixed Hist/CRE, Bio/Agric 2
4 St.Johns Alupe Mixed Bio/Agric 1
5 Busia Township Mixed Agric/Bio 1
6 St.Marks Machakusi Mixed Maths/Bst, Kisw/CRE 2
7 St. Bridgit Akoreet Mixed Bst/Maths, Eng/Lit 2
8 Apokor Mixed Mixed Maths/Bst 1
9 St.Charles Otimong Mixed Kisw/CRE 1
10 Fr.Okodoi Mixed Bio/Agric 1
11 St. Pius Katelenyang Mixed Kisw/Hist 1
144

12 St.Jacobs Kaliwa Mixed Maths/Phy/, Eng/Lit 2
13 St.Johns Akobwait Mixed Bio/Chem 1
14 St. Peters Kotur Mixed Maths/Phy 1
15 St.Paul Amukura Boys Phy/Maths 1
16 St. Monica Chakol Girls Hsc/…, Bio/Chem 2
TOTAL 21

TESO NORTH SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Adanya Sec Sch Chem/Bio 1
2 ACK Oduya Oprong Sec Bst/Geo 1
3 St.Stephens Kengatuny Sec. Bst/Geo 1
4 Bishop Sulumeti Chelelemuk Boarding Chem/Maths 1
5 Bishop King’Oo Okuleu Mixed Chem/Maths 1
6 St. Joseph’S Kocholia Sec Sch Bio/Chem 1
7 St. John Kajei Mixed Eng/Lit 1
8 St. Bernard Kakurikit Mixed Chem/Maths 1
9 St.Augustine Kamolo Mixed Bst/Geo 1
10 St.Teresa’S Malaba Sec Eng/Lit 1
11 St. Thomas Amagoro Girls Agric/Bio 1
12 Katakwa Sec Sch Kisw/CRE 1
13 Achiya Echakara High Sch, Kamuriai. Agric/Bio, Hist/Kisw 2
14 S.A Aboloi Sec Sch Hist/CRE 1
15 Moding High Sch Kisw/CRE 1
16 S.A Kolanya Boys High Sch Bst/Maths, French/.. 2
17 S.A Kolanya Girls National Sch Comp/.., Phy/Maths 2
18 Katanyu Sec Geo/Hist 1
19 Chamasiri Sec Sch Kisw/Hist 1
20 Albert Ekirapa Sec Kisw/CRE, Maths/Chem 2
TOTAL 24

SAMIA SUB COUNTY

S/NO NAME OF SCHOOL SUBJECTS NUMBER
1 Nangina Girls Maths/Chem, Bst/Maths 2
2 St Thomas Aquinas Nanderema boys Kisw/CRE 1
3 Samia Girls Kisw/CRE 1
4 Nyakwaka Girls Eng/Lit 1
5 Bukiri Mixed Eng/Lit, Kisw/CRE 2
6 Namboboto Boys Maths/Bst, Kisw/Hist 2
7 Bujwang’a Mixed Bio/Agric, Kisw/CRE, Bst/Maths 3
8 Ganjala Mixed Geo/Bst, Hist/CRE 2
9 St Clares Nanderema Girls Maths/Phy, Eng/Lit 2
10 Busijo Mixed Agric/Bio, Bst/Geo 2
11 Nyakhobi Mixed Bst/Maths, Eng/Lit 2
12 Sigalame Mixed Kisw/Geo, Bio/Chem, Hist/CRE 3
13 St Kizito Muramba Mixed Kisw/CRE, Hist/Geo 2
145

TOTAL       25

Important links: