Home TSC & Education List of Delocalized Principals from Bomet County

List of Delocalized Principals from Bomet County

TSC Kenya
TSC Kenya latest news, vacancies, promotions and many more.

The Teachers Service Commission, TSC, has transferred the following principals from Bomet County:

  • Maritim Joseah (Kimaya Secondary) to Kamelei Mixed (West Pokot)
  • Edda A. Langat (Kataret Secondary) to St. Mary’s Kipsingori Girls (Trans Nzoia)
  • Andrew Mutai (Kapsabul Secondary) to St. Peters Soin (Uasin Gishu)
  • George Ondiala (Kariba) to Kemeliet (Uasin Gishu)
  • Johnstone Bett (Kipkengei Secondary) to Kaplelartet (Kericho County)
  • Samwel Ruto (Cheboyo) to Kaptich Girls (Elgeyo Marakwet)
  • Johana Langat (Mengwet) to Oldonyo Mara (Nakuru)
  • Cheruiyot Kipkoech (Siongiroi) to Loita (Uasin Gishu)
  • Reuben Sang (Roborwo) to Kamobo (Nandi)
  • David Korir (Nogirwet) to Mabo (Kericho)
  • Siele Cheruiyot (Masindoni) to Kapkembu (Nakuru)
  • Joseph Malit (Ndamichonik) to Masaita (Kericho)
  • Rose C. Kirui (Goitabsilibwet) to Ngoron (Baringo)
  • Baliach Kiplangat (Olesoi) to Olbanata (Nakuru)
  • Paul Korir (Kaboson) to Chelalang (Uasin Gishu)
  • Kipkorir Jacob (Kabisoge) to St. Pauls Kamongil (Nandi)
  • Mitei Paul (Tumoi) to Cheplelaibei North (Uasin Gishu)
  • Richard Kilel (Kapkulumben) to Olchorro (Narok)
  • Paul Sang (Oreiyet) to Tunnel Secondary (Kericho)
  • Kipkemoi Langat (Kipsuter) to St. Andrew Senetwo (Nandi)
  • Cheruiyot Jonathan (Kipkuror) to Mini Matatu (Trans Nzoia)
  • Mary C. Boen (Kiptulwa) to Mluman Kwanza (Trans Nzoia)
  • Elijah Cheruiyot (Tumoiyot) to Kiririkawa (Nakuru)
  • Moses Nyaweda (Kimuchul) to kapkatet (Narok)
  • Kirui William (Cheboin) to Motosiet (Trans Nzoia)
  • Joseph Rono (Koibeyon) to keongo (Kericho)
  • Ngeno Joseph (Bukacha) to Chemutia (Nandi)
  • Robert K. Mutai (Kiromwok) to Koilot (Nandi)
  • Yegon Joel K. (Kakimirai) to Kipkoror (Nandi)
  • Thomas K. Cheruiyot (Emiliot) to AIC Kimnyolei Samtai (Nandi)
  • Livingstone Ngetich (Kitoben) to AIC Kabiemit (Nandi)
  • Milgo Alfred (Motigo) to Bishop Growsley Lukesi (Trams Nzoia)
  • Edinah C. Chirchir (Mugango Girls) to Sitian (Kericho)
  • William Kiprono (Mogoiywet Mixed) to Kaptien (Nandi)
  • Tembai Wilson (Balek B) to Geta (Trans Nzoia)
  • George W. (Singorwet) to St. Maurice Mikoyon (West pokot)
  • Isaiah K. Korir (Chepkosiom) to Ole Muna (Narok)
  • John Cheruiyot (Kakimirai) to St. Martins Makhonge (Trans Nzoia)
  • Yebesh Osebe (Kamureito) to Ngiito (Narok)
  • Frankline Ruto (Togomin) to Mumetet (Uasin Gishu)
  • Philemon K. Ngeno (Oldebesi) to Ndamichonik (Bomet)
  • Ngeno Charles (Simoti) to Kechire (Nandi)
  • Robert Ngetich (Meswondo) to Livayo (Trans Nzoia)

Read also:

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: