The 2019East Africa School Games, FEASSSA; fixtures for Day 5- Tuesday 20th August, 2019

FEASSSA GAMES
FEASSSA GAMES

Here are today’s fixtures at the ongoing Federation of East Africa Secondary Schools Sports Associations(FEASSSA) games in Arusha, Tanzania;

⚽Soccer Boys

1). JKU(Zn) vs St. Antony’s (Ke); ISM @11.00am
2). Lindi(Tz) vs Buddo SS(Ug); Sheikh Abeid Stadium @11.00am
3). Dagoretti (Ke) vs St. Mary’s Kitende(Ug); ISM @2.00pm
4). Blantyre(Mal) vs Ruhuiko(Tz); Sheikh Abeid Stadium @2.00pm

⚽Soccer Girls

1). Alliance(Tz) vs Kawempe Muslim(Ug); Sheikh Abeid Stadium @9.00am
2). Kibasila(Tz) vs Itigo(Ke); ISM @9.00am
3). Mukono(Ug) vs Kihesa(Tz); ISM @4.00pm
4). St. Noa(Ug) vs Nyakach Girls; Sheikh Abeid Stadium @4.00pm

⚽Soccer Boys; Primary Schools

Venue: St. Constantine
1). Oasis(Ug) vs Zomba(Mal) @9.00am
2). Ray of Grace(Ug) vs Coast(Ke) @11.00am
3). Mbagala(Tz) vs Mahina(Tz) @2.00pm

⚽Soccer Girls; Primary Schools

Venue: St. Constantine
1). Rafiki(Tz) vs Mangucha(Tz) @4.00pm

🏀Basketball Girls

Venue: St. Constantine

1). Machame(Tz) vs LDK(Rw) @9.00am
2). St. Noa(Ug) vs Buruburu(Ke) @9.00am
3). Nabisunsa(Ug) vs Kaya Tiwi(Ke) @11.00am
4). Joseph & Mary(Tz) vs St. Bernadette (Rw) @11.00am

🏀Basketball Boys

Venue: ISM
1). Lord Baden Powell(Tz) vs Dagoretti(Ke) @9.00am
2). Don Bosco(Tz) vs LDK(Rw) @11.00am
3). Laiser Hill(Ke) vs Kibuli SS(Ug) @2.30pm
4). College Marie Reins(Rw) vs Galanos(Tz) 2.30pm

🏐Volleyball Boys

Venue: TGT
1). PS Karubanda(Rw) vs Twangoma(Tz) @11.00am
2). Lelmokwo(Ke) vs STAHIZA(Ug) @11.00am
3). Dynamic (Ug) vs Mogonga(Ke) @3.00pm
4). IPRC Karongi(Rw) vs Milambo(Tz) @3.00pm

🏐Volleyball Girls

Venue: TGT
1). Cheptil(Ke) vs GS Indangaburezi(Rw) @9.00am
2). Trust High(Ug) vs Makongo(Tz) @9.00am

🤾‍♂Handball Boys

Venue: TGT
1). Gombe SS(Ug) vs Mwanakwerekwe (Tz) @11:00am
2). Kimilili(Ke) vs Kakungulu Memorial(Ug) @11:00am
3). Es Kigoma (Rw) vs Vwawa(Tz) @11:00am
4). College Gisenyi(Rw) vs Kilombero SS(Tz) @3:00pm

  1. St. Lucia(Ug) vs Mbooni(Ke) 3:00pm

🤾‍♀Handball Girls

Venue: TGT
1). Kibuli SS(Ug) vs Es Kiziguro(Rw) @9:00am
2). Kamusinga(Ke) vs Kizuka(Tz) @9:00am
3). Kawanda SS vs Kilole(Tz) @2:00pm
4). Mbogo High(Ug) vs Kiradich(Ke) @2:00pm

⚾Netball Girls

Venue: St. Constantine
1). Makongo(Tz) vs St. Mary’s Kitende(Ug) @9.00am
2). Ngando(Ug) vs Nyakach(Ke) @11.00am
3). St. Noa(Ug) vs Kaya Tiwi @2.00pm
4). Katoto SS(Mal) vs Kilindi(Tz) @3.00pm

🏑Hockey Girls

Venue: St. Constantine
1). Old Kampala(Ug) vs Nyamira Girls(Ke)
2). Lindi(Tz) vs St. Cecilia Misikhu(Ke)
3). Juhudi(Tz) vs Namagunga(Ug)
4). Kakungulu (Ug) vs St. John’s (Ke)

🏑Hockey Boys

Venue: St. Constantine
1). Namilyango College(Ug) vs St. Antony’s (Ke)
2). Ntare School(Ug) vs Lindi(Tz)

🏈Rugby 7’s

Venue: TGT
1). St. Peter’s Mumias(Ke) vs Hana International (Ug) @9.00am
2). Jonja SS(Ug) vs Kiira College(Ug) @9.20am
3). Upper Hill(Ke) vs Hana International @10.00am
4). Jinja SS (Ug) vs Okeeswa(Tz) @10.20am
5). Laiser Hill(Ke) vs Kiira College (Ug) @10.40am
6). Okeeswa(Tz) vs Upper Hill(Ke) @11.20am

🏉Rygby 15’s

Venue: TGT
1). Kakamega(Ke) vs Namilyango College(Ug) @12.00pm
2). Kangaru(Ke) vs Okeeswa(Tz) @1.30pm
3). Dagoretti (Ke) vs St. Mary’s Kisubi(Ug) @3.00pm

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here