FEASSSA GAMES
FEASSSA GAMES

Pulsating action lined up at this year’s East Africa School games which enter day 4 this morning in Arusha, Tanzania. Here are the fixtures for today:

Day 4: Monday 19th August, 2019

FIXTURES

⚽Soccer Girls

1). Kihesa(Tz) vs Archbishop Njenga(Ke); ISM @9.00am
2). Nyakach(Ke) vs Mukono High(Ug); TGT @9.00am
3). Kawempe Muslim (Ug) vs Kibasila(Tz); Sheikh Abeid Stadium @4.00pm
4). Itigo(Ke) vs Remera Rukoma(Rw); TGT @4.00pm

⚽Soccer Boys

1). St. Antony’s (Ke) vs Buddo SS(Ug); TGT @11.00am
2). JKU(Zn) vs STAHIZA (Ug); ISM @11.00am
Vwawa(Tz) vs Jinja SS(Ug); TGT @2.00pm
3). LDK(Rw) vs Alliance (Tz); Sheikh Abeid Stadium @2.00pm

🏐Volleyball Girls

Venue: TGT
1). Trust High(Ug) vs Cheptil(Ke) @9.00am
2). Makongo(Tz) vs Soweto(Ke) @9.00am
3). St. Alloys(Rw) vs Kinawa High(Ug) @3.00pm
4). Mkalapa(Tz) vs Kwanthanze (Ke) @3.00pm

🏐Volleyball Boys

Venue: TGT
1). IPRC Karongi(Rw) vs Mogonga(Ke) @9.00am
2). Milambo (Tz) vs Mbogo Mixed(Ug) @9.00am
3). Lelmokwo (Ke) vs PS Karubanda(Rw) @3.00pm
4). STAHIZA(Ug) vs Don Bosco Gatenga (Rw) @3.00pm

🤾‍♂Handball Boys

Venue: TGT
1). Adegi (Rw) vs St. Lucia (Ug) @11:00am
2). Mbooni (Ke) vs Gisenyi (Rw) @11:00 am
3). Kakungulu(Ug) vs Es. Kigoma(Rw) @3:00pm
4). Vwawa(Tz) vs Gombe(Ug) @3:00pm
5). Mwanakwerekwe(Zn) vs Kimilili(Ke) @3:00pm

🤾‍♀Handball Girls
1) Kiradich(Ke) vs Kawanda(Ug) @9:00am
2). Kilole(Tz) vs Mbogo High(Ug) @9:00am
3). Kamusinga(Ke) vs Kibuli SS(Ug) @2:00pm
4). Kizuka(Tz) vs Es Kiziguro(Rw) @2:00pm

🏀Basketball Boys

Venues: St. Constantine & ISM
1). Buddo SS(Ug) vs Lord Baden Powell (Tz)
2). Dagoretti(Ke) vs Seroma C.H(Ug)
3). Juhudi(Tz) vs Laiser Hill(Ke)
4). Kibuli SS(Ug) vs Don Bosco(Tz)
5). College Marie Reine(Rw) vs Galanos(Tz)

🏀Basketball Girls

Venue: St. Constantine
1). St. Bernadette (Rw) vs Nabisunsa(Ug)
2). Kaya Tiwi(Ke) vs Okeeswa(Tz)
3). St. Mary’s Kitende (Ug) vs Joseph & Mary(Tz)
4). Buruburu (Ke) vs Machame (Tz)
5). Juhudi (Tz) vs St. Noa(Ug)pm

⚾Netball Girls

Venue: St. Constantine
1). St. Noa(Ug) vs Kilindi(Tz) @9.00am
2). Buddo SS(Ug) vs Katoto SS(Mal) @11.00am
3). Ngando(Ug) vs Makongo(Tz) @2.00pm
4). Nyakach(Ke) vs Misungwi(Tz) @3.00pm

🏑Hockey Boys

Venue: St. Constantine
1). St. Antony’s (Ke) vs Lindi (Tz)
2). Meru School(Ke) vs Ntare(Ug)
3). Kawempe(Ug) vs Juhudi(Tz)
4). Kamusinga (Ke) vs St. Mary’s Kisubi (Ug)
5). Namilyango college (Ug) vs Lindi(Tz)

🏑Hockey Girls

Venue: St. Constantine
1). St. Cecilia Misikhu (Ke) vs Old Kampala(Ug)
2). Lindi(Tz) vs Bweranyamge(Ug)

🏉Rugby 15’s

Venue: TGT
1). Dagoretti High(Ke) vs Kakamega (Ke) @9.00am
2). St. Mary’s Kisubi(Ug) vs Kangaru(Ke) @10.30am
3). Okeeswa(Tz) vs Ntare School (Ug)

🏈Rugby 7’s

Venue: TGT
1). Jinja SS(Ug) vs Laiser Hill(Ke) @1.30pm
2). Hana International (Ug) vs Okeeswa(Tz) @1.50pm
3). Kiira College (Ug) vs St. Peters Mumias(Ke) @2.10pm
4). Jinja SS(Ug) vs Upper Hill(Ke) @2.30pm
5). Laiser Hill(Ke) vs St. Peter’s Mumias(Ke) @3.10pm
6). Kiira College (Ug) vs Upper Hill (Ke) @3.30pm

🏓Table Tennis Girls
1). Mbogo mixed (ug) vs Mbogo coll (ug)
2).Kenya 1 vs Kenya 2

  1. Mbogo Mixed(ug) vs st. Michael (ug)
  2. LDK (Rw) vs Haille selasse (Zan)
    5.Goba mpakani (Tz) vs Kenya 1
    6). LDK (Rw) vs St. Michael (ug)
    7). Mbogo college (ug) vs kenya 2

🏓Table Tennis Boys
1). Mbogo coll (Ug)vs Seeta high green(Ug)
2). Morogoro (Tz) vs kenya 2
3). Seeta high green(Ug) vs st. Michael (Ug)
4). G.S Rilema 1(Rw) vs kenya 1
5). Mbogo college (Ug)vs st. Michael (Ug)
6). G.S Rilema 2 (Rw) vs Morogoro (Tz)
7). Haille selasse (zan) vs kenya 2
8). Kenya 1 vs G.S Rilema 2 (Rw)

Country codes:
Ke- Kenya
Ug- Uganda
Tz- Tanzania
Rw- Rwanda
Mal- Malawi
Zn- Zanzibar

Enter Your Mail Address

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here