FEASSSA GAMES
FEASSSA GAMES

The 2019 East Africa school games entered day five on Tuesday 20th August, 2019 in Arusha- Tanzania. This year’s edition features school teams from the hosts Tanzania, Kenya, Zanzibar, Uganda, Rwanda and Malawi. Here are today’s collated results:

⚽Soccer Boys

1). JKU(Zn) 00 vs 03 St. Antony’s (Ke)
2). Lindi(Tz) 01 vs 03 Buddo SS(Ug)
3). Dagoretti (Ke) 00 vs 01 St. Mary’s Kitende(Ug)
4). Blantyre(Mal) 01 vs 02 Ruhuiko(Tz)

⚽Soccer Girls

1). Alliance(Tz) 00 vs 02  Kawempe Muslim(Ug)
2). Kibasila(Tz) 00 vs 00 Itigo(Ke)
3). Mukono(Ug) 09 vs 00 Kihesa(Tz)
4). St. Noa(Ug) 00 vs 01 Nyakach Girls

⚽Soccer Boys; Primary Schools

1). Oasis(Ug) 07 vs 01 Zomba(Mal)
2). Ray of Grace(Ug) 02 vs 00 Coast(Ke)
3). Mbagala(Tz) 01 vs 02 Mahina(Tz)

⚽Soccer Girls; Primary Schools

1). Rafiki(Tz) 01 vs 01 Mangucha(Tz)

🏐Volleyball Boys

1). PS Karubanda(Rw) 3 vs 0 Twangoma(Tz)
2). Lelmokwo(Ke) 2 vs 3 STAHIZA(Ug)
3). Dynamic (Ug) 1 vs 3 Mogonga(Ke)
4). IPRC Karongi(Rw) 3 vs 0 Milambo(Tz)

🏐Volleyball Girls

1). Cheptil(Ke) 3 vs 0 GS Indangaburezi(Rw)
2). Trust High(Ug) 0 vs 3 Makongo(Tz)

🏀Basketball Boys

1). Laiser Hill(Ke) 62 vs 59 Kibuli SS(Ug)
2). College Marie Reine (Rw) 53 vs 71 Seroma(Ug)

🏀Basketball Girls

1). Machame(Tz) 33 vs 74 LDK(Rw)
2). St. Noa(Ug) 43 vs 30 Buruburu(Ke)
3). Nabisunsa(Ug) 45 vs 76 Kaya Tiwi(Ke)
4). Joseph & Mary(Tz) 20 vs 98 St. Bernadette (Rw)

🤾‍♂Handball Boys

1). Gombe SS(Ug) 33 vs 20 Mwanakwerekwe (Tz)
2). Kimilili(Ke) 29 vs 20 Kakungulu Memorial(Ug)
3). Es Kigoma (Rw) 33 vs 15 Vwawa(Tz)
4). College Gisenyi(Rw) 29 vs 07 Kilombero SS(Tz)
5. St. Lucia(Ug) 26 vs 29 Mbooni(Ke)

🤾‍♀Handball Girls

1). Kibuli SS(Ug) 21 vs 24 Es Kiziguro(Rw)
2). Kamusinga(Ke) 35 vs 12 Kizuka(Tz)
3). Kawanda SS 41 vs 22 Kilole(Tz)
4). Mbogo High(Ug)23 vs 26 Kiradich(Ke)

🏑Hockey Girls

1). Old Kampala(Ug) 00 vs 02 Nyamira Girls(Ke)
2). Lindi(Tz) 00 vs 03 St. Cecilia Misikhu(Ke)
3). Juhudi(Tz) 00 vs 03 Namagunga(Ug)
4). Kakungulu (Ug) 01 vs 01 St. John’s (Ke)

🏑Hockey Boys

1). Namilyango College(Ug) 00 vs 04 St. Antony’s (Ke)
2). Ntare School(Ug) 02 vs 01 Lindi(Tz)
3). Ntare School(Ug) 02 vs 01 Meru School*
  *Replayed…

🏈Rugby 7’s

1). St. Peters (ke) 24 vs 19 Hanna (Ug)
2). Jinja ss (Ug) 59  vs  00 Kiira (Ug)
3). Upper Hill (ke) 25 vs 00 Hanna (Ug)
4). Jinja SS (Ug) 40 vs 00 Okeeswa (tz)
5). Laiser (ke) 45 vs 00 Kiira (Ug)
6). Okeeswa (tz) 00 vs 49 Upper Hill (ke)

🏉Rugby 15’s
1). Kakamega (Ke) 24 vs 11 Namilyango (Ug)
2). Kangaru (ke) 66 vs 00 Okeeswa (Tz)
3). Dagoreti (ke) 53 vs 00 kisubi (Ug)

⚾Netball Girls

1). Makongo(Tz) 25 vs 79 St. Mary’s Kitende(Ug)
2). Ngando(Ug) 78 vs 33 Nyakach(Ke)
3). St. Noa(Ug) 79 vs 16 Kaya Tiwi(Ke)

🏓Table Tennis Boys

1).Mbogo college (Ug)  2 vs 3 St. Micheal (Ug)
2. Kenya 2 (0) vs (3) Seeta High  (Ug)

