Director of the Directorate of Quality Assurance and Standards in the Ministry of Education Eliud Wambua
Photo- Director of the Directorate of Quality Assurance and Standards in the Ministry of Education Eliud Wambua

Kenya’s representatives at this year’s East Africa School Games will hold training camps in Kajiado before making their way to Tanzania. According to the Director of the Directorate of Quality Assurance and Standards in the Ministry of Education, Eliud Wambua, the training camps will enable the participants horn their skills before embarking on the trip to Tanzania. “Kindly, Regional Chairmen remember that the selected athletes are expected to report to Kajiado on Thursday 8th August, 2019 without fail,” reads a communique by the Director; sent to the Regional Secondary Schools Sports Chairmen. “We also need to observe the travel times as per the regulations; as the students travel,” adds Wambua.

This training is in a bid to improve the Kenya’s performance in athletics where it lost to neighbours Uganda in some disciplines during the 2018 East Africa Games in Musanze, Rwanda. “This residential training period will shape up the team for better performance in Arusha,” he adds.

Last year, Kenya won the overall Boys’ Athletics gold medal with Uganda clinching gold in the girls’ category. Kenya won a total of 28 medals in total; (for all the disciplines) that included: 10 gold, eight silver and 10 bronze to beat their close competitors, Uganda.

Uganda, finished second after grabbing a total of 25 medals; 9 gold, 10 silver and 6 bronze

According to an earlier communication by Mr Omusungu Quinto who is the Kenya Secondary Schools Sports Association (KSSSA) Vice Secretary General, other are supposed to arrive at Kajiado on August 12, 2019 for a brief training before travelling to Arusha. Referees who will be officiating at the FEASSSA games in Arusha are expected in Kajiado on August 14.

This year’s games will be held in Arusha, Tanzania, from 18th to 24th August, 2019.

The following teams and participants will represent Kenya in Arusha:

Rugby 15’s
1. Kakamega- Western Region
2. Dagoretti- Nairobi region
3. Kangaru School- Eastern Region

Rugby 7’s
1. Upper Hill- Nairobi region
2. Laiser Hill- Rift Valley region
3. St. Peters Mumias- Western region.

Hockey- Boys
1. St. Anthony’s Kitale- Rift Valley
2. Friends School Kamusinga- Western Region
3. Meru School- Eastern

Hockey- Girls
1. St. cecilia Misikhu- Western region
2. st. John’s Girls- Coast Region
3. Nyamira Girls- Nyanza Region

Handball- Girls
1. Kirandich- Rift Valley region
2. Moi Girls Kamusinga- Western Region

Handball- Boys
1. St. Luke’s kimilili- Western Region
2. Mbooni Boys- Eastern Region.

Basketball- Girls
1. Buru Buru- Nairobi Region
2. Kaya Tiwi- Coast Region

Basketball- Boys
1. Laiser Hill Academy- Rift Valley region
2. Dagoretti High school- Nairobi Region.

Soccer Under 20- Boys
1). St. Anthony’s- Rift Valley
2). Dagoreti- Nairobi

Soccer Under 20- Girls
1). Nyakach- Nyanza
2). Itigo- Rift Valley
3). Arch Bishop Njenga- Western

Volleyball- Girls
1). Kwanthanze- Eastern Region
2).Cheptil- Rift Valley
3).Soweto- Nairobi Region

Volleyball- Boys
1). Mogonga- Nyanza Region
2). Lelmokwo- Rift Valley

Netball- Girls
1). Kaya Tiwi- Coast Region
2).Nyakach- Nyanza Region

Athletics List- Boys

NONAMETEAMREGIONCOUNTYSCHOOLDOBEVENTPERFO.
1.BRAVIN KIPKOGEII.COASTR.VEMCKAMBATICH26/02/0110,000M29:42.3
2.SAMWEL LIMONATR.VTNZOIAKISAWAI03/03/0010,000M30:27.7
3.JOHNSTONE MELINATR.VNANDIKOIBAN03/08/015,000M13:57.8
4.JACKSON KAVESANATEASTERNKKIVADINI3/09/015,000M13:57.6
5.CORNELIUS KEMBOINATR.VEMCST. PATRICKS29/02/001,500M3:42.5
6.FELIX KORIRNATR.VW/PCHEWIYET28/10/001,500M3:48.2
  7.   FRANCIS LESHOO   NAT   NYANZA   KISII   MOGONGA   06/07/01 800M   4X400M 1:47.2   3:10.0
  8.   GIDEON KIPLIMO   NAT   R.V   NANDI   KOSIRAI   29/11/99 800M   4X400M 1:48.1   3:10.0
  9.   BENARD KIPTOO   NAT   R.V   EMC   KORKITONY   06/02/01 400M   4X400M 47.9   3:10.0
  10.   BRIAN TINEGA   NAT   NYANZA   KISII   MOGONGA   23/12/99 400M   4X400M 46.4   3:10.0
11.RONALD KOECHNATR.VBOMETKOYIET02/01/00200M   4X100M 22.4   42.9
  12.   CLEMENT KIPLAGAT   NAT   R.V   KERICHO   SOLIAT   04/02/01 200M   4X400M 22.7   42.9
  13.   CYPRIAN MARAUNI   NAT   WESTERN   BUNGO   B.G HIGH   05/11/00 100M   4X100M 11.1   42.9
14.DANIEL SIMIYU WASIKENATR.VTNZOIAFRIENDS10/10/02100M   4X100M 11.3   42.9
15.VINCENT KIPROTICHNATR.VNAKURUKAPSIMBOYO7/10/01H.JUMP2.00
16.ELIJAH KIPKORIRICOASTR.VKERICHOMUSARIA16/09/00T.JUMP15.20
17.DENNIS KANGOGOICOASTR.VBARINGOKABIMOI14/07/00T.JUMP15.15
18.DOMINIC CHIRCHRNATR.VBOMETKAPSINENDET19/04/00S.PUT12.30
19.NATHAN KIBIWOTTNATR.VNANDICHEPTIL25/07/03DISCUSS40.48
20.WILSON LETUNYEINATCENTRALNYANDAKAMBAA10/07/00JAVELINE59.09

Athletics List- Girls

NONAMETEAMREGIONCOUNTYSCHOOLDOBEVENTPERFO.
1.   FAITH KIPSANG IVORY COAST   R/VALLEY   NANDI   ST. FRANCIS L.JUMP T.JUMP H.JUMP5.85   12.4 1.64
2.ZEDDY CHESIRENATIONALR/VALLEYNANDICHEPTONO NH.JUMP1.61
3.DELVINE TARUSNATIONALR/VALLEYEMCKETIGOI14/07/00T.JUMP11.46
4.FELICIA KANDANATIONALR/VALLEYEMCKAPSAIT01/04/015000M16:13.2
5.ANNE NAASISHONATIONALR/VALLEYKERICHOSARAMEK15/108013000M9:26.8
6.EMMACULATE ANYANGOIVORY COASTR/VALLEYKERICHOKIBUGAT2/4/003000M9:20.1
7.JANETH CHEPKOECHNATIONALR/VALLEYKERICHOSARAMEK22/06/011500M4:24.0
8.VIOLA CHEPKURUINATIONALR/VALLEYNAKURUTULWET03/07/021500M4:25.6
9.LEAH JERUTONATIONALR/VALLEYEMCKAPSAIT12/05/00800M   4X400MR 2:07.6   3:20.0
10.   NELLY JEPCHIRCHIR   I. COAST   R/VALLEY   NANDI   ST. FRANCIS   06/02/03 800M   4X400MR 400M 2:07.4   3:20.0 57.2
11.LINDA KAGEHAI. COASTNYANZAKISIIMOGONGA04/02/02400M DISCUS53.7   38.0
12.MERCY OKETCHNAT.NYANZAKISIIMAGONGA30/07/02400M   4X400MR 57.3   3:20.0
13.BEATRICE ODERONAT.NYANZAH/BAYKAWUOR31/05/01100M   200M 12.2   25.8
14.DELISHA ATIANGNAT.WESTERNBUSIAECHAKARA03/01/02200M   4X100MR 26.1
15.MWANAHARABU HUSNANAT.WESTERNKAKAMEGAB/NJENGA09/03/01100M   4 X100MR 12.5
16.PENINAH AKOTHNAT.NYANZAMIGORIOSINGO11/2/2000S.PUT10.74
17.SHARON MUKITENAT.R/VALLEYT/NZOIAKWANZA05/03/00DISCUS31.96
18.IRINE JEPKEMBOINAT.R/VALLEYU/GKAPTEBENG WET05/03/04JAVELINE47.0
19.DOROTHY   JEPNGETICH I.COASTR/VALLEYKERICHOKAIBOKYET28/02/01JAVELINE49.4M
20.GLADYS JEPKEMBOINAT.R/VALLEYNANDIKOSITANY09/09/02400M   4X400MR JAVELINE 57.9   3:20.0 44.36M

Also read;

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here