🏓Table Tennis Girls
1). Kenya 1 (3) vs (2)bogo mixed (Ug)
3). G.s Rilima 2 (Rw) 3 vs 1 Haille sellasie (Zn)
4).  G.s rilima 1 (Rw) 3 vs 1 vs st. Michael (Ug)

🏓Table Tennis Boys
3). Mbogo college (Ug) 3 vs 2 Kenya 2
4). LDK(Rw) 0 vs 3 St. Michael(Ug)
5). Goba mpakani (Tz) 0 vs 3 Kenya 2
6). Haille Selassie(Zn) 0 vs 3 St. Michael(Ug)

🥍Lawn Tennis Round of 16

Boys
1). Ngolia  (k1) 6 v/s 4 kamao(Ug4)
2). Rashid (Tz2) 6 v/s 3 Kemboi(k1)
3). Twangirayezu (Rw7) 4  v/s 6 Vundi(k6)
4). Ishimwe(Rw4) 3 v/s 6 Kanuti (Tz1)
5). Fabrice(Rw1) 6 v/s 2 Kiboko (k8)
6) Karenzi(R2) 6 v/s 2 Muhire(Rw5)
7). Kombo((k2) 6 v/s 2 Lesley (k3)
8). Njoki (k5) 4 v/s 6 Junior (Rw3)

Girls
1). Phoebe (k2) 3 v/s 6 Khaemba (K7)
2). Charlotte(Ug11) 2 v/s 6 patience (ug1)
3). Winnie(Ug2) 7 v/s 5 Jovia(Ug3)
4). Muthoni (k2) 0 v/s 6 ester (Tz1)
5). Chantal (Rw1) 6 v/s 2 veronica(k4)
6). Irakoze(Rw2) 6 v/s 3 Purity(Ke1)
7). Marrie (Rw4) 7 v/s 5 Nanteza (Ug12)
8). Scovia(k5) 6 v/s 3 Matutina (Rw3)

©FEASSSA2019

🏈Rugby 7’s

1). St. Peters (ke) 24 vs 19 Hanna (Ug)
2). Jinja ss (Ug) 59 vs 00 Kiira (Ug)
3). Upper Hill (ke) 25 vs 00 Hanna (Ug)
4). Jinja SS (Ug) 40 vs 00 Okeeswa (tz)
5). Laiser (ke) 45 vs 00 Kiira (Ug)
6). Okeeswa (tz) 00 vs 49 Upper Hill (ke)

🏉Rugby 15’s
1). Kakamega (Ke) 24 vs 11 Namilyango (Ug)
2). Kangaru (ke) 66 vs 00 Okeeswa (Tz)
3). Dagoreti (ke) 53 vs 00 kisubi (Ug)

🏐Volleyball Boys

1). PS Karubanda(Rw) 3 vs 0 Twangoma(Tz)
2). Lelmokwo(Ke) 2 vs 3 STAHIZA(Ug)
3). Dynamic (Ug) 1 vs 3 Mogonga(Ke)
4). IPRC Karongi(Rw) 3 vs 0 Milambo(Tz)

🏐Volleyball Girls

1). Cheptil(Ke) 3 vs 0 GS Indangaburezi(Rw)
2). Trust High(Ug) 0 vs 3 Makongo(Tz)

🥍Lawn Tennis Round of 16

Boys
1). Ngolia (k1) 6 v/s 4 kamao(Ug4)
2). Rashid (Tz2) 6 v/s 3 Kemboi(k1)
3). Twangirayezu (Rw7) 4 v/s 6 Vundi(k6)
4). Ishimwe(Rw4) 3 v/s 6 Kanuti (Tz1)
5). Fabrice(Rw1) 6 v/s 2 Kiboko (k8)
6) Karenzi(R2) 6 v/s 2 Muhire(Rw5)
7). Kombo((k2) 6 v/s 2 Lesley (k3)
8). Njoki (k5) 4 v/s 6 Junior (Rw3)

Girls
1). Phoebe (k2) 3 v/s 6 Khaemba (K7)
2). Charlotte(Ug11) 2 v/s 6 patience (ug1)
3). Winnie(Ug2) 7 v/s 5 Jovia(Ug3)
4). Muthoni (k2) 0 v/s 6 ester (Tz1)
5). Chantal (Rw1) 6 v/s 2 veronica(k4)
6). Irakoze(Rw2) 6 v/s 3 Purity(Ke1)
7). Marrie (Rw4) 7 v/s 5 Nanteza (Ug12)
8). Scovia(k5) 6 v/s 3 Matutina (Rw3)

🏓Table Tennis Boys

1).Mbogo college (Ug) 2 vs 3 St. Micheal (Ug)

  1. Kenya 2 (0) vs (3) Seeta High (Ug)

🏓Table Tennis Girls
1). Kenya 1 (3) vs (2)bogo mixed (Ug)

Afternoon matches

BOYS
3). G.s Rilima 2 (Rw) 3 vs 1 Haille sellasie (Zn)
4). G.s rilima 1 (Rw) 3 vs 1 vs st. Michael (Ug)

GIRLS
3). Mbogo college (Ug) 3 vs 2 Kenya 2
4). LDK(Rw) 0 vs 3 St. Michael(Ug)
5). Goba mpakani (Tz) 0 vs 3 Kenya 2
6). Haille Selassie(Zn) 0 vs 3 St. Michael(Ug)

Enter Your Mail Address

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here